Historia czekolady prowadzi nas do starożytnych cywilizacji majów i Azteków.To oni zaczęli przyrządzać z ziaren kakaowca „napój bogów”, uważany m.in. za afrodyzjak. I tak jest do dziś.
Czekolada jest kaloryczna, ale korzystnie wpływa na nasz nastrój i to nie tylko z powodu znakomitego smaku. Zawiera bowiem fenyloetyloaminę, która ma działanie antydepresyjne. Jedzenie czekolady powoduje tez wzrost serotoniny (zwanej potocznie hormonem szczęścia) w organizmie, dzięki czemu łatwiej nam się odprężyć i zasnąć. Bogactwo takich minerałów jak magnez, cynk i selen również przyczynia się do redukcji stresu. Czekolada to także błyskawiczna dawka energii, idealna, gdy czujemy się wyczerpani. Zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, E i PP oraz substancje stymulujące, takie jak kofeina czy teombromina. Obecnie w czekoladzie flawonoidy mają zbawienny wpływ na układ krążenia, znacznie mniejsze ryzyko zawałów i udarów.
Sposobów na wykorzystanie czekolady jest mnóstwo. można z jej dodatkiem piec ciasta, robić kremy, polewy, musy, koktajle, domowe pralinki, lody, pić w postaci ciepłego napoju. Zima to idealna pora na tworzenie fantazyjnych dań z czekolady a następnie ich konsumowanie.
-100 g czekolady gorzkiej -500 ml śmietany kremówki -1 łyżka likieru miętowego -1 czubata łyżka cukru pudru
Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy masło pokrojone w kostkę, żółtka, cukier, proszek, śmietanę, sól wszystko razem, najlepiej rękami mieszamy. Wrzucamy drobno posiekana mięte. Zagniatamy ciasto. Odrywamy kawałek ciasta i wałkujemy go między dwoma arkuszami papieru. Ciasto nie może być ani za grube ani za cienkie. Przekładamy na natłuszczoną foremkę i delikatnie dociskamy do brzegu, nadmiar odcinamy. Tak samo postępujemy z pozostałymi babeczkami. Na cieście układamy kawałki pergaminu i wsypujemy groch albo fasolę. Pieczemy około 30 minut w 180*C. Do momentu aż brzegi ciasta zrobią się jasno brązowe. Po ty czasie zdejmujemy pergamin z fasolą i pieczemy jeszcze 10 minut. Studzimy. Krem czekoladowy: Podgrzewamy 150 ml śmietany nie gotujemy! Wrzucamy połamaną czekoladę i mieszamy do połączenia składników. Dodajemy łyżkę likieru. Studzimy. Ubijamy pozostałą śmietanę. Cały czas ubijając wlewamy cienką strużką czekoladę, dodajemy cukier do smaku. Gotowym kremem napełniamy tarteletki. Przed podaniem można posypać kakao. Przechowujemy w lodówce.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Deser kawowo – czekoladowy
Składniki:
-250 g serka mascarpone, -250g serka kremowego śmietankowego, -100g kremu czekoladowego np. nutella, -łyżka cappuccino w proszku, -75 ml likieru kawowego, -50g cukru, -100g herbatników w polewie czekoladowej.
Wykonanie
Cappuccino zalać dwiema łyżkami wrzątku, rozpuścić i przestudzić. Kawę wymieszać z likier. Mascarpone zmiksować z serkiem oraz kawą i cukrem. Dodać krem czekoladowy, zmiksować. Ciastka pokruszyć na małe kawałki. Do szklaneczek nakładać na przemian krem oraz pokruszone ciastka, udekorować miętą.
Ciasto czekoladowo –dyniowe z orzechami pecan
Składniki:
forma o średnicy 23 cm -125 g orzechów pecan -łyżeczka pieprzu kajeńskiego -225 g gorzkiej czekolady, grubo posiekanej -150 g masła + do wysmarowania formy -3 jajka -275 g ciemnego cukru muscovado -275 ml wody -ziarenka z jednej laski wanilii -250 g mąki pszennej -3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia -3 łyżeczki cynamonu -100 g dyni, startej na małych oczkach -kakao do oprószenia
Wykonanie
Formę wysmarować masłem i wyścielić papierem do pieczenia. W miseczce wymieszać orzechy z pieprzem. Wyłożyć na blaszkę wyścieloną papierem do pieczenia i prażyć w piekarniku rozgrzanym do temperatury 170 stopni, ok. 10 minut – do nabrania złocistego koloru i kruchości. Wystudzić i z grubsza posiekać. W żaroodpornej miseczce roztopić czekoladę z masłem nad garnkiem z lekko gotującą się wodą. Dno miseczki nie może dotykać powierzchni wody. Jajka ubić z cukrem na gładką masę. Dodać stopioną czekoladę, a następnie wodę i ziarenka wanilii. Mąkę z cynamonem i proszkiem do pieczenia przesiać i delikatnie wmieszać do masy jajecznej. Dodać dynię, orzechy – zamieszać. Gotową masę przelać do formy, piec w temperaturze 170 stopni ok. 1 godzinę i 10 minut (u mnie godzina), do suchego patyczka. Ostudzić w formie przez 10 minut, następnie wyłożyć na kratkę do zupełnego wystudzenia. Ostudzone ciasto zawinąć w folię spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na 24 godziny. Przed podaniem oprószyć kakao.
-4 jajka, -125g masła lub margaryny, -200g brązowego cukru, -70g mąki tortowej, -40g gorzkiego kakao, -500ml mleka 3,2%, -kilka kropel soku z cytryny, -szczypta soli, -łyżka ciepłej wody.
Wykonanie
Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodać wodę, miksować chwilę, by masa była bardzo puszysta. Masło stopić, lekko przestudzić i dodać do utartych żółtek. Mąkę przesiać wraz z kakao, dodać do ciasta. Stale miksując, dodawać letnie mleko. Białka ubić na sztywno z dodatkiem soku z cytryny. Dodać do masy, delikatnie wymieszać. Ciasto przelać do natłuszczonej i oprószonej kakao tortownicy o średnicy 21cm. Piec około 50 minut w temp. 150st. Polać np. stopioną czekoladą lub oprószyć kakao.
Masło zmiksować na puszysta masę. Stopniowo dodawać olej i nadal miksować. Dodac cukier, wanilię, sodę i proszek do pieczenia. Zmiksować. Następnie kolejno wbijać jajka. Dodawać mąkę naprzemiennie ze śmietaną nie przestając miksować. Na koniec dodać kakao z kawą oraz cukinie i pokrojoną czekoladę. Dokładnie wymieszać. Blaszkę o wymiarach 33×22 cm wyłożyć papierem, wyłożyć ciasto. Piec do „suchego patyczka” ok. 45-60 min. w temp. 170 st. Upieczone wystudzić.
Polewa:
-100 g białej czekolady -40 g masła
Czekoladę i masło rozpuścić w kąpieli wodnej. Lekko wystudzić i odczekać aż troszkę zgęstnieje. Rozsmarować na wystudzonym cieście.
Masło stopić wraz z czekoladą. Ciasto pokruszyć, dodać stopione masło, wymieszać. Dodać masło orzechowe, mleko i kakao. Wymieszać dokładnie i odstawić, by masa ostygła. Następnie formować małe kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Część można obtoczyć np. w zmielonych orzeszkach arachidowych lub w kakao czy wiórkach kokosowych. Moje ciasto było dość słodkie, dlatego nie dodawałam już więcej cukru. Jeśli jednak Wasze ciasto nie jest tak słodkie, dodajcie odrobinę cukru:)
Bardzo czekoladowe muffinki z serkiem Milka
Składniki na 16 sztuk:
-250 g mąki -130 g cukru trzcinowego -4 łyżki kakao -1,5 łyżeczki sody -szczypta soli -szczypta kardamonu -100 g czekolady drobno pokrojonej albo groszków czekoladowych -150 ml jogurtu naturalnego -150 ml oleju -100 ml mleka -2 jajka
Dodatkowo
-serek Philadelphia z czekoladą milka
Do przygotowania babeczek potrzebne nam będą dwie miski. W jednej mieszamy suche składniki z 50 g czekolady, w drugiej misce mokre. Do suchych wlewamy mokre składniki i chwilkę mieszamy. Na dno papilotek wkładamy niewielką ilość ciasta, następnie na środku nakładamy łyżeczkę serka i przykrywamy pozostałą częścią ciasta. Wierzch posypujemy pozostała czekoladą. Całość powinna sięgać do 3/4 wysokości papilotki. Pieczemy 20-25 minut w 180*C.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Czekoladowa Panna Cotta z malinami
Składniki:
-300ml śmietanki 30%, -100ml mleka, -50g cukru, -100g mlecznej czekolady, -1/2 laski wanilii, -czubata łyżeczka żelatyny, -łyżeczka kakao, -śmietanka i maliny do dekoracji.
