Kominek meksykański – palenisko ogrodowe czyli praktyczne i klimatyczne rozwiązanie na chłodne wieczory

19 lipca 2020, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Uwielbiasz spędzać wieczory w ogrodzie? Kominki meksykańskie sprawią, że nawet chłodną porą, w Twoim ogrodzie zapanuje pełna ciepła atmosfera. Kominki meksykańskie sprawdzają się doskonale jako efektowna dekoracja, ale kominek meksykański to także praktyczne akcesorium podczas ogrodowych spotkań.

Funkcjonalność kominków meksykańskich decyduje o coraz większej ich popularności. Poza tym atrakcyjne wzornictwo sprawia, że jest to sprzęt dekoracyjny, który w ogrodzie tworzy klimat meksykańskiej hacjendy. Kominki harmonijnie komponują się z ogrodowymi donicami i skrzynkami, dlatego stanowią dekoracyjny element ogrodu czy tarasu.

 

Kominki meksykańskie (paleniska ogrodowe) swoją nazwę zawdzięczają pochodzeniu – w Meksyku są stosowane na co dzień i stamtąd przywędrowały do Polski. W tym słonecznym kraju od lat goszczą w przydomowych ogrodach, w których pełnią zarówno funkcję ozdobną, jak i praktyczną. Cechą charakterystyczną tych kominków jest obły kształt, duży otwór na opał oraz komin z wylotem. W formie kominki meksykańskie przypominają duże dzbany, z szeroko rozbudowanym dołem i wąskim kominem, ustawione na metalowym stelażu. Często zdobione są azteckimi wzorami i innymi ornamentami, dzięki czemu zachwycają oryginalnością i łatwo dopasować wybrany model do aranżacji ogrodu czy tarasu. Paleniska ogrodowe to zatem niezwykłe projekty, dzięki którym nasz ogród wzbogaci się o piękne elementy małej architektury ogrodowej i stworzy niezwykły nastrój w naszym ogrodzie.

Kominki meksykańskie (paleniska ogrodowe) mogą być wykonane z kilku surowców. Spotkać można kominki wykonane z utwardzonej, wypalanej gliny, stalowe lub żeliwne. Oryginalnie kominki wykonywane są z wypalanej gliny. Kominki wykonane z metalu osiągają o wiele większe temperatury i służyć mogą jako swoiste piece czy ogniska – stąd też mówi się o nich – paleniska ogrodowe. Natomiast w kominkach wypalanych z utwardzonej gliny nie powinniśmy osiągać wysokich temperatur. Zalecane jest palenie w nich brykietem lub węglem drzewnym.

Kominki mają bardzo wyjątkowy i charakterystyczny wygląd. W Polsce są rzadko spotykane, dlatego robią ogromne wrażenie i są wspaniałą ozdobą  ogrodu. Precyzyjne wykonanie sprawia, że kominki meksykańskie odpowiednie do ogrodu i na taras, stają się ich efektowną dekoracją. Za sprawą ich oryginalnej budowy ogród nabiera urokliwego wyglądu, a dzięki wykorzystaniu do ich stworzenia wysokiej jakości materiałów, kominki meksykańskie ceramiczne, stanowią ozdobę na lata.

 

Gliniane kominki doskonale spełniają także rolę grzewczą. Zaletą kominków meksykańskich jest bardzo szybkie rozgrzewanie się oraz jednocześnie wolne oddawanie ciepła na zewnątrz, w czym przypominają nieco tradycyjne piece kaflowe. Glina nie nagrzewa się przy tym tak mocno, jak metal, co czyni z glinianych kominków meksykańskich produkty bezpieczne do użytkowania w rodzinnych ogrodach. Chłodne wieczory nie odstraszają więc właścicieli i ich gości od przebywania na dworze. Po rozpaleniu ognia szybko wydobywa się z niego ciepło, a wieczór w ogrodzie przy takim kominku to czysta przyjemność. Z tego powodu idealnym miejscem do ustawienia kominka meksykańskiego jest otoczenie mebli ogrodowych, taras, na którym najczęściej wypoczywamy wieczorami oraz altana ogrodowa. Bliskie sąsiedztwo kominka pozwoli nam spędzać wieczory w cieple oraz przyjemnej, klimatycznej atmosferze.

Palenisko ogrodowe przy zastosowaniu rusztu może też służyć jako grill. Niektóre modele kominków meksykańskich wyposażone są także w dodatkowy ruszt, który pozwala na upieczenie w ich wnętrzu pizzy oraz domowego pieczywa, a także grillowanie. Kominek ogrodowy to więc świetny wybór także dla miłośników gotowania na świeżym powietrzu oraz grillowania. Dym wydobywający się z komina skutecznie odstrasza komary jednocześnie nie powodując zadymienia wśród uczestników wieczornego zgromadzenia – dym odprowadzany jest w górę. Uciążliwe komary, muchy oraz inne insekty nie lubią charakterystycznego zapachu wytwarzanego przez kominek meksykański, dlatego nie zbliżają się do miejsca, w którym jest on ustawiony. Dzięki temu, kominek dodatkowo ochroni nas przed ukąszeniami komarów oraz uciążliwym towarzystwem owadów, które szczególnie dają się nam we znaki podczas letniego wypoczynku w ogrodzie.

 

Ogień daje też poczucie bezpieczeństwa, co pewnie jest atawizmem po naszych praprzodkach, których ogień chronił przed groźnymi zwierzętami, ogrzewał i umożliwiał przygotowanie ciepłego posiłku. Ciepło ognia i jego jasna poświata pozwala także urządzać romantyczne wieczory w ogrodzie. Ogniska palimy coraz rzadziej, rzadko mamy możliwość, by we własnym ogrodzie zasiąść przy płonącym i sypiącym iskrami stosie drewna. Jednak może je zastąpić właśnie palenisko ogrodowe. Jest to tańsza alternatywa wobec kominka zewnętrznego, na postawienie którego trzeba mieć sporo miejsca w ogrodzie. A takie przenośne i niewielkie palenisko można umieścić nie tylko w ogrodzie, ale i na tarasie czy nawet na balkonie. Kominki są stosunkowo lekkie, a dodatkowo składane z kilku części – umożliwia to wygodne przenoszenie kominka z miejsca na miejsca oraz jego składowanie w okresie zimowym. Po zakończeniu sezonu takie ceramiczne paleniska – by przedłużyć ich trwałość – należy przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu. Zalet ustawienia w nim kominka jest więc bardzo dużo.

Ogród to miejsce, w których najchętniej spędzamy swój wolny czas wiosną oraz latem. Nic więc dziwnego, że każdy posiadacz przydomowego ogrodu stara się, aby był on zawsze zadbany oraz odpowiednio wyposażony. Jeśli lubimy odpoczywać w ogrodzie także wieczorami, warto zaopatrzyć się w taki praktyczny i oryginalny dodatek, jakim są modne oraz funkcjonalne meksykańskie kominki ogrodowe.

 

Kominki meksykańskie to oryginalne i funkcjonalne sprzęty, które teraz można kupić online. Szybka dostawa ze sklepu pozwala cieszyć się ciepłem i wspaniałym wyglądem kominka już w kilka dni po jego zamówieniu.

Zapraszamy na stronę: twojpasaz.pl

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz