Rotawirusy u dzieci | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Rotawirusy u dzieci

9 grudnia 2014, dodał: eva45
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Atakuje głównie zimą i wiosną. W organizmie dziecka potrafi dokonać prawdziwych spustoszeń. Jak uchronić malucha przed rotawirusem i jak postępować, gdy dojdzie do zakażenia?

 

Female doctor examining child

Przenosi się drogą kropelkową i przez układ pokarmowy. Można się nim zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną (albo taką, która niedawno chorowała), jak też dotykając „skażonych” wirusem przedmiotów. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci przebywające na co dzień w dużej grupie rówieśników – w żłobku, przedszkolu czy szkole. Rotawirus jest bowiem wydalany wraz z kałem jeszcze przez siedem do dziewięciu dni po ustąpieniu objawów choroby. Wystarczy więc, by maluch, który niedawno przechodził biegunkę rotawirusową, nie umył rączek po wyjściu z toalety, żeby podczas zabawy zaraziły się inne dzieci. Niemowlęta najczęściej łapią wirusa od starszego rodzeństwa bądź domowników niedostatecznie dbających o higienę. Warto wiedzieć, że na zakażenia rotawirusowe cierpią również zwierzęta domowe, np. psy. Dlatego dziecko, które już chodzi, może zarazić się tym wirusem również na spacerze, dotykając przedmiotów, patyczków, kamieni, do których podchodził wcześniej chory zwierzak.

 

Pierwsze objawy

Symptomy zakażenia rotawirusowego trudno jest przeoczyć. Pierwszym zwiastunem choroby zwykle jest podwyższona temperatura (ok. 38ºC). Potem – najczęściej jeden do trzech dni później – zaczynają się gwałtowne wymioty, po których pojawia się biegunka. Stolce są tryskające, wodniste i zielonożółte, zazwyczaj nie zawierają śluzu ani krwi. Malec może oddawać ich nawet kilkanaście w ciągu doby. Dziecko jest osłabione, senne, apatyczne.

 

Leczenie i zapobieganie

 

Swoistego leczenia zakażeń rotawirusowych nie ma. W łagodnej postaci wystarczy doustne uzupełnianie płynów. Małe dzieci oraz osoby z upośledzoną odpornością wymagają na ogół hospitalizacji i dożylnego podawania płynów i elektrolitów. W leczeniu choroby pomaga także spożywanie jogurtu. Obecnie jedynym sposobem zapobiegania zakażeniom wywołanym przez rotawirusy jest przestrzeganie higieny (staranne mycie rąk, odkażanie muszli sedesu i nocników preparatami zawierającymi podchloryn sodu, stosowanie wyłącznie pieluszek jednorazowych).

 

dodała: eva45

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Rotawirusy u dzieci

  1. avatar ala pisze:

    probiotyki oczywiście są ważne ale najważniejsze by odpowiednio nawodnić mały organizm dlatego kiedy moje dziecko ma biegunkę czy wymiotuje podaję mu orsalit doustny płyn nawadniajcy który uzupełnia poziom utraconej wody i elektrolitów, przy tym oczywiście lekka dieta, ostatnio kupiłam nowy orsalit nutris i faktycznie moej dziecko chętniej go pije

  2. avatar Kaja pisze:

    Rozumiem, że podawanie jogurtów ma służyć odbudowie flory bakteryjnej jelit. Ja jestem jednak zwolenniczką probiotyków, które podaje się nie tylko w czasie i po antybiotykoterapii, ale także w czasie i po sensacjach żołądkowo-jelitowych. Multilac jest niedrogim probiotykie, na pewno wyjdzie taniej niż te jogurty z wątpliwą ilością bakterii. Ponad to spokojnie można ten probiotyk zabrać na wakacje, gdzie tak łatwo o zatrucia, bo nie trzeba przechowywać go w lodówce.

Dodaj komentarz