Wykonanie
Żelatynę rozpuścić w trosze wrzątku. Mleko zagotować ze śmietanką, cukrem, kakao i nasionami wanilii. Zdjąć z ognia, dodać połamaną na kawałki czekoladę i żelatynę. Dokładnie wymieszać. Masę rozlać do pucharków i odstawić do całkowitego stężenia. Na środku każdego deseru nałożyć kleks ze śmietany. Kilka malin rozgnieść widelcem, mus rozłożyć do pucharków, udekorować świeżymi malinami.
Czekoladowe salami
Składniki:
-250 g kruchych ciasteczek -50 g owoców kandyzowanych lub orzechów (opcjonalnie – ja zrobiłam bez, ale dodałam więcej ciastek) -70 g cukru -100 g Kasi/masła -50 g kakao -4 łyżki rumu/ śliwowicy -100 g roztopionej czekolady -1 jajo (można je zastąpić łyżką nutelli, śmietaną – ile zabierze lub kilkoma łyżkami mascarpone)
Wykonanie
Rozpuścić czekoladę i pozostawić do ostygnięcia. Część ciastek pokruszyć na drobny pył, a resztę grubiej tak, aby powstały „oczka” i wymieszać z innymi dodatkami (owocami suszonymi, orzechami). Miękkie masło zmiksować z cukrem, dodać jajko i dalej ubijać. Gdy składniki dobrze się połączą, dodać ostudzoną czekoladę, kakao, wanilię i rum. Dodać herbatniki i inne dodatki i dobrze połączyć. Na folii aluminiowej z masy uformować formę salami, zawinąć i odstawić do lodówki najlepiej na całą noc; w tym czasie salami dobrze stwardnieje. Przed podaniem obsypać cukrem pudrem. Kroić w grube plastry.
Autor: http://kuchcikola.blogspot.com/
Klasyczny tort z kremem czekoladowym
Biszkopt:
-7 jajek, -1 i 1/3 szklanki cukru, -1 i 1/2 szklanki mąki pszennej, -1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, -łyżeczka proszku do pieczenia.
Białka ubić na sztywno, pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier. Mąki przesiać, zmieszać z proszkiem do pieczenia. Do białek dodawać na przemian po jednym żółtku i po trosze mąki. Ciasto przelać do przygotowanej tortownicy o średnicy 27cm. Piec ok. 40 minut w temp. 175st. Ostudzić i przekroić na 3 równe części. Nasączyć 1/4 szklanką wody oraz 1/2 szk. likieru czekoladowego.
Krem czekoladowy:
Jajka ubijać na parze przez około 12 minut, w między czasie dosypując cukier. Następnie zdjąć z ognia, dodać posiekaną czekoladę i ubijać na parze jeszcze przez 5 minut. Przestudzić. Masło utrzeć z cukrem waniliowym, powoli dodawać utarte jajka. Na koniec dodać kakao. Masą przełożyć blaty tortu, wierzch udekorować przy pomocy szprycy. Boki oprószyć pokruszoną bezą.
Kokosowe pralinki
Składniki na 16 sztuk:
-200 g czekolady gorzkiej lub mlecznej -200 g czekolady białej -100 g kokosu -100 ml śmietanki kremówki 30 % -2 łyżki cukru -2 łyżki masła -czerwony barwnik do czekolady -foremka do pralinek czekoladowych w kształcie serduszek
Wykonanie
W rondelku zagotować śmietankę, cukier i masło, dodać kokos i mieszać aż kokos wciągnie płyn. Odstawić do przestudzenia. Gorzką czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. W foremce, pędzelkiem nałożyć pierwszą warstwę czekolady, następnie włożyć ją do lodówki, by czekolada zastygła. Po kilku minutach nałożyć kolejną warstwę. Jeśli chcemy by otoczka czekoladowa była grubsza, nałożyć kolejną warstwę. We wgłębienie nałożyć zimny kokos i przykryć go czekoladą. Wyrównać i odłożyć do lodówki by czekolada zastygła. Po tym czasie czekoladki wycisnąć z foremki. Białą czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i zabarwić barwnikiem. Dalej postępować jak z czekoladkami z gorzka czekoladą.
Czekolady połamać na kawałki, stopić na parze wraz z masłem. Zdjąć z ognia, dodać cukier i śmietankę. Dokładnie wymieszać, przestudzić i wstawić na 2 godziny do lodówki, by masa zgęstniała. Następnie odrywać małe porcje, formować kulki i obtaczać w zmielonych orzechach nerkowca. Wstawić do lodówki.
Mus z białej czekolady z sosem truskawkowym
Składniki:
-250 ml śmietany kremówki -100 g białej czekolady -0,5 łyżeczki esencji waniliowej -truskawki około 10 sztuk
Wykonanie
Czekoladą rozpuścić w kąpieli wodnej. Śmietanę z esencją waniliową ubijamy w mikserze. Pod koniec ubijania dodajemy stopniowo przestudzoną czekoladę i jeszcze chwilę wszystko razem ubijamy. Truskawki rozdrabniamy w blenderze. Układamy na przemian truskawki, mus z białej czekolady i truskawki. Deser najlepiej smakuje schłodzony.
Czekolady stopić z dodatkiem wody i masła na parze. Przestudzić. Białka ubić ze szczyptą soli i łyżką cukru pudru na sztywną pianę. Żółtka utrzeć z 2 łyżkami cukru pudru, dodać przestudzoną czekoladę. Następnie dodać ubite białka. Śmietankę ubić na sztywno, dodać serek mascarpone, krótko zmiksować. 2/3 dodać do masy czekoladowej. Mus czekoladowy nałożyć do pucharków, udekorować resztą śmietanki. Schładzać ok. 2 godz.
Zimowe cake pops
Składniki:
-400 g ulubionego suchego ciasta (np. jogurtowe, czekoladowe, ciasto babkowe) -200 g kremu (np. mascarpone, nutella, konfitura) – u mnie mascarpone -200 g czekolady do obtoczenia -łyżka oleju -kolorowa posypka, -patyczki do lizaków, lub lodów
Wykonanie
Wystudzone ciasto drobno skruszyć. Dodać krem i dokładnie wymieszać, Uformować kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do zamrażalnika na 15 minut. Po tym czasie, ciasto wyjąć, uformować kulki podobnej wielkości (odważałam równe kuleczki o wadze 28 g) i ponownie włożyć na 15 minut do zamrażalnika. Czekoladę z olejem rozpuścić w kąpieli wodnej. Kulki wyjąć z zamrażarki. Końcówkę patyczka do lizaka moczymy w czekoladzie i wbijamy go w środek kulki. Ciasteczkowy lizak moczyć w rozpuszczonej czekoladzie i odczekać, by nadmiar czekolady spłynął. Gdy czekolada przestanie kapać, obsypać je kolorową posypką i wbić w styropian, lub położyć do góry nogami na papierze do pieczenia. Czynność powtarzać do wyczerpania kulek. Cake pops schodzić w lodówce przez 30 minut. Przechowywać w lodówce.
Rodzynki zalać rumem. Połowę czekolady połamać na kawałki, dodać masło, stopić na parze, przestudzić. Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia. Dodać chili, cynamon oraz szczyptę soli. Jajka ubić z cukrem oraz cukrem waniliowym na puszystą masę. Stale ubijając, powoli wlewać stopioną czekoladę. Dodać suche składniki. Dodać rodzynki wraz z rumem, wymieszać. Dodać resztę posiekanej czekolady. Wymieszać. Na blachę wyłożoną papierem nakładać łyżką porcje ciasta. Piec około 10-12minut w temp. 180st. Ostudzić na kratce.
Czekoladowy clafoutis z truskawkami
Składniki:
-3 jajka -200 ml mleka -100 g mąki pszennej -70 g cukru ( może być trzcinowy) -1/4 łyżeczki cynamonu -1/4 łyżeczki kardamonu -1/2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej -szczypta soli -50 g masła -90 g gorzkiej czekolady -truskawki około 200 g
Wykonanie
Łamiemy czekoladę na kawałki, wkładamy do miski, dodajemy masło i stawiamy nad garnkiem z parującą wodą. Mieszamy do połączenia się składników, odstawiamy do przestudzenia. W drugiej misce najlepiej przy pomocy rózgi mieszamy jajka z mlekiem i cukrem, następnie cały czas mieszając wsypujemy mąkę i przyprawy, wlewamy czekoladę i mieszamy do połączenia się składników. Wlewamy do niewielkiej, natłuszczonej formy do zapiekania, na wierzchu układamy owoce. Pieczemy 40 minut w 180*C. Podajemy na ciepło. Można posypać cukrem pudrem albo podprażonymi płatkami migdałowymi.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Brownie z filiżanki
Składniki: -50g migdałów, -30g masła, -jajko+1 żółtko, -30g drobnego cukru, -1/2 laski wanilii, -kakao do oprószenia.
Wykonanie
Czekoladę połamać na kawałki, wraz z masłem stopić na parze, następnie przestudzić. Jajko i żółtko utrzeć z cukrem na kogel-mogel. Dodać nasiona z wanilii, wymieszać. Delikatnie wymieszać ze stopioną czekoladą. Migdały zmielić w blenderze, wymieszać z masą. 3 żaroodporne kokilki natłuścić, oprószyć cienko kakao i nalać masę do 2/3 wysokości. Piec ok. 20min w temp. 160st. Podawać, gdy brownie jest jeszcze ciepłe;)
Trufle czekoladowo – pomarańczowe
Składniki:
-200 ml śmietany kremówki -200 g gorzkiej czekolady -szczypta soli -100 g zmielonych herbatników (mogą być korzenne) -suszona i mielona skórka pomarańczowa
Wykonanie
Kremówkę podgrzewamy (powinna być gorąca, ale nie doprowadzamy do wrzenia). Zdejmujemy z ognia, dodajemy połamana na kosteczki czekoladę, sól i mieszamy do rozpuszczenia. Wsypujemy herbatniki, mieszamy i studzimy. Następnie wkładamy na 2-3 godziny do lodówki. Przy pomocy małej łyżeczki wyjmujemy niewielką ilość i kulamy w dłoniach kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Obtaczamy w skórce pomarańczowej. Przechowujemy w lodówce do tygodnia.
Mleczną czekoladę stopić na parze. Przy użyciu zwykłego pędzelka (taki jak do malowania farbkami), posmarować dno i boki silikonowych foremek na czekoladki. Wstawić do lodówki na 15minut. Białą czekoladę stopić na parze wraz ze śmietanką, przestudzić. Ja użyłam jagód pozostałych od robienia nalewki, były więc mocno nasączone alkoholem. Jeśli używacie zwykłych jagód dodajcie 2 łyżki nalewki z jagód. Owoce zmiksować, dodać do czekolady wraz z serkiem. Zmiksować na gładką masę. Nakładać po trosze masy do foremek wysmarowanych czekoladą. Wstawić na do lodówki na kolejne 15minut. Następnie wierzch posmarować resztą stopionej mlecznej czekolady. Wstawić na 2 godziny do lodówki. Na koniec bardzo delikatnie wyjąć czekoladki z foremek.
Czekoladę stopić wraz z mlekiem. Masło stopić w osobnym naczyniu, dodać mąkę oraz orzechy. Stale mieszając, powoli wlewać mleko z czekoladę. Dodać cukier oraz kawę rozpuszczalną. Mieszając, podgrzewać na małym ogniu, aż masa zgęstnieje. Ostudzić. Dodać żółtka oraz ubite ze szczyptą soli białka na sztywną pianę. Masę przelać do natłuszczonych i wysypanych cukrem pudrem kokilek. Piec ok. 25minut w temp. 180st. Podawać od razu oprószone cukrem pudrem.