URODA I ZDROWIE

Migrena a ból głowy. Jak rozpoznać różnicę?

20 grudnia 2020, dodał: Redakcja

Wiele osób zwykły ból głowy nazywa migreną. Sprawia to, że ta jednostka chorobowa często jest bagatelizowana, a osoby cierpiące na to schorzenie czują się niezrozumiane przez społeczeństwo. Dlaczego migrena nie jest zwykłym bólem głowy? Czym się różni, jak ją leczyć i dlaczego jest aż tak uciążliwa?

ból głowy u kobiety

Objawy migreny

Migrena to nie tylko ból głowy. Towarzyszą mu nudności lub wymioty, a także fotofobia, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ból migrenowy jest jednostronny, pasujący, narasta przy aktywności fizycznej i trwa od 4 do 72 godzin. Może, choć nie musi, towarzyszyć mu aura w postaci parestezji, ubytków w polu widzenia, mroczków, niedowładu czy afazji. Dotyczy 12-28% ludzi i może się pojawić po raz pierwszy w różnych okresach życia.

Najczęściej występuje migrena epizodyczna wywołana przez czynniki takie jak: głód, odwodnienie, określone stadia cyklu miesiączkowego, stres, nadmierny wysiłek, głośne dźwięki, alkohol oraz spożywanie nadmiernych ilości napojów zawierających kofeinę. Przestrzeganie odpowiednich zasad pozwala w dużej mierze ograniczyć liczbę napadów. Za przyczynę powstania napadu uznaje się zaburzenia nerwowo-naczyniowe. Migrena często występuje rodzinnie.

Jakie są inne rodzaje bólów głowy?

Oprócz migreny wyróżniamy także: ból głowy typu napięciowego, klasterowy ból głowy – któremu towarzyszy przekrwienie spojówek i uczucie zatkania nosa – oraz hemikranię napadową. Należy również zwrócić uwagę na ból głowy spowodowany nadużywaniem leków przeciwbólowych, który występuje więcej niż 15 dni w miesiącu, a u pacjenta regularnie przyjmującego lek – przez ponad 3 miesiące.

Diagnostyka i rozpoznanie odpowiedniego rodzaju są niezwykle skomplikowane i wymagają doświadczenia, dlatego jeśli cierpimy na regularne uciążliwe napady bólu głowy, warto udać się do specjalisty. Obecnie dostępnych jest wiele różnych leków, których stosowanie połączone z przestrzeganiem odpowiednich zaleceń przynosi pozytywne efekty. Nagły silny ból głowy może być także spowodowany wzrostem ciśnienia tętniczego, szczególnie jeśli zlokalizowany jest w okolicy potylicy, dlatego przed przyjęciem leków przeciwbólowych warto zmierzyć ciśnienie krwi.

Jak radzić sobie z bólem głowy?

Leczenie migreny powinno być prowadzone pod okiem specjalisty i opierać się na leczeniu doraźnym oraz lekach zapobiegających napadom. Jeśli występują silne wymioty, można zastosować się leki przeciwwymiotne. W przypadku innych bólów głowy niż migrenowe lekami pierwszego rzutu są niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak np. deksketoprofen, które wspomagają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fitness w domu
Na youtube są fajne filmiki jak ćwiczyć w domu, polecam
Moda na kosmetyki indyjskie?
Mam mydełko indyjskie, nawet fajny zapach, ale słabo się pieni.. Drugi raz nie kupię.
Sklepy z tańszymi świecami zapachow…
Ostatnio odkryłam aromatekę
Cera bez zmarszczek
Ja ostatnio mocno ograniczyłam używanie kosmetyków, jak poczytałam, jakie mają szkodliwe składniki....