Pasta tahini – różne przepisy na wykorzystanie tahiny
Indyjska pasta nosi nazwę Tahini i przygotowuje się ją z nasion sezamu. Świetnie smakuje jako dodatek humussu, mięs czy innych past. Możesz ją dodać również do dipów, sosów i dressingów. Dodatkowo możesz zastosować Tahini jak zwykłe masło i wzbogacić smak swoich kanapek. Co ciekawe Tahini idealnie komponuje się również z deserami typu ciasteczka.
Co nieco o Tahini
Możesz spotkać się z nazwą Tahina lub masło sezamowe. Na Bliskim Wschodzie Tahini powstaje z podprażonych nasion sezamu, natomiast we wschodniej Azji dodaje się niełuskane nasiona dzięki czemu pasta jest bardziej gorzka. W sklepach spotkasz Tahini w postaci świeżej bądź suszonej, a nawet mrożonej.
Konsystencja Tahini jest oleista, ponieważ zawiera sporą dawkę tłuszczu. Masło sezamowe zyskało sławę wśród wegan oraz kuchni chińskiej, japońskiej oraz koreańskiej. Jeżeli chodzi o jej smak to z pewnością wyczujesz delikatną gorycz, sezam oraz o dziwo orzech.
Głównymi zaletami Tahini są właściwości wynikające z obecności sezamu. Zawiera on bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, żelazo, magnez, miedź oraz sezamol. Dodatkowo błonnik znajdujący się w sezamie poprawi Twoją pracę jelit i układu pokarmowego.
Jak zrobić tahini?
Co kupić?
- 1 szklanka surowych nasion sezamu (białego)
- 1 łyżka oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
- ¼ łyżeczki soli
Przygotowanie:
Nasiona sezamu należy uprażyć na rozgrzanej patelni, tak aby uzyskały złoty kolor. Następnie odstaw je do ostygnięcia, po czym zblenduj na gładką masę. Dodaj do nich pozostałe składniki i ponownie zblenduj. Trzymaj tahini w lodówce nie dłużej niż dwa tygodnie.
Sos z tahini
Co kupić?
- 1/4 szklanka tahini
- 1 łyżka miodu / syropu klonowego
- sok z połowy cytryny
- 2-4 łyżki wody
Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać do momentu aż uzyskamy gładką masę. Dodaj sos do sałatek, warzyw, frytek lub mięs.
Baba Ghanoush
Co kupić?
- 3 średnie bakłażany
- 2 łyżki pasty tahini
- 1 spory pomidor
- 1 mała cebula
- 3 ząbki czosnku
- pół pęczka natki petruszki
- ok. 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- cayenne na czubek łyżeczki
- ćwierć łyżeczki kuminu
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sól
Przygotowanie:
Na blaszce do pieczenia wyłóż bakłażany i piecz je w 200 stopniach przez pół godziny. Co jakiś czas możesz je obrócić, po upieczeniu odstaw do wystygnięcia. Później obierz je ze skórki, a miąższ rozgnieć z tahini za pomocą widelca. Następnie obierz czosnek i wyciśnij go przez praskę, natkę pietruszki posiekaj, a kumin upraż na suchej patelni. Pomidora należy sparzyć po czym obrać ze skórki. Wyjmij z niego pestki, natomiast miąższ pokrój. Dodaj wszystkie składniki do masy z bakłażana oraz tahini i dokładnie wszystko wymieszaj. Dopraw do smaku sokiem z cytryny, solą, pieprzem oraz cayenne.
Tahini z miodem i orzechami
Co kupić?
- 1 szklanka tahini
- ćwierć szklanki miodu
- pół szklanki posiekanych orzechów włoskich
Przygotowanie:
Tahini wymieszaj najpierw z miodem a następnie z orzechami. Dodawaj ją do naleśników, kanapek, gofrów lub wypieków.
Ciasteczka z tahini
Co kupić?
- 1/2 szklanki pasty tahini
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szklanki cukru
- 100g masła
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą i ugnieść na formę ciasta. Jeżeli będziesz mieć problemy z lepieniem to możesz dodać kilka łyżek wody. Następnie uformuj małe kulki i spłaszcz je na blaszcze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz je przez 10- 15 minut w 200 stopniach. Jedz je na ciepło lub zimno.
Krem marchewkowy z tahini
Co kupić?
- 1,2 l bulionu warzywnego
- 500 g marchewki
- 1 pietruszka (korzeń)
- 1 cebula biała
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki pasty tahini
- 1 płaska łyżeczka kuminu
- liść laurowy
- 1/3 łyżeczki kurkumy
- olej sezamowy
- sól do smaku
- sos sojowy do smaku
- DODATKI
- jogurt grecki
- cieciorka
- świeże oregano
Przygotowanie:
Cieciorkę namocz przez noc dodając do niej 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Następnego dnia zalej świeżą wodą, dodaj sól, szczyptę sody i gotuj ciecierzycę przez 40 minut. Teraz pokrój na kawałeczki marchewkę z pietruszką i wrzuć do bulionu warzywnego. Dodaj kurkumę, liść laurowy oraz kumin. Na oleju sezamowym należy zeszklić cebulkę z dodatkiem czosnku. Następnie dodaj to do bulionu i gotuj do czasu aż warzywa staną się miękkie. Po ugotowaniu zblenduj całość po czym dodaj 2 łyżki tahini. Dopraw do smaku solą, sosem sojowym i jeszcze raz zagotuj.
zobacz również:
Hummus – różne przepisy i receptury
Pomysłowe dania z hummusem
Kuchnia indyjska najlepsze przepisy – przyprawy, oryginalne dania
Ciecierzyca, cieciorka – pomysłowe przepisy