Artykuł sponsorowany
Decyzja zapadła: będziecie starać się o potomstwo. Co dalej? Od czego rozpocząć przygotowania do ciąży? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie badania warto wykonać i po jakie suplementy sięgnąć po podjęciu decyzji o powiększeniu rodziny.
Planowanie ciąży – zacznij od wykonania badań
Pierwszym krokiem, po podjęciu decyzji o planowanym rodzicielstwie, powinna być wizyta u ginekologa. Lekarz zleci wykonanie badań, by sprawdzić ogólną kondycję organizmu przyszłej mamy. Jakie badania warto wykonać, starając się o dziecko? Najczęściej zlecane jest wykonanie badania:
- krwi (morfologii),
- moczu,
- poziomu hormonów (szczególnie tarczycy),
- poziomu glukozy,
- poziomu żelaza we krwi,
- na obecność wirusa HIV,
- na obecność przeciwciał toksoplazmozy.
Warto również namówić przyszłego tatę do wykonania podstawowych badań. W końcu w rodzicielstwie tak samo ważne jest zdrowie mamy, jak i taty.
Jak zaplanować ciążę? Nie zapomnij o suplementacji
Suplementacja jest tak samo ważna w trakcie ciąży, jak i przed planowanym zapłodnieniem. Odpowiednią suplementację warto wdrożyć już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Wtedy organizm będzie miał możliwość przyswoić odpowiednią ilość cennych substancji, by w momencie zapłodnienia, od razu przekazać je płodowi.
Jakie składniki powinny znaleźć się w suplementach diety dla ciężarnych? Najważniejsze z nich to:
- kwas foliowy,
- witamina D3,
- jod,
- DHA,
- Żelazo – tylko w przypadku stwierdzonego niedoboru
O tym, które witaminy i mikroelementy powinna suplementować przyszła mama, powinien zdecydować lekarz, na podstawie dostarczonych wyników badań. Warto podkreślić, że witaminy mogą mieć niekorzystny wpływ jeśli przyjmuje się je w nadmiarze, dlatego nie warto ich przyjmować wedle własnego uznania.
Planujesz ciążę? Zadbaj o zdrowy styl życia
W planowaniu ciąży warto uwzględnić zmianę stylu życia. Przyszła mama powinna rzucić nałogi (jeśli takie ma), a także zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Używki, jak np. papierosy czy alkohol, mogłyby zaszkodzić dziecku i wywołać w jego organizmie nieodwracalne zmiany. Właśnie dlatego, walkę z nałogami należy rozpocząć już kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę, by organizm miał czas oczyścić się ze szkodliwych substancji.
Dieta przyszłej mamy powinna być oparta o zdrowe produkty, takie jak owoce, warzywa, ryby czy pełnoziarniste pieczywo i makarony. Z jadłospisu lepiej pozbyć się fast foodów, słodyczy i niezdrowych przekąsek (np. chipsów). Jeśli chodzi o aktywność w trakcie planowania ciąży, najlepiej, żeby przyszła mama wybrała taką formę treningów, jaka najbardziej jej odpowiada. Zbyt intensywne i wyczerpujące ćwiczenia nie będą wskazane, lepiej skupić się na aktywności o umiarkowanej intensywności.
Bibliografia:
https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko,planowanie-ciazy—korzysci–badania–dieta–tryb-zycia,artykul,1729782.html (dostęp: 28.02.23)
https://www.allecco.pl/artykuly/planowanie-ciazy-najwazniejsze-informacje-i-porady.html (dostęp: 28.02.23)
https://www.allecco.pl/artykuly/witaminy-i-suplementy-przed-ciaza-jakie-nalezy-przyjmowac.html (dostęp: 28.02.23)
https://www.mjakmama24.pl/przed-ciaza/przygotowania-do-ciazy/jak-przygotowac-sie-do-ciazy-aa-PTV7-2uY1-fEgj.html#przygotowujac-sie-do-ciazy-rzuc-nalogi (dostęp: 28.02.23)