URODA I ZDROWIE

Materace w Legnicy – jak dobrać twardość i rodzaj odpowiedni dla siebie?

22 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Indywidualny dobór materaca to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Nie ma dwóch identycznych osób, a materace dobiera się pod kątem tak podstawowych cech jak waga ciała, które mogą przecież znacznie się różnić pomiędzy ludźmi. Co wziąć pod uwagę wybierając materac dla siebie? Jakie są ich rodzaje i gdzie ich szukać?

Materace i ich rodzaje – konstrukcja oraz materiały

W sklepach znaleźć można dwa rodzaje materacy – sprężynowe oraz piankowe. Różnią się one konstrukcją. Modele sprężynowe utrzymują się na tradycyjnych sprężynach, dziś już zamykanych w materiałowych kieszeniach dla niezależnej pracy i większej trwałości. Materace piankowe natomiast wykonane są w całości z jednolitego bloku pianki lub połączeń różnych jej rodzajów.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki rodzaj materacy jest lepszym wyborem. Modele sprężynowe doceniane są ze względu na swoją trwałość, stabilne podtrzymanie ciała podczas odpoczynku i twardość, która przynosi ulgę zmęczonemu kręgosłupowi. Materace piankowe to doskonały wybór dla alergików, ponieważ świetnie przepuszczają one powietrze przez wszystkie swoje warstwy, zapewniając stałe odprowadzanie ciepła i wilgoci. Dzięki temu wewnątrz materaca nie rozwija się pleść, grzyb, ani żadne drobnoustroje będące silnymi alergenami.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj konstrukcji się wybierze, warto zwrócić uwagę na elastyczność materaca. Z jednej strony istotne jest dopasowanie się wierzchniej warstwy pianki do naturalnych kształtów ciała, z drugiej natomiast elastyczność punktowa, czyli uginanie się materaca jedynie w miejscu wywieranego nacisku. Dzięki temu pary sypiające razem będą mogły odpocząć, nie czując swoich wzajemnych ruchów ani nie zapadając się w materac pod naciskiem ciała drugiej osoby.

Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?

Twardość to jedna z najważniejszych cech materaca, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę przy jego zakupie. Odpowiedni stopień twardości określa się głównie na podstawie wagi ciała osoby, która zamierza korzystać z materaca. Do określania twardości poszczególnych modeli producenci tacy jak Hilding Anders używają czterostopniowej skali.

  • H1 to materace miękkie, których wybór polecany jest osobom ważącym nie więcej niż 50 kg.
  • H2 to modele średnio miękkie, idealne dla osób ważących pomiędzy 50 a 80 kg.
  • H3 to materace średnio twarde, wybierane przez osoby o wadze pomiędzy 80 a 100 kg.
  • H4 to modele twarde, nazywane również bardzo twardymi, po które sięgnąć powinny wyłącznie osoby ważące powyżej 100 kg lub te, które otrzymały stosowne zalecenia lekarskie.

Kiedyś uważano, że dla zdrowia kręgosłupa warto korzystać z jak najtwardszego materaca. Dziś wiadomo już, że idealny model nie może być ani za miękki, ani za twardy. Na całkiem płaskim i twardym podłożu mięśnie przy kręgosłupie zmuszone są do ciągłej pracy, co może powodować dolegliwości bólowe.

Wybierając twardość materaca, warto wziąć pod uwagę także swoje własne preferencje. Ktoś, kto lubi spać na twardym podłożu, może sięgnąć po model oznaczony jako H3 pomimo tego, że waży 60 kg. Zbyt duże rozbieżności pomiędzy wybranym modelem a zaleceniami producenta mogą jednak skutkować brakiem odpowiedniej wygody i podparcia kręgosłupa, a to podstawa dla dobrego samopoczucia.

Gdzie w Legnicy szukać materacy?

Producenci tacy jak Hilding Anders, którzy od lat wypuszczają na rynek produkty niezmiennej jakości, z roku na rok sprzedają coraz więcej materacy w sklepach internetowych. Różne modele są tam bardzo dokładnie opisane, aby ktoś, kto próbuje wybrać materac dla siebie, mógł wyczytać stamtąd wszelkie niezbędne informacje. Zakupy internetowe mają jednak swoje wady, a największą z nich jest z pewnością brak możliwości zobaczenia, dotknięcia, czy przetestowania kupowanego produktu. W przypadku materacy ma to duże znaczenie, ponieważ nie znając materiałów takich jak wysokoelastyczne czy termoaktywne pianki, trudno jest sobie wyobrazić, jak się na nich odpoczywa.

Materace na Materacelegnica.pl to modele marki Hilding dostępne również w sklepach stacjonarnych. Pod wskazanym adresem znaleźć można spis salonów w Legnicy, które współpracują z marką i mają w swojej ofercie materace Hilding. Materace na Materacekalisz.pl to strona, na której podobne informacje o swojej miejscowości znaleźć mogą mieszkańcy Kalisza. Materac to wybór na kilka albo nawet kilkanaście lat, dlatego warto dobrać go jak najlepiej.

 

 

0

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy depilatory laserowe do uż. domo…
Miałam kiedys taki depilator ;) Ahh te czasy ;) Bolało ;) Dzisiaj jednak wolę...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...