Altanki ogrodowe – aranżacje i inspiracje

8 maja 2022, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Altany ogrodowe są one idealnym schronieniem w gorące upalne lato, umożliwiają relaks i kontakt z naturą. To miejsce, którego nie może zabraknąć w żadnym przydomowym ogródku. Altana ogrodowa jest kluczowym miejscem organizacji wypoczynku i spotkań w ogrodzie, to wyjątkowe miejsce, w którym latem rozkwita życie towarzyskie. Altany coraz częściej traktowane są także jako miejsce do rodzinnych biesiad. Obiad zjedzony w gronie najbliższych na powietrzu jest ciekawą alternatywą wobec tradycyjnych posiłków.

 

altanka ogrodowa Najlepiej prezentują się ciekawe, drewniane altany, które mogą zostać wykonane w różnorodnych wzorach. Na rynku znajdziemy różnorodne rodzaje altan – przypominające małe domki lub konstrukcje w całości ażurowe.

Uzyskania pozwolenia nie wymaga budowa altan oraz wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i przydomowych ogrodów zimowych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. W starostwie powiatowym należy jednak zgłosić zamiar budowy takich obiektów. Bez zgłoszenia, altanki ogrodowe można budować wyłącznie na działkach w rodzinnych ogródkach działkowych. Jeżeli nasza altanka ogrodowa będzie większa niż 25 m2 potrzebne nam będzie pozwolenie na budowę. Wcześniej musimy wystąpić o warunki zabudowy i sprawdzić, czy postawienie altany w ogóle będzie możliwe.

altana

Altany możemy podzielić ze względu na materiał z którego są wykonane, wyróżniając:

1. Drewniane altanki ogrodowe. Cieszą się największą popularnością ze względu na swój ponadczasowy wygląd i stosunkowo niski koszt wykonania. Drewno dobrze komponuje się z większością aranżacji ogrodowych, pozostaje łatwe w obróbce i przyjemne w dotyku. Najtańsza drewniana altana ogrodowa posiada niewielki rozmiar oraz delikatne, ażurowe ściany. Koszt zakupu gotowego produktu rozpoczyna się od 2.000 zł (drewno rodzime). Oczywiście w ofertach handlowych znajdziemy też większe, gotowe altany. Trudno jest jednoznacznie określić górną granicę cenową. Duża altana ogrodowa z pełnymi ścianami i pokryciem z gontu drewnianego może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak większe budowle są już wykonywane według projektu budowlanego. Ich ostateczny koszt zależy od ustaleń pomiędzy inwestorem, a wykonawcą.

altanka mała

2. Metalowe altany ogrodowe. Przeważnie jest to dość lekka, przenośna konstrukcja, którą kupimy w większych sklepach budowlanych. Metal nie jest najpopularniejszym materiałem na altany, jednak zyskuje uznanie dzięki swojej wytrzymałości. W ofertach handlowych najczęściej spotykamy zadaszone domki ogrodowe, wzbogacone o materiałowy dach i ściany. Jest to ciekawa alternatywa dla altan, które na stałe wpisują się w architekturę krajobrazu. Lekkie metalowe altanki i pawilony nadają się do przenoszenia i składania. Dzięki temu ich montaż nie wymaga dopełniania żadnych formalności. Za dobrej jakości, metalowe pawilony i altany zapłacimy od 1.500 do 6.000 zł, a za zwykłą namiotową altankę w formie namiotu z okienkami około 200 zł na aukcjach.

altana namiotowa

3. Altanki ogrodowe z kamienia i cegły. Są najbardziej wytrzymałe i odporne na zmienne warunki pogodowe. Posiadają solidny fundament i z reguły przybierają większe rozmiary. Altana ogrodowa z kamienia lub cegły dobrze wpisuje się w architekturę krajobrazu. Przeważnie posiada zadaszenie z gontu bitumicznego lub zwykłej blachodachówki. Jej konstrukcja nośna nie wymaga konserwacji, a we wnętrzu można zamontować stacjonarny grill ogrodowy. Tego rodzaju altany ogrodowe nie są dostępne w gotowej wersji. Musimy je wykonać według projektu. Budowa altany z kamienia lub cegły jest bardziej kosztowana, ceny rozpoczynają się od 3.500 zł za mały obiekt. Jednak za większą, dobrze wyposażoną altanę trzeba czasem zapłacić powyżej 15.000 zł. Górna granica cenowa jest trudna do ustalenia i zależy wyłącznie od wymogów inwestora.

alt2

Altanki ogrodowe najczęściej są robione z drewna. Konstrukcja powinna być solidna, aby nie uszkodził jej wiatr czy śnieg. Ponieważ często altana jest obsadzana roślinami, więc musi też wytrzymać ich ciężar. Konieczne jest także zrobienie dachu, który zabezpieczy nas przed ewentualnym deszczem. Altanki ogrodowe możemy wykonać samemu. Najpierw jednak zróbmy wstępny projekt, żeby wiedzieć, jakie elementy będą nam potrzebne. Do własnoręcznego zrobienia altany możemy wykorzystać gotowe prefabrykaty dostępne w różnych sklepach. Pozwolą one na zrobienie altany o wymyślonym przez nas kształcie i wymiarach.

alt2

Altanki ogrodowe możemy też kupić gotowe. W zależności od naszych umiejętności i możliwości, możemy zamówić altanę z montażem lub zmontować ją samemu. W pierwszym przypadku tej element małej architektury montuje ekipa producenta. W drugim na naszą działkę zostają przywiezione elementy i montujemy je sami.

Równie ciekawym akcentem ogrodu mogą być pawilony ogrodowe. Chronią przed słońcem, ale ze względu na otwartą konstrukcję nie zabezpieczają przed deszczem i wiatrem. Ich głównym elementem konstrukcyjnym są kratownice drewniane, na którym wspiera się lekkie zadaszenie. Stawia się je jako konstrukcje wolno stojące nieprzytwierdzone na stałe do podłoża.

altana drewniana

Okres letni w szczególności sprzyja spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Spotkania z przyjaciółmi, rodzinne grille i imprezy okolicznościowe to doskonała okazja do spędzania czasu na zewnątrz. Aby ochronić się przed deszczem, wiatrem lub nadmiernym nasłonecznieniem warto zainwestować w funkcjonalną altanę.

zobacz również:

 

  1. Jak zaaranżować mały balkon – pomysły

  2. Co posadzić w maju na balkonie?

  3. Jak wyhodować w domu owoce egzotyczne

  4. Jak samemu zrobić bukiet kwiatów?

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...