Papier ryżowy – różne przepisy na pyszne dania
Papier ryżowy to tradycyjny produkt spożywczy Chin i Wietnamu. Cienkie arkusze wykonane są zwykle z mąki ryżowej, soli i wody. Zawijamy w nie przeróżne nadzienia i tylko od nas zależy, co znajdzie się w środku. Tak powstają sajgonki (inaczej spring rolls), czy też sakiewki. Mogą być spożywane na zimno lub po wcześniejszym usmażeniu.
Przepisy na dania zawijane w papier ryżowy:
Na surowo
Sakiewki z makaronem ryżowym, krewetkami i warzywami
Składniki:
18 arkuszy papieru ryżowego, 18 krewetek (np. Vannamei), 1 marchewka, 1/2 zielonego ogórka, kiełki rzodkiewki, 4 łyżki masła, 3 ząbki czosnku, 100 g makaronu ryżowego, sos sojowy, natka pietruszki (suszona lub świeża), szczypiorek, sól
Sposób przygotowania:
Krewetki podsmażamy przez parę minut na maśle wraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz natką pietruszki. Delikatnie solimy do smaku. Marchewkę i ogórka obieramy ze skórki i kroimy na paski (przydatny jest w tym celu nożyk do warzyw lub nożyk do krojenia sera). Makaron ryżowy zalewamy gorącą wodą. Gdy zmięknie mieszamy go z dwoma łyżkami sosu sojowego.
Wlewamy na talerzyk wodę i zamaczamy w niej arkusz papieru ryżowego przez parę sekund. Gdy zmięknie rozkładamy go na desce i na jego środku układamy trochę makaronu, jedną krewetkę oraz paski marchewki i ogórka. Na koniec dodajemy kiełki rzodkiewki.
Papier ryżowy zawijamy ku górze, tworząc w ten sposób sakiewkę. Zamykamy ją wykałaczką. Górę sakiewki przewiązujemy szczypiorkiem. Można je podawać z sosem sojowym, sosem imbirowym lub sosem słodko ostrym.
Spring rolls z mango, awokado i grillowanym kurczakiem
Składniki:
20 – 25 większych (o średnicy 22 cm) arkuszy papieru ryżowego
Nadzienie:
2 filety grillowanego kurczaka, 1 marchewka, 1/2 ogórka, 2 dojrzałe awokado, 1 dojrzałe mango, kilka listków sałaty, zioła: świeża mięta, kolendra, melisa, opcjonalnie: majonez, wasabi
Do skropienia warzyw:
sok z 2 limonek, 2 łyżeczki cukru trzcinowego, 1 łyżeczka sosu rybnego lub sojowego
Sposób przygotowania:
Zgrillować kurczaka i pokroić go na podłużne paseczki. Marchewkę obrać i pokroić na cienkie paseczki lub posiekać w melakserze. Ogórka obrać pozostawiając paski skórki co 1 cm, pokroić na wąskie słupki. Awokado i mango obrać i pokroić na cząstki (półplasterki) o szerokości mniej więcej zwiniętej roladki. Przygotować zioła, opłukać i osuszyć sałatę. Warzywa włożyć do miski i skropić sokiem z limonki wymieszanym z cukrem i ewentualnie sosem rybnym.
Arkusz papieru ryżowego namoczyć w gorącej wodzie (około 15 sekund, w szerokim naczyniu, może być woda z kranu). Odłożyć na ściereczkę, na środek kłaść po trochu każdego składnika, kawałek liścia sałaty, 1 – 2 plasterki kurczaka, kilka paseczków marchewki, ogórka, plasterek awokado i mango, świeże listki ziół oraz jeśli używamy – po łyżeczce majonezu wymieszanego z wasabi. Zwijać naleśniki jak krokieta – zawinąć jeden bok naleśnika na nadzienie, złożyć do środka przeciwległe dwa boki a następnie zwinąć roladkę do końca ku przeciwległemu bokowi. Naleśniki trzymać pod ściereczką do czasu podania. Podawać z sosem w oddzielnej miseczce.
