URODA I ZDROWIE

Owoce morza – jak jeść, kupować i przechowywać

5 października 2011, dodał: p

Owoce morza czyli po włosku „frutti di mare”, czy też po angielsku „seafood”  coraz częściej goszczą na polskich stołach. Do niedawna z owocami morza kojarzyły nam się wyłącznie ryby, ale świat mórz i oceanów ma dla nas zdecydowanie większą ofertę kulinarną. Do owoców morza zalicza się skorupiaki, mięczaki,  małże, głowonogi i szkarłupnie. Do owoców morza zalicza się też wodorosty, algi i glony.

Dlaczego warto jeść owoce morza ?

Owoce morza to cenne źródło łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka, witamin z grupy B (PP i B12), jodu, selenu oraz fluoru. Ponadto, zawierają umiarkowane ilości żelaza, cynku i magnezu. Żelazo stanowi około 30-50% , tyle samo, ile znajduje się w  czerwonym mięsie. Skorupiaki i mięczaki to znakomite  źródłem wapnia, a ostrygi – najbogatsze źródło cynku.

Owoce morza bywają często przyczyną uczuleń. Niektóre osoby np. te cierpiące na dnę moczanową także nie powinni jeść skorupiaków i mięczaków w dużych ilościach, ponieważ zawarte w nich puryny wpływają na podwyższenie poziomu kwasu moczowego we krwi. To samo dotyczy osób z nadciśnieniem lub będących na diecie niskosodowej, ponieważ gotuje się je w osolonej wodzie. Zazwyczaj, owoce morza gotują się krótko, co umożliwia szybkie przygotowanie posiłku. Doskonale sprawdzają się, jako przystawki i drobne przekąski, składniki sałatek, zup oraz dań głównych. Niektóre jada się na surowo (ostrygi), ale można je również zapiekać, dusić, gotować, smażyć czy faszerować.

Najbardziej popularne owoce morza

Kalmary – mają lekko gumową konsystencję. Można kupić świeże lub w proszkach. Najczęściej podaje się je z masłem i z czosnkiem, włożone ponownie do skorupek lub jako składnik innych potraw.
Langusty – występują na całym świecie w wodach przybrzeżnych. Langusty nie mają kleszczy. Ważą od 1,3 do 8 kg. Większość mięsa znajduje się w organach wewnętrznych. Można  kupić  świeże lub mrożone; gotować w wodzie lub na parze. W przeciwieństwie do innych skorupiaków, langusty nie stają się jasnoczerwone po ugotowaniu.
Homary – skorupiaki żyjące w Atlantyku i w Morzu Śródziemnym; istnieje kilka odmian. Sprzedawane są świeże lub mrożone, żywe lub ugotowane w skorupie. Żywy homar ma kolor ciemnoniebieski, po ugotowaniu staje się jasnoczerwony. Homara można gotować, gotować na parze, piec na grillu lub na ruszcie. Samica może mieć na spodniej części odwłoka jaja, w postaci czerwonej ikry.
Homarzec czyli langustynka – skorupiak występujący w Morzu Śródziemnym. Jego różowożółty pancerz nie zmienia barwy podczas gotowania. Do jedzenia nadaje się tylko mięso z ogona. Po ugotowaniu widoczne są na nim różowe prążki. Można go gotować, smażyć albo piec. Podaje się go w całości lub obranego, z sałatkami albo potrawami z ryżu.
Krewetki – małe skorupiaki, osiągające najwyżej do 10 cm długości. Istnieje  kilka odmian. Kiedy są surowe, mają kolor bladoróżowy. Można je kupować świeże, mrożone lub w puszkach.
Małże – istnieją odmiany o twardych i miękkich skorupach. Na amerykańskim wybrzeżu Atlantyku obficie występują małże z brązowymi skorupami. Są  hodowane w niektórych wodach tropikalnych. Większe małże twardo skorupowe, o bardziej wyrazistym smaku, są używane do zup. Mniejsze je się na surowo, większe można gotować otwarte i podawać z roztopionym masłem.
Ostrygi – to mięczaki, występujące w Morzu Śródziemnym, w oceanach Atlantyckim i Spokojnym. Mają wiele odmian, różniących się wielkością i odcieniem brązu. Smakosze jedzą je prosto ze skorupki, skropione sokiem z cytryny. Olbrzymia amerykańska ostryga z Pacyfiku może osiągnąć rozmiary dwa razy większe niż odmiany europejskie.
Ośmiornic – ten ośmioramienny głowonóg występuje w klimacie umiarkowanym. Przyrządza się go w taki sam sposób, jak kalmary. Mięso ośmiornicy powinno być ubite tłuczkiem, aż utraci sprężystość. Przed przyrządzeniem, należy odciąć ssawki i końce ramion. Głowę, dłuższą niż 20 cm, zazwyczaj się odrzuca, choć można ją po oczyszczeniu nadziać poćwiartowanymi ramionami i udusić. Mniejsze okazy smaży się w całości w cieście.
Kraby– występują w Morzu Śródziemnym i w Atlantyku. Sprzedaje się je żywe w skorupie lub bez niej. Można je piec, gotować w wodzie lub na parze. W handlu występują jako mrożone i w puszkach. Podczas gotowania kraby stają się czerwone.

Jak kupować i przechowywać owoce morza ?

Wprowadzając owoce morza do swojej diety warto mieć na uwadze ich pochodzenie i termin przydatności do spożycia. Najlepsze i najwartościowsze są w dniu połowu, ale nie każdy może sobie na taki rarytas pozwolić, chociażby z racji miejsca zamieszkania. Kupujemy więc owoce morza mrożone lub w zalewach konserwowych. Jeśli uda nam się dostać żywe, należy je przechowywać nie dłużej niż 2 dni, w temperaturze 0-5 stopni C. Zamrażane przechowujemy nie dłużej niż 8 miesięcy.

źródło: www.odzywianie.info.pl


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz