Skóra sucha przede wszystkim musi być nawilżona od wewnątrz, dlatego wybierając maseczkę do skóry suchej powinno zadbać się o to, aby jej działanie było dogłębne oraz dodatkowo tonizujące. Maseczka do skóry suchej powinna zawierać substancje, które wnikają bardzo głęboko do wnętrza skóry oraz powodują, iż bardzo zachłannie nawilżają się woda i substancjami odżywczymi.
Przykłady domowych maseczek przeznaczonych dla cery suchej:
Maseczka z żółtka kurzego
Na twarz lub dekolt. Położyć ręcznik zwilżony wcześniej gorącą wodą (musi być gorący ale nie powinien parzyć). Pozostawić na kilka minut aby dobrze rozgrzać skórę. Zdjąć ręcznik i nałożyć świeże żółtko kurze. Okład pozostawić na ok. 30 min. Maseczkę zmyć chłodną wodą (najlepiej użyć wody przegotowanej). Żółtko kurze jest bogate w wiele odżywczych składników, zawiera dużo witaminy A i cholesterolu.
Maseczka z oleju lnianego
Świeży olej lniany rozprowadzić na skórze cienką warstewką i pozostawić na ok. 20-30 min. Maseczkę usunąć wycierając delikatnie skórę miękkim ręczniczkiem. Resztki oleju same się wchłoną po kilkunastu min. Polecana zwłaszcza do pielęgnacji dekoltu i szyi. Olej lniany jest jednym z najbogatszych w składniki odżywcze, to prawdziwe bogactwo kwasów omega-6 – ma właściwości natłuszczające, wygładzające i odżywcze, działa także ochronnie i przeciwzapalnie.
Maseczka z siemienia lnianego
Ciepłą papkę z rozgotowanego siemienia lnianego (2 łyżki nasion na 1 filiżankę wody) położyć na twarz i szyję mniej więcej na 15 min. Zmyć ciepłą wodą. Skóra stanie się bardziej delikatna, drobne zmarszczki ulegną spłyceniu.
Maseczka z truskawek i malin
Rozetrzeć na miazgę trzy duże truskawki i kilka malin, dodać 1 łyżeczkę świeżej śmietanki, rozprowadzić na twarzy i szyi, zmyć po 15 min. Ta maseczka może uczulać, należy zrobić próbę z niewielką ilością maseczki położonej np. za uchem lub w zgięciu ręki.
Maseczka z awokado
Połowę owocu rozdrobnić widelcem i rozmieszać z żółtkiem jaja i kilkoma kroplami soku z cytryn. Nałożyć na twarz i szyję, po 20 min. zmyć ciepłą wodą. Awokado ze względu na dużą zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych działa pielęgnacyjnie i ochronnie na suchą cerę, także od zewnątrz.
Maseczka winogronowa
Kilkanaście umytych winogron rozgnieść widelcem. Soczystą papką obłożyć twarz oraz szyję. Po upływie 15 min. zebrać masę chusteczką higieniczną i przetrzeć skórę tonikiem.
Kokosowy krem
15 g oleju kokosowego, 15 g masła Shea, 1 łyżeczka oleju awokado, 1/4 łyżeczki wosku pszczelego. Połączyć wszystkie składniki razem podgrzewając w rondlu z wrzącą wodą. Kiedy wosk pszczeli jest niemal w pełni stopiony usunąć z ognia. Ciągle mieszać. Stosować na oczyszczoną twarz i szyję, zwracając szczególną uwagę na okolice oczu i usta. Pozostawić do wchłonięcia. Kokos i masło shea sprawią, że cera sucha będzie nawilżona.
Maseczka gruszkowa
Ucieramy gruszkę i dwie łyżki papki łączymy z łyżką miodu oraz łyżką mleka. W przypadku bardzo suchej skóry mieszamy 2 łyżki gruszki z oliwą i żółtkiem. Po 20 min. zmywamy letnią wodą.
Maseczka z kiwi
Wymieszać dokładnie 1 łyżkę stołową soku z kiwi z 1 łyżką stołową świeżego twarogu. Nanieść na twarz, zmyć letnią wodą po 20 min.
Maseczka z mandarynki lub pomarańczy
Wymieszać bardzo dokładnie sok z 1 mandarynki z 1 surowym żółtkiem lub łyżka twarogu. Nanieść na twarz i dekolt, po 20 min. spłukać dużą ilością letniej wody. Jest to maseczka zarazem odświeżająca i odżywcza.
Maseczka ziemniaczana
Ujędrniająca. Średniej wielkości ugotowany ziemniak rozgnieść widelcem i wymieszać z łyżką oliwy. Gdy trochę przestygnie nałożyć na skórę. Zmyć po 20 min. letnią wodą.
Maseczka z sałaty
Wygładzająca. Drobno pokrojone liście sałaty zmieszać z olejkiem z kiełków pszenicy i 0,5 łyżeczki pudru dla dzieci. Nałożyć na twarz na 20 min. Zmyć letnią wodą.
Maseczka marchwiowa ochronna
Do soku z jednej marchwi dodać żółtko i kilka kropli oliwy z oliwek. Nałożyć na twarz i po 20 min. zmyć letnią wodą.
Maseczka z marchwi i selera
Łyżkę utartej marchwi i łyżkę utartego selera zmieszać z łyżeczką słodkiej śmietanki oraz kilkoma kroplami witaminy A + D. Masę nałożyć na twarz i szyję. Po 20 min. zmyć letnią wodą.
Maseczka ziołowa
1 łyżkę zmielonych płatków owsianych, po 1 łyżeczce zmielonego rumianku i szałwii, 1 łyżeczkę miodu oraz kilkanaście kropli oliwy z oliwek wymieszać z przegotowaną wodą na gęstą papkę. Nałożyć na twarz i szyję na 20 min. Po zdjęciu maseczki spłukać skórę zimną woda. Uwaga: przy wrażliwej cerze płatki owsiane można zastąpić łyżką mleka w proszku.
Maseczka mleczno-migdałowa
20 g sparzonych, wyłuskanych migdałów, 125 ml pełnego mleka, kilka kropli eterycznego olejku różanego lub rozmarynowego. Migdały przemielić bardzo drobno, połączyć z mlekiem i olejkiem eterycznym, nanieść na twarz i pozostawić na 20 min. Spłukać letnią wodą.
Maseczka z serka homogenizowanego
2 łyżeczki serka zmieszać z 3 łyżeczkami kremu na dzień i łyżeczką soku z cytryny. Nałożyć na twarz na 10 min.
Maseczka z malwy
2-3 łyżki drobno posiekanych świeżych albo suszonych, pokruszonych płatków malwy wraz z pylącymi pylnikami zalać niewielką ilością jogurtu naturalnego i mieszać aż do uzyskania prawie jednolitej papki. Papkę rozprowadzić na twarzy. Maseczkę trzymać na twarzy 20 min., a po jej zdjęciu umyć twarz letnim naparem z nagietka, rumianku lub lipy. Maseczka jest zalecana dla cery suchej albo przesuszonej, matowej z łuszczącym się naskórkiem. Zapobiega też zmarszczkom i oczyszcza skórę.
Zobacz również:
- Maseczki pod oczy domowe sposoby
- Maseczki głęboko oczyszczające
- Maseczki odżywcze
- Maseczki do włosów
- Naturalne do skóry dojrzałej
- Maseczki dla skóry wrażliwej
- Maseczki do cery naczynkowej
- Maseczki nawilżające