Spring rolls z warzywami i tofu
Składniki na około 10 sztuk:
10 arkuszy papieru ryżowego, 100 g cienkiego makaronu ryżowego, 1- 2 marchewki, 2 – 3 rzodkiewki, 1 kalarepa, garść kiełków fasolki mung, kostka tofu, garść liści kolendry i mięty, kilka łyżek oleju do smażenia
Sos do tofu:
2 łyżki sosu sojowego, 1 łyżeczka cukru trzcinowego, 1/8 łyżeczki chili, 1 łyżki wody
Sos do spring rollsów:
1 łyżka octu ryżowego (można ewentualnie zastąpić sokiem z cytryny lub limonki), 2 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki cukru trzcinowego, 4 łyżki wody, kilka plasterków świeżego chili lub ząbku czosnku
Sposób przygotowania:
Przygotowanie warzyw: marchew i kalarepkę obrać, a następnie przy pomocy bardzo ostrego noża pokroić w cienkie paseczki. Rzodkiewkę wyszorować i pokroić w cieniutkie paseczki, a następnie wszystkie warzywa włożyć do miski z lodowatą wodą – dzięki temu będą bardzo chrupkie.
Tofu: tofu pokroić na 10 równych pasków, na patelni rozgrzać łyżkę oleju i dodać pokrojone tofu. Podsmażać chwilę, aż lekko się zrumieni, w tym czasie połączyć w szklance wszystkie składniki sosu do tofu i wylać go na patelnię – sos powinien pokryć wszystkie paski tofu, dlatego lepiej użyć małej patelni albo zrobić go więcej. Zwiększyć ogień, w ciągu kilku minut sos odparuje, a tofu zrobi się lepkie. Wtedy zdjąć je z patelni i odstawić do całkowitego przestudzenia.
Zwijanie: odcedzić pokrojone warzywa z wody, naszykować kiełki oraz oskubać liście z ziół. Makaron ryżowy przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, do tortownicy nalać letnią wodę. Każdy płat papieru ryżowego delikatnie moczyć w wodzie, układać na przygotowanej powierzchni do zwijania i po kolei napełniać składnikami. Najpierw kłaść liście mięty, następnie makaron ryżowy, warzywa z liśćmi kolendry oraz tofu. Zacząć zawijać od prawego dłuższego boku, następnie ciasno zawijać lewy bok i na koniec dwie pozostałe końcówki. W ten sposób zawinąć wszystkie rulony, na koniec w miseczce połączyć składniki sosu i podawać razem, mocząc każdego rollsa.
Spring rolls na słodko z owocami i czekoladowym sosem
Składniki:
8 arkuszy papieru ryżowego, 1 mango, 1 awokado, 2 banany, 200 g truskawek, garść orzechów pistacjowych, 4 gałązki mięty, 1/2 limonki
Sos czekoladowy:
100 g białej czekolady, 50 ml śmietany 30%, 1 łyżka wiórek kokosowych
Sposób przygotowania:
Mango i awokado obrać, wyciąć pestkę oraz pokroić na długie cienkie słupki. Banana i truskawki pokroić na cienkie paseczki. Wszystko pokropić sokiem z limonki. Orzechy posiekać. Arkusz papieru ryżowego włożyć na chwilkę do chłodnej wody, odłożyć na ręcznik kuchenny, na środku warstwami ułożyć owoce. Zacząć od mango, następnie awokado, banan i truskawki. Posypać orzechami i listkami mięty. Zwinąć jak krokiety, zaczynając od przeciwległych boków a następnie zwijać w roladkę. Odłożyć na godzinę do lodówki.
Sos czekoladowy: W rondelku rozpuścić czekoladę ze śmietaną, dodać wiórka kokosowe i wymieszać.
*W papier ryżowy można zawinąć kawałki banana posypane cynamonem, a następnie usmażyć paczuszki w tłuszczu na patelni.
SMAŻONE:
Rollsy ze świeżym łososiem, rukolą i pistacjami
Składniki:
sok z cytryny do smaku ok: 1 łyżeczka, czarny sos chilli: 1 łyżeczka, sól morska (do smaku): 0.5 łyżeczki, pieprz w ziarnach, świeżo zmielony: 1 szczypta, skórka z 1 cytryny: 1 sztuka, ostra papryczka w proszku: 1 szczypta, czosnek/ząbki: 2 ząbki, mięta liście świeże: 1 pęczek, łosoś norweski-świeży: 500 gramów, obrane pistacje: 100 gramów, rukola – liście: 50 gramów, papier ryżowy (arkusze): 12 sztuk, oliwa do smażenia: 4 łyżki
Sposób przygotowania:
Do miseczki wlewamy sok z cytryny, oliwę oraz czarny sos chilli. Mieszamy ze sobą, Dodajemy skórkę otartą z wyparzonej wcześniej cytryny, starte dwa ząbki czosnku, drobno posiekaną miętę. Marynatę doprawiamy solą, pieprzem oraz chilli w proszku. Łososia kroimy w kawałki grubości palca (musi ich być dwanaście, po trzy dla każdej z czterech osób), zalewamy go marynatą i odstawiamy do lodówki na dwie – trzy godziny.
Kiedy ryba przejdzie aromatami, na duży talerz wylewamy niewielką ilość wody i zamaczamy w niej płat papieru ryżowego, z obu stron. Na środku układamy odrobinę rukoli, kawałek łososia i kilka obranych pistacji. Następnie zwijamy według przepisu na opakowaniu. Gotowe sajgonki smażymy na rozgrzanej oliwie, z obu stron. Podajemy na świeżej rukoli.
Sajgonki z kurczakiem i warzywami
Składniki:
filet z kurczaka – 300 g, marchewka – 1 szt., papryka czerwona – ½ szt., kapusta pekińska – 100 g, cebula – 1 szt., czosnek – 2 ząbki, sos sojowy – 1 łyżka, olej z pestek winogron – 2 łyżki, natka pietruszki posiekana – 2 łyżki, sól morska, pieprz czarny – do smaku, papier ryżowy – 20 szt., olej do smażenia – 3 łyżki
Sposób przygotowania:
Umyty i osuszony ręcznikiem papierowym filet pokrój na cienkie paseczki, przełóż do miski, wymieszaj z łyżką sosu sojowego i odstaw na pół godziny do lodówki.
Na patelni rozgrzej olej, dodaj posiekany czosnek, zamieszaj i od razu dodaj mięso kurczaka. Mieszając obsmaż je z obu stron, dodaj cebulę pokrojoną w piórka i marchewkę pokrojoną w cienkie słupki. Gdy marchewka lekko zmięknie dodaj paprykę pokrojoną w paseczki.
Z umytych liści kapusty usuń twarde, środkowe części, a pozostałe pokrój w paseczki i dodaj na 5 minut przed końcem smażenia mięsa. Usmażone zdejmij z ognia, dodaj posiekaną natkę pietruszki, przyprawy i wymieszaj. Pojedyncze płaty papieru ryżowego namocz przez moment w letniej wodzie i od razu wyjmuj. Odłóż na drewnianą deseczkę, aby płaty naleśników ryżowych zmiękły i lekko przeschły. Następnie na każdym płacie papieru połóż 1 łyżkę farszu i delikatnie roluj, zawijając boki naleśnika do środka. Przygotuj wszystkie sajgonki, a dopiero później je usmaż. Wlej na patelnię 3 łyżki oleju i krótko smaż sajgonki tak, aby się ładnie przyrumieniły z obu stron. Po usmażeniu przełóż je na papierowy ręcznik, aby je odsączyć z nadmiaru oleju.
Sajgonki ze świeżym łososiem i truskawkami
Składniki:
papier ryżowy mały: 9 sztuk, truskawki: 0.25 kilograma, łosoś świeży, dzwonka: 1 sztuka, oliwa: 1 łyżka, pokrojone listki melisy: 0.5 łyżki, pieprz czarny mielony: 2 szczypty, olej do smażenia: 2 łyżki
Sposób przygotowania:
Łososia równomiernie obsmażamy z każdej ze stron na oliwie, aż wierzch się zetnie, a środek pozostanie surowy. Widelcem dzielimy łososia na kilka części. Oczyszczone truskawki kroimy na pół. Posypujemy pieprzem, dodajemy liście melisy. Płatek papieru ryżowego zanurzamy na chwilę w letniej wodzie. Nakładamy farsz: łączymy ze sobą łososia i truskawki, i zawijamy niewielkie ruloniki. Sajgonki smażymy krótko w gorącym oleju. Podajemy z sosami chili, łagodnym lub słodko-kwaśnym.
Sajgonki z kaszą gryczaną
Składniki:
1/2 szklanki kaszy gryczanej, 6 średnich pieczarek, 1 średnia marchew, 1 czubata łyżka sproszkowanych suszonych grzybów, duża garść kiełków fasoli mung ze słoiczka, ½ średniej cebuli, 3-4 liście kapusty pekińskiej, 2 małe pomidory, sos sojowy, papier ryżowy, olej rzepakowy, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Marchew i pieczarki obieramy, ścieramy na tarce o grubych oczkach. Przesmażamy na 2-3 łyżkach oleju rzepakowego. Kaszę gotujemy do miękkości w lekko osolonej wodzie, dokładnie odcedzamy, dodajemy do warzyw, studzimy. Dodajemy obraną i pokrojoną w drobną kostkę cebulę oraz drobno posiekaną kapustę. Pomidory obieramy ze skórki, kroimy w bardzo drobną kostkę, dodajemy do pozostałych składników wraz z kiełkami fasoli mung i sproszkowanymi grzybami (proszek uzyskałam używając rozdrabniacza, ale można do tego celu użyć np. elektrycznego młynka do kawy), doprawiamy do smaku pieprzem i sosem sojowym. Papier ryżowy moczymy przez 1-2 sekundy w wodzie (można go smarować wodą przy pomocy pędzelka, ale poręczniej jest nalać wodę do miski i zanurzać na chwilę arkusze papieru), nakładamy farsz, zwijamy sajgonki i smażymy ze wszystkich stron na rozgrzanym oleju rzepakowym.
Sajgonki z czerwoną soczewicą
Składniki:
papier ryżowy 1 opakowanie, 100 gr czerwonej soczewicy, 10 gr grzybów mun, 2 łyżki bułki tartej, 1 łyżka sosu sojowego, 1 łyżka sosu teriyaki, 1 jajko, 1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka imbiru, 1 łyżeczka cukru, 2 łyżeczki ziarna sezamu, pół łyżeczki czerwonej słodkiej papryki
Sposób przygotowania:
Soczewicę namoczyć wcześniej na ok 2 godziny, po czym ugotować i odcedzić. Grzyby mun namoczyć i ugotować . Soczewicę wystudzić, dodać przyprawy i posiekane w paski grzyby, zmięty czosnek, bułkę tartą i jajko oraz sosy. Wymieszać nadzienie .. Papier ryżowy moczyć króciutko ok 2 sek w letniej wodzie i kłaść na desce, kiedy zmięknie kłaść po łyżce nadzienia i zawijać małe sajgonki tak jak zawija się gołąbki. Układać luźno, po czym smażyć w głębokim oleju. Podawać z makaronem i sosem, lub ryżem i sałatką. Dodatkowo można przygotować szybki sos pikantny: Wymieszać 2 łyżki koncentratu pomidorowego z 3-4 łyżkami wody, dodać 1 łyżkę sosu Tao-Tao słodko pikantnego, 2 łyżki sosu sojowego jasnego i jedną łyżkę sosu imbirowego – zagotować i dodać łyżkę posiekanej natki pietruszki.
Sajgonki z mięsem mielonym
Składniki na 12 sztuk: 1 opakowanie papieru ryżowego, olej
Farsz:
250-300g mieszanki chińskiej, 300g mięsa mielonego (najlepiej wołowego, choć niekoniecznie), 1 jajko, sos sojowy, sos chilli (czosnkowy), curry, imbir, sól, pieprz, olej
Sposób przygotowania:
Mieszankę chińską podsmażyć na odrobinie oleju (10-15 minut – aż zmięknie). Dodać mięso mielone, sos sojowy, sos chilli, odrobinę curry oraz imbiru. Na koniec wbić jajko, wymieszać i doprawić do smaku. Każdy płat papieru ryżowego namoczyć w ciepłej wodzie (kilka sekund) i ułożyć na desce, aby wysechł. Na miękkim papierze położyć odrobię farszu (około 1-1,5 łyżki) i zwinąć (brzegi do środka i w rulon). Sajgonki smażyć z obu stron na złoty kolor (w głębokim oleju). Odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Podawać z sosem (np. słodko-kwaśnym czy słodko-pikantnym).
Do rollsów polecam wszelkie pikantne sosy zawierające słodkie chili lub śliwki i soję. Możesz także wypróbować te przepisy:
SOS DO ROLLSÓW:
1.
sos sojowy – 3 łyżki, olej sezamowy – 1 łyżeczka, ocet winny – ½ łyżeczki
Przygotuj sos do maczania rollsów, mieszając 3 łyżki sosu sojowego z 1 łyżeczką oleju sezamowego i kilkoma kroplami octu winnego.
2.
1/2 ząbka czosnku, drobno startego, 2 łyżeczki drobno startego imbiru, 1/2 lub 1/3 czerwonej papryczki chili, pokrojonej w kostkę, sok z 1 soczystej limonki, sok z 1 pomarańczy, 3 łyżki octu ryżowego, 3 łyżki cukru trzcinowego, 1 łyżka sosu rybnego lub sojowego, 1 łyżka miodu (opcjonalnie)
Wszystkie składniki umieścić w rondelku i gotować przez około 10 minut aż sos nieco zgęstnieje, ostudzić.
zobacz również:
-
Pomysł na łososia czyli różne przepisy na dania z łososia
-
Dania z pstrąga: różne smaczne i oryginalne przepisy
-
Owoce morza – jak jeść, kupować i przechowywać
-
Krewetki – różne sposoby przyrządzania