URODA I ZDROWIE

Migrena a ból głowy. Jak rozpoznać różnicę?

20 grudnia 2020, dodał: Redakcja

Wiele osób zwykły ból głowy nazywa migreną. Sprawia to, że ta jednostka chorobowa często jest bagatelizowana, a osoby cierpiące na to schorzenie czują się niezrozumiane przez społeczeństwo. Dlaczego migrena nie jest zwykłym bólem głowy? Czym się różni, jak ją leczyć i dlaczego jest aż tak uciążliwa?

ból głowy u kobiety

Objawy migreny

Migrena to nie tylko ból głowy. Towarzyszą mu nudności lub wymioty, a także fotofobia, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ból migrenowy jest jednostronny, pasujący, narasta przy aktywności fizycznej i trwa od 4 do 72 godzin. Może, choć nie musi, towarzyszyć mu aura w postaci parestezji, ubytków w polu widzenia, mroczków, niedowładu czy afazji. Dotyczy 12-28% ludzi i może się pojawić po raz pierwszy w różnych okresach życia.

Najczęściej występuje migrena epizodyczna wywołana przez czynniki takie jak: głód, odwodnienie, określone stadia cyklu miesiączkowego, stres, nadmierny wysiłek, głośne dźwięki, alkohol oraz spożywanie nadmiernych ilości napojów zawierających kofeinę. Przestrzeganie odpowiednich zasad pozwala w dużej mierze ograniczyć liczbę napadów. Za przyczynę powstania napadu uznaje się zaburzenia nerwowo-naczyniowe. Migrena często występuje rodzinnie.

Jakie są inne rodzaje bólów głowy?

Oprócz migreny wyróżniamy także: ból głowy typu napięciowego, klasterowy ból głowy – któremu towarzyszy przekrwienie spojówek i uczucie zatkania nosa – oraz hemikranię napadową. Należy również zwrócić uwagę na ból głowy spowodowany nadużywaniem leków przeciwbólowych, który występuje więcej niż 15 dni w miesiącu, a u pacjenta regularnie przyjmującego lek – przez ponad 3 miesiące.

Diagnostyka i rozpoznanie odpowiedniego rodzaju są niezwykle skomplikowane i wymagają doświadczenia, dlatego jeśli cierpimy na regularne uciążliwe napady bólu głowy, warto udać się do specjalisty. Obecnie dostępnych jest wiele różnych leków, których stosowanie połączone z przestrzeganiem odpowiednich zaleceń przynosi pozytywne efekty. Nagły silny ból głowy może być także spowodowany wzrostem ciśnienia tętniczego, szczególnie jeśli zlokalizowany jest w okolicy potylicy, dlatego przed przyjęciem leków przeciwbólowych warto zmierzyć ciśnienie krwi.

Jak radzić sobie z bólem głowy?

Leczenie migreny powinno być prowadzone pod okiem specjalisty i opierać się na leczeniu doraźnym oraz lekach zapobiegających napadom. Jeśli występują silne wymioty, można zastosować się leki przeciwwymiotne. W przypadku innych bólów głowy niż migrenowe lekami pierwszego rzutu są niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak np. deksketoprofen, które wspomagają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy depilatory laserowe do uż. domo…
Miałam kiedys taki depilator ;) Ahh te czasy ;) Bolało ;) Dzisiaj jednak wolę...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...