Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, dlatego możemy sobie wtedy pozwolić na odrobinę kalorii więcej. nNajbardziej popularnymi smakołykami na ten czas są oczywiście pączki, faworki i oponki pod różną postacią. Pamiętajcie, że stary przesąd mówi, że kto nie zje ani jednego pączka w Tłusty Czwartek, temu nie będzie się powodzić w życiu:)
Tradycyjne pączki z konfiturą różaną
Składniki:
-600g mąki pszennej,
-50g świeżych drożdży,
-6 łyżek cukru,
-niepełna szklanka mleka,
-szczypta soli,
-3 żółtka,
-100g masła,
-otarta skórka z 1/2 cytryny,
-1 łyżka octu,
-ulubione konfitury,
-skórka kandyzowana pomarańczowa.
Drożdże rozprowadzić z łyżką cukru, łyżką mąki i ciepłym mlekiem. Odstawić w ciepłe miejsce, by zaczęły pracować. Żółtka utrzeć z resztą cukru. Mąkę przesiać, dodać szczyptę soli, połączyć z zaczynem, utartymi żółtkami, skórką z cytryny oraz posiekanym masłem. Dokładnie wyrobić, pod koniec dodać ocet. Przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 i 1/2 godziny do wyrośnięcia. Następnie nabierać łyżkę ciasta, rozgnieść w dłoni na okrągły placuszek i nałożyć łyżeczkę ulubionych konfitur, dobrze zakleić. Gotowe pączki układać na blasze złączeniem do dołu i odstawić w ciepłe miejsce na kolejne 20 minut. Następnie smażyć na 1/2 kg smalcu i 1/2 l oleju na złoty kolor. Osączyć na ręczniku papierowym. Polukrować i posypać np. pomarańczową skórką kandyzowaną.
Dyniowe pączki z dziurką
Składniki (ok. 25 sztuk):
-350 g mąki + do podsypania
-20 g drożdży świeżych
-1 łyżeczka startej skórki pomarańczowej
-łyżka soku z pomarańczy
-50 g cukru
-szczypta soli
-1/2 szklanki letniego mleka
-1/2 szklanki puree dyniowego
-szczypta cynamonu
-2 żółtka
-50 g masła (rozpuszczonego i wystudzonego)
Dodatkowo:
-smalec lub olej rzepakowy do smażenia
-cukier puder do oprószenia
Drożdże rozpuścić w mleku, dodać łyżkę mąki i łyżeczkę cukru. Składniki połączyć i odstawić na 15 minut by drożdże ruszyły. Mąkę połączyć z solą, pozostałym cukrem, cynamonem. Dodać rozczyn, żółtka, puree dyniowe, sok i skórkę z pomarańczy, oraz masło. Zagnieść gładkie elastyczne ciasto. Czas zagniatania to minimum 10 minut, tak by ciasto odpowiednio napowietrzyć. Można też zgniatać w robocie, lub maszynie. Gotowe ciasto odłożyć do oprószonej mąką miski, przykryć ściereczką i odstawić na 1-1,5 godziny – do czasu podwojenia objętości. Wyrośnięte ciasto podzielić na pół, kiedy pracujemy z pierwszą porcją – drugą odłożyć i przykryć ściereczką. Ciasto wałkować na grubość ok. 1 cm, wyciąć szklanką koła, następnie np. kieliszkiem zrobić dziurki. Pączki przykryć ściereczką i zostawić na 20 minut, by podrosły. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu na lekko brązowy kolor (by sprawdzić czy tłuszcz jest gotowy do smażenia wystarczy wrzucić kawałek ciasta, jeśli wypływa na powierzchnię można smażyć pączki). To samo zrobić z drugą porcją ciasta. Usmażone pączki osączyć na papierze z nadmiaru tłuszczu i oprószyć cukrem pudrem
Autor: http://fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/
Wszystkie składniki mieszamy do uzyskania gęstej, lepiącej się masy. Olej rozgrzewamy, wrzucamy plasterek ziemniaka i gdy natychmiast wypłynie znaczy to, że olej jest porządnie rozgrzany i możemy zabrać się za smażenie. Na łyżeczkę nakładamy porcje ciasta a drugą łyżeczką zsuwamy je do rozgrzanego tłuszczu. Smażymy na złoty kolor. Po usmażeniu układamy na ręczniku papierowym a następnie oprószamy cukrem pudrem.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Serowe pączki – serduszka
Składniki:
-60dag mąki pszennej,
-12dag masła lub margaryny,
-40dag półtłustego twarogu,
-15dag drobnego cukru do wypieków,
-2 dag świeżych drożdży,
-2 łyżki śmietany 12%,
-łyżeczka proszku do pieczenia,
-4 jajka,
-3 łyżki mleka,
-1/2 laski wanilii,
-szczypta soli,
-ulubiona konfitura.
Mleko lekko podgrzać, wkruszyć drożdże i dodać 3 łyżki mąki pszennej. Dobrze wymieszać i odstawić na 15min, by drożdże zaczęły pracować. Resztę mąki przesiać do miski, dodać cukier, szczyptę soli, proszek do pieczenia, zmielony twaróg i śmietanę. Wbić jajka, dodać nasiona wanilii, mleko, posiekaną margarynę oraz zaczyn. Wszystko połączyć, zagnieść ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić na godz w ciepłe miejsce. Następnie rozwałkować, wycinać serduszka, odstawić na 30min w ciepłe miejsce by pączki podrosły. Smażyć na głębokim oleju z obu stron, odsączyć na ręczniku papierowym. Zimne pączki za pomocą szprycy nadziewać dowolną konfiturą. Podawać oprószone cukrem pudrem lub polane lukrem. Ja zrobiłam zwykły lukier i dodałam szczyptę czerwonego barwnika.
Dodatkowo:
-olej do smażenia – u mnie
-cukier puder do oprószenia
W rondlu rozgrzać olej. Ser przecisnąć przez praskę lub zmielić w maszynce. Dodać resztę składników i wyrobić ciasto (będzie dość luźne i klei się do rąk). Zwilżyć dłonie wodą i formować małe kuleczki, które wrzucać na rozgrzany olej i smażyć z obu stron na ciemno złoty kolor. Usmażone pączki wykładać na ręcznik papierowy by ociekły z tłuszczu. Ostudzone oprószyć cukrem pudrem.
Autor : http://fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/
Pączki z nadzieniem adwokatowym
Ciasto:
-1/2 kg mąki pszennej,
-1/2 kg mąki pszennej pełnoziarnistej,
-100 g świeżych drożdży,
-6 żółtek,
-1 całe jajko,
-1/2 l mleka,
-50ml spirytusu,
-100g cukru,
-cukier waniliowy,
-100g masła,
-cytryna,
-szczypta soli.
Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, 2 łyżkami mąki i 1/2 szkl. mleka. Odstawić na 20min.
Przesiać resztę mąki, dodać podrośnięty rozczyn, żółtka utarte z cukrem, jajko, cukier waniliowy i szczyptę soli. Cytrynę sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę i wycisnąć sok z połowy cytryny, dodać do ciasta. Wlać resztę mleka i spirytus. Na koniec dodać stopione, przestudzone masło. Zagnieść bardzo elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1,5godz.
Następnie ciasto ponownie zagnieść, rozwałkować na grubość ok. 1cm. Szklanką wycinać kółka, odstawić w ciepłe miejsce na ok.20-30minut do podrośnięcia.
Smażyć na mocno rozgrzanym oleju (185st) z obu stron na rumiano.
Odsączyć na ręczniku papierowym. Ostudzić. Krem:
-1/2 l mleka,
-budyń waniliowy,
-4 łyżki cukru,
-3/4 szklanki likieru jajecznego Adwokat.
400ml mleka zagotować z cukrem, w reszcie mleka rozrobić budyń. Budyń wlać na gotujące się mleko, mieszać, aż zgęstnieje. Ostudzić. Dodać likier jajeczny, zmiksować najlepiej przy użyciu blendera. Przy użyciu szprycy nadziewać pączki kremem. Podawać oprószone cukrem pudrem lub polukrowane.
Mini pączki na serkach homogenizowanych
Składniki:
-400 g serka homogenizowanego, u mnie naturalny
-4 jajka
-280 g mąki
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-duża szczypta soli
-olej do smażenia
Serek homogenizowany wymieszać rózgą z jajkami. Dodać przesianą mąkę, wymieszaną z proszkiem do pieczenia i solą. Całość wymieszać na gładką i jednolitą masę. Ciasto odstawić na 15 minut, w tym czasie rozgrzać w wysokim garnku olej. Łyżeczką namoczoną w oleju nabierać małe porcje ciasta, które wykładać na rozgrzany tłuszcz i piec z obu stron na jasny brązowy kolor. (w większości przypadków ciasto wrzucone na olej przybierało kształt kuleczki) Usmażone pączki odsączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku. Jeszcze ciepłe obtaczać w posypce cynamonowej.
Autor: http://fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/
Włoskie pączki budyniowe
Ciasto:
-275 g mąki pszennej,
-275g mąki pszennej razowej do wypieku domowego chleba,
-100g stopionej margaryny,
-70g cukru,
-3 jajka,
-20g świeżych drożdży,
-1/2 łyżeczki soli,
-łyżka esencji waniliowej,
-125ml wody,
-125ml mleka,
-skórka starta z cytryny.
Ciasto:
Do letniego mleka dodać pokruszone drożdże oraz łyżeczkę cukru i 2 łyżki mąki pszennej. Dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 15min. Oba rodzaje mąki przesiać, dodać sól, resztę cukru, wodę, stopioną letnią margarynę, esencję waniliową, jajka oraz skórkę z cytryny. Wymieszać. Następnie dodać wyrośnięty zaczyn i zagniatać ciasto ok. 10min, w razie potrzeby podsypując odrobiną mąki. Przykryć lnianą ściereczką i odstawić na 1,5godz do wyrośnięcia. Następnie rozwałkować na gr. ok. 1cm i szklanką wycinać kółka. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 20-30min. Smażyć na głębokim oleju w temp. 190st ( ja to robiłam we frytownicy) z obu stron na rumiano. Następnie odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Pozostawić do ostygnięcia. Krem:
400ml mleka zagotować. W reszcie mleka rozmieszać dokładnie żółtka, cukry oraz mąkę. Masę wlać na gotujące się mleko. Cały czas mieszając, gotować, aż zgęstnieje. Ostudzić. Za pomocą szprycy nadziewać zimne pączki kremem. Podawać oprószone cukrem pudrem lub polukrowane.
Drożdże rozpuścić w 1/2 szkl. ciepłego mleka, dodać łyżeczkę cukru i 2 łyżki mąki. Dokładnie wymieszać i odstawić na 15minut, by drożdże zaczęły pracować. Mąkę przesiać, dodać cukier, szczyptę soli i wyrośnięty zaczyn. Wbić jajka, dodać resztę letniego mleka. Całość zagnieść. Na koniec dodać do ciasta stopione, przestudzone masło i ponownie zagnieść. Uformować kulę, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aż ciasto podwoi swoją objętość. I po tym czasie ciasta już nie zagniatać!! Całość rozwałkować na grubość około 2cm, wycinać szklanką kółka. Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, w sporych odstępach. Odstawić jeszcze na 30 minut. Pączki piec około 10-13minut w temp. 180st. Ostudzić. Następnie przy pomocy szprycy z długą końcówką nadziać pączki ulubioną marmoladą.
Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem lub polukrować.
Serowe oponki
Składniki:
-30 dag chudego twarogu,
-1/2 kg mąki pszennej,
-2 łyżeczki proszku do pieczenia,
-cukier waniliowy,
-niepełna szkl. cukru,
-250g margaryny,
-2 jajka,
-1 kg smalcu.
Twaróg zmielić. Mąkę przesiać, zmieszać z proszkiem do pieczenia, dodać pokrojoną margarynę, całość posiekać szerokim nożem. Wsypać cukier, cukier waniliowy, dodać jajka i twaróg. Szybko zagnieść ciasto. Rozwałkować, szklanką wykrawać placuszki, następnie kieliszkiem wycinać w nich małą dziurkę. Wrzucać na gorący tłuszcz, smażyć z obu stron na złoty kolor (ok. 1 min). Odsączyć na ręczniku papierowym. Z powyższych składników otrzymamy ok. 65 szt.
Mleko wymieszać z przesianym cukrem pudrem trzcinowym i drożdżami. Dodać przesianą mąkę, masło, sól i dokładnie rozgniecione widelcem banany. Wyrobić gładkie elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na wysokość ok. 2 cm. Okrągłą foremką wycinać kółka, mniejszą otworki. Donaty ułożyć na dwóch blaszkach wyścielonych papierem do pieczenia i ponownie odstawić do wyrośnięcia na około 15 minut. Posmarować połową odłożonego masła. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, ok. 25 minut. (lepiej nie wstawiać dwóch porcji na raz, tylko upiec najpierw jedną blaszkę, a następnie drugą) . Jeszcze gorące donaty posmarować resztą masła i posypać grubym cukrem trzcinowym.
