Ostropest plamisty na naturalny detoks. Twoja tarcza oczyszczająca
Tym razem przyjrzymy się ostropestowi plamistemu – roślinie o niezwykłych właściwościach, które z pewnością Was zaskoczą. To właśnie ta cudowna roślina jest ceniona przede wszystkim za swoje działanie ochronne na wątrobę, szczególnie w walce z negatywnym wpływem alkoholu. Co więcej, ostropest łagodzi stany zapalne związane z cukrzycą, oferując naturalne wsparcie zdrowotne. W międzyczasie odkryjemy, jak wiele innych sekretów skrywa ten niezwykły dar natury – zobaczcie sami, jak może odmienić Wasze podejście do zdrowia.
Jej nazwa to też Silybum marianum. Możesz go spotkać w rejonie Morza Śródziemnego, Pakistanie oraz Indiach, a nawet w Polsce. Ostropest należy do rodziny astrowatych, które mogą się pochwalić właściwościami antyhepatotoksycznymi. Oznacza to, że zapobiegają uszkadzaniu się komórek wątroby, chroniąc ją przed toksynami. Ponad to łagodzi objawy stresu i chroni nas przed wolnymi rodnikami. Wszystkie te cudowne właściwości ostropest zawdzięcza sylimarynie. Ostropest plamisty poznasz po zielonych liściach, które są nakrapiane białymi plamkami. Z kolei kwiatostan ostropestu swoim wyglądem przypomina oset, ale kolor jest liliowy.
Właściwości ostropestu
Jak już wiecie głównym zadaniem ostropestu jest ochrona naszej wątroby. Dodatkowo obniża stężenie krwi w organizmie oraz łagodzi skutki uboczne farmakoterapii. Ostropest zmniejsza ryzyko występowania komórek nowotworowych oraz przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Roślina ta również hamuje rozwój stanów zapalnych, zapobiega powstawaniu marskości wątroby oraz jej stłuczeniu. Co ciekawe ostropest hamuje również wytrącanie się blaszek miażdżycowych.
- redukując wolne rodniki
- działa przeciwzapalne
- działa rozkurczowo
- usprawnia naturalne procesy detoksykacji organizmu
- obniża poziom złego cholesterolu
- hamuje zmiany miażdżycowe
- wpływa na zahamowanie podziału komórek nowotworowych
- stabilizuje błony komórkowe
- poprawia stan cery
Kompleksowe wspieranie wątroby dzięki ostropestowi
Nasza wątroba odpowiada za mnóstwo bardzo istotnych funkcji – szczególnie trzeba tutaj mieć na uwadze kwestie tyczące się produkcji białek – między innymi albumin, czy też białek czynników krzepnięcia, jak np. fibrynogen lub trombina. Zaburzenia pracy wątroby ze względu na jej działanie odtruwające są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia – mogą skutkować między innymi niewydolnością wątroby oraz encefalopatią wątrobową, która jest poważnym czynnikiem otępienia oraz niepełnosprawności u chorych z zapaleniami wątroby, marskością wątroby lub też toksycznymi uszkodzeniami tego narządu.
Ostropest okazuje się wysoce skuteczny – i to w randomizowanych badaniach klinicznych, w których wzięły udział tysiące pacjentów. Obecnie w każdej aptece kupić można ostropest plamisty mielony. Zioło zawiera wiele dobroczynnych składników, które wykazują działanie protekcyjne dla wątroby, ograniczające stan zapalny oraz poprawiające istotnie metabolizm komórkowy, który ulega znacznemu zachwianiu w przypadku obciążenia tak istotnego narządu, którym jest wątroba. To magiczne zioło, jakim jest ostropest właściwości ma rozliczne – wynikają one z działania izoflawonidów, związków ligniny oraz np. białek związanych z procesami regeneracji oraz kontroli układu odpornościowego.
Jak już wiecie główne zastosowanie ostropestu to działanie lecznicze. Możecie go kupić w aptece w postaci mielonych owoców, czy torebek herbaty. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ wystarczy zaparzyć ostropest jak zwykłą herbatę i gotowe. Z kolei wysuszone owoce rośliny zalewamy zimną wodą i ustawiamy w ciemnym miejscu na kilkanaście godzin.
Podczas tego czasu wytworzy się charakterystyczny śluz, który możemy wypić. Pamiętajcie jednak, że długotrwałe spożywanie śluzu może hamować przyswajanie się niektórych leków. Dlatego nie przyjmujcie go ani tuż przed ani po posiłku. Ostatnią formą w jakiej możecie kupić ostropest plamisty to kapsułki oraz tabletki a nawet nalewki lecznicze.
Ważne: ostropestu nie stosujemy przy ostrych zatruciach pokarmowych, ani nie podajemy dzieciom poniżej 12 roku życia, czy tez kobietom w ciąży.
zobacz również:
Złote mleko przepis na mleko z kurkumą
Poranny napój detoksykujący: kurkuma z cytryną, imbirem i miodem
Kurkuma jako antyoksydant – przepisy na nalewkę na ból głowy i dania z dodatkiem kurkumy
Kurkuma, curry, imbir- przyprawy życia