Obiad w diecie Hashimoto | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne obiady w diecie hashimoto, różne przepisy na Urodaizdrowie.pl Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Obiad w diecie Hashimoto

1 marca 2023, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Przez ostatnie lata coraz więcej mówi się o pozytywnym wpływie diety na przebieg oraz skuteczność terapii w niedoczynności tarczycy. Według aktualnej wiedzy dieta osób z niedoczynnością tarczycy powinna być przede wszystkim urozmaicona i zdrowa. Każdy powinien dostosować ją indywidualnie do siebie oraz do dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Jadłospis w diecie osób z chorobą Hashimoto powinien uwzględniać zwiększenie spożycia białka, a zmniejszenie – węglowodanów. Ważny jest też wysoki udział tłuszczów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Osoby chore na Hashimoto powinny także zadbać o odpowiednią ilość jodu, cynku, selenu, żelaza, witaminy B12, witaminy D, przeciwutleniaczy i probiotyków.

Makaron pełnoziarnisty z grillowanymi warzywami

Składniki:
– 60 g makaronu pełnoziarnistego (masa przed ugotowaniem)
– 1 mała cukinia, pokrojona
– ¼ żółtej papryki
– 5 pomidorów koktajlowych
– ½ ząbku czosnku
– 1 łyżka oliwy z oliwek
– ½ łyżeczki oleju lnianego
– 1 łyżka nasion słonecznika
– kilka listków świeżej bazylii
– sól, pieprz, zioła prowansalskie

Przygotowanie:
Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu. Paprykę pokroić w większą kostkę, czosnek rozdrobnić. Na patelni grillowej rozgrzać oliwę, przesmażyć paprykę z czosnkiem, po chwili dodać całe pomidorki i smażyć razem. Dodać przyprawy i po chwili zdjąć z patelni. Makaron podawać z warzywami, przed podaniem skropić olejem lnianym, posypać słonecznikiem i listkami bazylii.

Makaron pełnoziarnisty z grillowanymi warzywami

Pieczony łosoś z sałatką z kaszy bulgur

Składniki:
– 100 g świeżego łososia
– 35 g kaszy bulgur
– ½ łyżki oliwy z oliwek
– 4 pomidory koktajlowe
– ¼ ząbku czosnku
– ¼ cebuli
– ⅓ papryki czerwonej
– 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
– kilka kropel soku z cytryny
– sól, pieprz

Przygotowanie:
Łososia posypać solą i pieprzem, owinąć folią aluminiową i piec w 200 st. C przez 15-20 min. W tym czasie ugotować kaszę wg przepisu na opakowaniu. Paprykę, cebulę, czosnek drobno posiekać i przesmażyć z dodatkiem soli i pieprzu na patelni na oliwie. Usmażone warzywa wymieszać z kaszą, posypać posiekaną natką i pomidorkami. Łososia skropić po upieczeniu sokiem z cytryny i podawać z kaszą.

Pieczony łosoś z sałatką z kaszy bulgur

Udka curry z ryżem i warzywami

Składniki:
– 2 cebule
– 4 ząbki czosnku
– 5 cm kawałek świeżego imbiru
– 2 żółte papryki
– 1 papryczka chili
– ½ pęczka świeżej kolendry
– 1 łyżeczka miodu
– 1 łyżeczka kurkumy
– 2 łyżeczki curry w proszku
– 4 udka z kurczaka (po 150 g)
– 1 łyżka oliwy z oliwek
– 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
– 160 g suchego ryżu (brązowego)
– szczypta soli, pieprz

Przygotowanie:
Obierać cebulę, czosnek i imbir. Z papryk usunąć gniazda nasiennie. Zmiksować na pastę 1 cebulę, 1 paprykę, czosnek, imbir, papryczkę chili, kolendrę, miód i przyprawy. W dużym garnku rozgrzać oliwę i obsmażyć z każdej strony udka, do zarumienienia. Mięso przełożyć na talerz, a do garnka wrzucić pokrojoną w kostkę pozostałą cebulę i paprykę. Na patelnię dodać przygotowaną pastę z warzyw i smażyć ok. 5 min. Wlać 2 szklanki wody. Dodać koncentrat pomidorowy. Doprawić solą i pieprzem. Dodać obsmażonego kurczaka, przykryć pokrywką i gotować ok. 45 min., na wolnym ogniu.
W międzyczasie ugotować ryż.

Udka curry z ryżem i warzywami

Bakłażan faszerowany z sosem pomidorowym

Składniki:
– 2 bakłażany
– 3 ząbki czosnku
– 1 papryka czerwona
– 1 cebula czerwona
– 1 pęczek kopru
– 2 łyżki oliwy z oliwek
– 2 łyżeczki kminu rzymskiego
– 40 g suchego ryżu brązowego
– 50 g suchej zielonej soczewicy
– 50 g rodzynek

Sos pomidorowy:
– 400 g passaty pomidorowej
– 1 ząbek czosnku
– 1 łyżka oliwy z oliwek

Przygotowanie:
Bakłażany przekroić wzdłuż na pół. Cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać. W garnku zagotować wodę. Włożyć bakłażany i gotować je ok. 6-8 min., do miękkości. Wyjąć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Piekarnik rozgrzać do 180 st. C. Z bakłażanów wydrążyć miąższ, tak, żeby zmieściło się nadzienie. Miąższ z bakłażanów pokroić w kostkę i wrzucić do miski. Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oliwy i podsmażyć cebulę i czosnek. Dodać kminek i smażyć razem jeszcze chwilę.
Do miski z miąższem bakłażana dodać ryż, soczewicę, pokrojoną paprykę, przesmażoną cebulę z czosnkiem, rodzynki i połowę posiekanego koperku. Powstałym farszem wypełnić wydrążone bakłażany. Skropić 1 łyżką oliwy z oliwek. Wstawić do piekarnika na 25 min. W międzyczasie przygotować sos pomidorowy: czosnek obierać i drobno posiekać. Podsmażyć na oliwie. Dodać passatę i gotować razem 5-10 min. Gotowe bakłażany polać sosem i posypać pozostałym koperkiem.

Bakłażan faszerowany z sosem pomidorowym

Pieczone awokado

Składniki:
– 4 dojrzałe awokado
– 8 małych, świeżych jaj wiejskich
– 1 łyżka roztopionego ghee lub oliwy z oliwek
– szczypta harissy lub ulubionej przyprawy
– sól morska do smaku

Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do 200 st. C. Awokado przekroić wzdłuż na pół i usunąć pestki. Używając łyżki stołowej, zgarnąć od 1 do 2 łyżek miąższu awokado z każdej połówki, aby utworzyć 8 filiżanek, z których każda zmieści jedno z jaj. Wbić jajko do każdego awokado. Skropić roztopionym ghee i posypać solą morską i przyprawami. Ułożyć miseczki z awokado na małej blaszce do pieczenia. Piec przez 10 do 12 min., aż białka będą wyglądać na ścięte. Natychmiast podawać.

Pieczone awokado

Wątróbka duszona z jabłkiem

Składniki:
– 400 g wątróbki drobiowej
– 1 duże jabłko ze skórką, pokrojone na ósemki
– 1 duża cebula czerwona
– ¾ szklanki mleka
– 2 łyżki oliwy lub masła
– 1 łyżeczka majeranku
– sól, pieprz
– ½ szklanki bulionu (ewentualnie wody)

wątróbka z czerwoną cebulą

Przygotowanie:
Wątróbkę oczyścić z błon, opłukać, zalać mlekiem i odstawić na min. 30 min. Cebulę obrać i pokroić w piórka. Wątróbkę, po wyjęciu z mleka osuszyć ręcznikiem papierowym, wrzucić na gorący tłuszcz i smażyć z każdej strony ok. 5 min. Podsmażoną wątróbkę zdjąć z patelni na nagrzany talerz, a na patelnię wrzucić cebulę, smażyć ok. 5 min. mieszając od czasu do czasu. Kiedy cebula jest już delikatnie szklista, przełożyć wątróbkę z talerza ponownie na patelnię, podlać bulionem, doprawić majerankiem, solą oraz pieprzem i dusić pod przykryciem ok. 10 min. Następnie dodać pokrojone jabłka i dusić jeszcze kilka min.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz