Wiele z nas zna cudowne zastosowania oleju kokosowego. Pomaga nam w walce z suchymi włosami, świetnie nawilża cerę oraz jest zdrowym odpowiednikiem oleju do smażenia. Rzadko jednak mówi się o maśle kokosowym, który również świetnie sprawdza się w kuchni.
Masło kokosowe uzyskiwane jest poprzez dokładne zmielenie nieodtłuszczonych wiórków kokosowych. Początkowo pojawi się nam mąka kokosowa, jednak po 10 minutach zacznie wydzielać się tłuszcz. Konsystencja będzie płynna i łatwa do rozsmarowywania.
Masło kokosowe jest naturalnie bardzo słodkie, więc nie trzeba go dosładzać. W smaku nie różni się wiele od znanych nam pralinek Rafaello. W dodatku jeśli kupujemy masło dobrej marki czy robimy sami, mamy pewność, że skład jest czysty i nie pchamy w siebie żadnych szkodliwych konserwantów.
Wiele kremów nawilżających ma w swoim składzie masło kokosowe. Jednak warto pamiętać, że jego słodki smak jest obłędny. Doskonale nada się jako dodatek do wszelkich deserów: kremów, budyniów, mas na sernik, jogurtów czy sałatek. Z racji tego, że nie zawiera cukrów polecane jest również osobom, które są na diecie czy starają się zdrowo odżywiać.
Przepisy z masłem kokosowym:
Domowe masło kokosowo- orzechowe
125 g wiórków kokosowych
1 łyżka miodu
1/4 łyżeczki soli
Orzeszki prażymy na patelni aż się ładnie zarumienią. Po wystudzeniu wsadzamy je do malaksera, dodajemy miód z solą i miksujemy. Po uzyskiwaniu gładkiej konsystencji wrzucamy wiórka kokosowe i dalej miksujemy przez około 20 sekund. Gotowe masło można wsadzić do słoiczka i używać jako smarowidło na pieczywo.
Sernik kokosowy
Kokosanki
trzy łyżki mleka
pół szklanki mąki pszennej lub ryżowej
1/3 kostki masła kokosowego
dwa jajka
nieco więcej niż pół szklanki cukru lub ksylitolu
100 g wiórków kokosowych
Kaszę jaglaną wsypać na gorącą, suchą patelnię i podprażyć przez chwilkę, następnie przelać wodą.. . Przełożyć do rondelka, zalać wrzącą wodą (ok. 2 cm ponad powierzchnię kaszy) i gotować przez 15 – 20 minut nie mieszając, dodając nieco wody, gdyby ją szybko wchłonęła. Dodać mleko i zblendować na jednolitą masę. Pozostałe składniki przełożyć do garnka i dobrze wymieszać łyżką lub mikserem. Piekarnik rozgrzać do 160 st. Dużą, płaska blaszkę z wyposażenia piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia, wykładać łyżeczką porcje ciasta wielkości orzecha włoskiego. Piec około 15 minut z termoobiegiem/
zobacz również:
Kasza jaglana – różne przepisy na dania z kaszy jaglanej
Pomysły na pyszne dania z kaszą: różne przepisy
Kasza pęczak – przepisy na smaczne dania
Dietetyczne potrawy – różne, smaczne przepisy