Autor: http://fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/
Mąkę przesiać wraz z cukrem pudrem, dodać żółtka, śmietanę, ocet i stopione, przestudzone masło. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto, następnie „wybić” je wałkiem, czyli napowietrzyć. Owinąć w folię spożywczą i na godzinę włożyć do lodówki. Ciasto rozwałkować na możliwie jak najcieńsze placki i pokroić w wąskie paski o wymiarach ok. 3 cm x 8 cm. Na środku każdego prostokąta zrobić nacięcie, przez które przeciągnąć jeden koniec ciasta. Faworki wkładać na mocno rozgrzany tłuszcz, smażyć na małym ogniu z obu stron na rumiany kolor. Około 1-2 minuty z każdej strony. Odsączyć z nadmiaru tłuszczu, oprószyć cukrem pudrem.
Pączki hiszpańskie
Składniki:
-200 g mąki pszennej
-100 g masła
-4 jajka
-szczypta soli
-olej do smażenia
Mąkę przesiać przez sitko. W garnku zagotować szklankę wody z masłem i szczyptą soli. Zdjąć z ognia, wsypać mąkę i ucierać ciasto, aż będzie gładkie i zacznie odstawać od ścianek garnka. Przestudzić. Do ostudzonej masy wbijać kolejno jajka i utrzeć na jednolitą masę. (każde kolejne jajko wbijać dopiero po tym jak poprzednie zostanie wchłonięte przez masę) Ciasto przełożyć do szprycy cukierniczej. Papier do pieczenia rozłożyć na stole, posmarować go olejem. Szprycą wycisnąć gniazdka o średnicy 6-7 cm i powycinać z papieru kwadraty. Pączki smażyć w szerokim rondlu, na głębokim tłuszczu. Układać je papierem do góry, który po chwili ściągać. Smażyć 4-5 minut z każdej strony, w temperaturze ok 180 stopni. Usmażone pączki układać na papierze, do odsączenia. Ostudzić.
Składniki na lukier:
-200 g cukru pudru
-1 łyżka soku z cytryny
-2-3 łyżki gorącej wody
Cukier puder utrzeć z 2 – 3 łyżkami wrzątku i sokiem. Udekorować lukrem ostudzone pączki.
Autor: http://fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/
Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia, dodać szczyptę soli, cukier oraz cukier waniliowy. Dodać żółtka, śmietanę i masło, posiekać. Dodać ocet. Zagnieść gładkie ciasto. Owinąć w folię spożywczą i włożyć na godzinę do lodówki. Następnie ciasto rozwałkować, 3 szklankami o różnej średnicy wycinać kółka. Delikatnie ponacinać brzegi kółek. Za pomocą białka sklejać ze sobą po trzy różne kółka. Kłaść na gorący tłuszcz płatkami do dołu. Smażyć z obu stron na rumiano. Odsączyć na ręczniku papierowym. Na środku każdej róży nałożyć konfiturę. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.
Churros bez jajek
Składniki:
-1 szklanka mąki
-1 szklanka mleka
-1/2 łyżeczki cukru
-szczypta soli
-drobny cukier do obtaczania
Składniki na sos czekoladowy:
-1/3 szklanki śmietanki kremówki
-75 gorzkiej czekolady
Do mleka dodać cukier i sól, doprowadzić do wrzenia. Do garnka z mlekiem wsypać przesianą mąkę i mieszać drewnianą łyżką, by składniki się połączyły – ciasto będzie zwarte, gęste. Należy rozcierać je łyżką, by pozbyć się grudek mąki. Odstawić na chwilę, by przestygło. Przestudzone ciasto przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką gwiazdka (M1). Wyciskać churros o długości mniej więcej 5-7 cm, mogą być dłuższe.
Smażyć partiami w rozgrzanym oleju, aż się zrumienią. Po usmażeniu osączyć na papierowym ręczniku, od razu obtaczać w cukrze. Czekoladę pokroić drobno i rozpuścić w kąpieli wodnej, dodać śmietankę, połączyć składniki. Churros podawać z ciepłą czekoladą.
Autor: http://fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/