Majowa pielęgnacja ogrodu

23 maja 2022, dodał: Madzia444
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Maj to chyba najpiękniejszy miesiąc w roku – zakwita dosłownie prawie wszystko a przede wszystkim najpiękniej kwitnące krzewy – azalie i  rododendrony. Kwitną też pachnące lilaki i tulipany.

tulipany w ogrodzie

W maju przypadają tzw. „zimni ogrodnicy” (12-14 maja), po których w naszym klimacie nie powinny już występować przymrozki. Po tym czasie można już wysadzić do gruntu sadzonki roślin wrażliwych na chłody. W maju kontynuujemy wiosenne porządki w ogrodzie, wysiew nasion, trzeba też zająć się trawnikiem.
Druga połowa maja to wiosna w pełni, można więc sadzić i wysiewać do gruntu te z roślin, które gorzej znoszą chłody. W czasie prac w ogrodzie nie zapominajmy o chwilach relaksu i zostawmy sobie trochę czasu na podziwianie rozkwitającej przyrody.

trawnik

Od maja rozpoczynamy również regularne koszenie trawnika i pierwsze cięcie żywopłotu. Czy przed zimą zadbaliśmy o konserwację sprzętu ogrodniczego? Urządzenia elektryczne i spalinowe mogą wymagać ostrzenia, sprawdźmy również czy na narzędziach nie ma rdzy. Od teraz przyjdzie nam także zmierzyć się z porządkowaniem ogrodu na co dzień – usunięcie przekwitniętych kwiatostanów z ostatnich tulipanów oraz narcyzów to konieczność, inaczej roślina zamiast magazynować substancje w cebulce, będzie zużywać energię na produkcję nasion.

ogrodowa alejka

Koniecznie trzeba też pamiętać, by nie obcinać wiosennym kwiatom liści – dzięki temu cebulki pozostając w ziemi, nadal będą rosły, a w przyszłym roku wydadzą piękniejsze i bardziej okazałe kwiaty. Gdy liście pozasychają, można je obciąć, a na wolnych grządkach wysiać lub wysadzić letnie kwiaty pomiędzy rzędami cebul. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli zdecydujemy się pozostawić cebulki w gruncie.

domek

W sadzie opryskajmy drzewka owocowe preparatami ochronnymi. Uważajmy na majowe przymrozki mogące uszkodzić kwiaty lub zawiązki owoców. Do ich ochrony zastosujmy agrowłókninę. W maju możemy jeszcze posadzić drzewa i krzewy, zakupione w pojemnikach. Na sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami jest już zbyt późno. Przed posadzeniem podlejmy obficie bryłę korzeniową, by nie rozpadła się przy wyjmowaniu. Drzewka i krzewy sadźmy w dni pochmurne, zaraz potem podlejmy je. Nowo posadzone oraz słabo się ukorzeniające drzewka i krzewy ściółkujmy. Szczególną uwagę poświęćmy tym świeżo posadzonym oraz tym słabo i płytko korzeniącym się: lilakom, różom, magnoliom, różanecznikom, wrzosom oraz wrzoścom. Aby ściółka spełniła swoją funkcję, jej grubość powinna wynosić przynajmniej 5 centymetrów. Rozkładamy ją na dobrze podlaną ziemię. Ściółka pozwoli uniknąć masy pracy. Wyściółkowana gleba nie wymaga spulchniania, gleba pozostaje, bowiem dłużej wilgotna.

magnolie

Na koniec warto też zatroszczyć się o urodę ogrodu – należy pomalować altany,  płoty i pergole i inne drewniane elementy w ogrodzie specjalną ochronną farbą, dzięki temu będziemy spokojni, że nasze ozdoby bez problemy dotrwają do kolejnego sezonu niewrażliwe na czynniki atmosferyczne. Warto wybrać na malowanie ładny dzień, ponieważ ciepło powoduje, że farba lepiej będzie wnikać w strukturę drewna, dodatkowo lepiej jest poczekać na kilka słonecznych dni pod rząd, bo dzięki temu drewno obeschnie i będzie zawierało mniej wody, a zabieg okaże się bardziej skuteczny.

Po tym wszystkim jedyne co nam pozostanie, to radość ze spędzania czasu w pięknym i zadbanym otoczeniu. Majowe spotkania na świeżym powietrzu czy grillowanie w ogrodzie to świetny odpoczynek po godzinach spędzanych w pomieszczeniach podczas pracy.

zobacz również:

Jak urządzić domek holenderski

Pomysł na letni balkon lub taras, aranżacje zabudowanego balkonu

Altanki ogrodowe – aranżacje i inspiracje

Kominek meksykański w ogrodzie

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Pierwsza podróż samolotem
Obecnie to nawet po Polsce lepiej latać niż jeździć tymi powolnymi pociągami
butik-I LIKE!
Fajne ciuszki młodzieżowe są teraz w promocji
jak wasze zwierzątka do was trafiły…
Niestety ciągle poraża mnie brak wyobraźni ludzi, że mnożą zwierzęta, które potem są niechciane...
Prezent?
Ja zwykle kupuję te kosmetyki, które wiem, że są w guście osoby obdarowanej .