Malowanie mebli kuchennych – tani sposób na nową kuchnię

19 grudnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Metamorfoza kuchni wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Wszystkich, którzy stronią od totalnych remontów, z całą pewnością ucieszy fakt, że kuchnię można odnowić bez konieczności przeprowadzania totalnych rewolucji.  Dużo łatwiejszym na to sposobem jest przemalowanie mebli. Renowacja frontów sprawi, że całe pomieszczenie nabierze nowego charakteru. Jak pomalować meble, czym odświeżyć drzwiczki kuchenne i jakich narzędzi do tego użyć? Sprawdź w naszym poradniku.

meble kuchenne

Malowanie frontów kuchennych – dlaczego warto?

Malowanie mebli kuchennych to idealny sposób na odnowienie kuchni, jeżeli chcemy zmienić aranżację wnętrza. Zmiana koloru szafek może całkowicie odmienić styl pomieszczenia. Metoda ta sprawdzi się jednak również wtedy, gdy zabudowa meblowa jest już na nieco nadszarpniętą zębem czasu. Przemalowanie doda jej świeżego wyglądu. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Pozwala nam bowiem zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na zakup nowych szafek, ale też można uznać ją za formę recyklingu.

Malowanie mebli kuchennych – zanim zaczniesz

W pierwszej kolejności sprawdź stan techniczny swoich szafek. Być może konieczna będzie wymiana niektórych drzwiczek czy zawiasów. Zastanów się również nad tym, czy odnowione meble powinny otrzymać nowe uchwyty. Jeżeli nie chcemy kupować nowych okuć, sposobem na ich renowację jest malowanie uchwytów. Dokładnie przemyśl też wybór odcienia farby tak, by pasował on do stylu nowej aranżacji, ale i pozostałych elementów wyposażenia kuchni, których nie zamierzamy wymieniać. Najlepiej jest zamówić kilka próbek farby i sprawdzić, jak poszczególne kolory prezentują się nałożone na płytę meblową. Dzięki temu łatwo dobierzemy najlepszy odcień i unikniemy pomyłek.

Wizualizacja Studia Mebli Pod Kasztanem

Wybór farby do mebli kuchennych

W sklepach znajdziemy bogatą ofertę farb do renowacji mebli. Ważne jednak, by wybrać taką, która sprawdzi się w kuchni, czyli w pomieszczeniu, w którym panują specyficzne warunki. Farba, którą zamierzamy pokryć kuchenne szafki, powinna być odporna na wilgoć, zmianę temperatur, parę wodną czy tłuste osady. Stąd też najlepszy wybór będą stanowiły farby przeznaczone stricte do mebli kuchennych. Najczęściej do tego celu stosuje się farby kredowe, farny V33 i alkidowe. Rodzaj farby dobierz odpowiednio do materiału, z jakiego wykonane zostały szafki: inne sprawdzą się w przypadku mebli drewnianych, inne do mebli z MDF-u itd.

Wizualizacja Studia Mebli Drawer

Jak pomalować meble w kuchni?

  1. Przygotowanie podłoża: po dokonaniu niezbędnych napraw, przygotuj powierzchnię mebli do malowania. Zdejmij drzwiczki i odkręć okucia. Następnie wyczyść fronty z ewentualnych zabrudzeń i kurzu. Ważnym etapem jest odtłuszczenie powierzchni. Najlepiej przetrzeć je detergentem na bazie alkoholu. Nie musimy tego robić w przypadku mebli lakierowanych. Głębsze ubytki należy zaszpachlować. Następnie meble trzeba przetrzeć papierem ściernym dla zmatowienia i odpylić. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy meble pokrywa okleina. Szlifowanie nie jest konieczne, jeżeli nasze meble pokryte są laminatem.
  2. Nakładanie podkładu: połóż podkład, który ułatwi Ci prawidłowe pomalowanie mebli.
  3. Nakładanie farby: nałóż farbę metodą krzyżową. Malowanie krzyżowe polega na nakładaniu kolejnych warstw w kierunku różnym do poprzedniego. To, ile warstw należy nałożyć, zależy od wybranej farby. Informacje te znajdziesz na opakowaniu. Pamiętaj jednak, by warstwy były naprawdę cienkie.
  4. Ostatnia warstwa farby na wszystkich meblach powinna być nałożona w tym samym kierunku.

Narzędzia do malowania mebli

Wybór narzędzia do malowania mebli kuchennych w dużej mierze zależeć będzie od rodzaju farby, na którą się zdecydowaliśmy, oraz powierzchni pokrywającej płytę meblową. Do farb kredowych najlepiej zastosować pędzel płaski lub okrągły wykonany w miękkiego włosia. Z kolei przy farbach V33 świetnie sprawdzi się wałek piankowych, który będzie również dobrym wyborem w przypadku mebli laminowanych. Ładny efekt końcowy zapewni nam także wałek do malowania z dodatkową warstwą poliamidu, czyli tzw. wałek flokowy. Egzaminu nie zdadzą natomiast wałki z włosiem.

Jak polakierować meble?

Dla uzyskania połysku drewniane meble możemy również polakierować. W tym celu wybierz odpowiedni lakier i nałóż go na wcześniej pomalowaną powierzchnię. Zacznij od miejsc trudno dostępnych oraz krawędzi. Podczas nakładania lakieru Twoje ruchy powinny być równomierne i delikatne, by nakładane warstwy były bardzo cienkie. Przed nakładaniem kolejnych warstw upewnij się, że powierzania jest już w zupełności sucha. Przeszlifuj ją drobnoziarnistym papierem ściernym i odpyl.

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz