Majonez na różne sposoby
Nie każdy przepada za smakiem tradycyjnego majonezu z żółtek i oleju dlatego mam dla was sposoby na zrobienie tego dodatku zupełnie z czegoś innego. Najpierw zerknij na przepis podstawowy:
Składniki:
- 1 jajko
- sól i świeżo zmielony pieprz
- 2 łyżki białego octu winnego lub sok z cytryny
- 250 ml oleju roślinnego
- szczypta cukru
Przygotowanie:
W salaterce rozbić jajo, dodać sól, cukier, ocet lub sok z cytryny i ubijać na pianę. Podczas ubijania powoli, stopniowo dodawać w małej ilości olej, cały czas ubijając. Sos będzie zmieniał konsystencję na coraz bardziej gęstą oraz kolor na prawie biały. Na koniec można dodać pieprz, najlepiej świeżo zmielony. Gęstość majonezu w zależności od potrzeb można samemu kreować poprzez dodawanie oleju, z kolei dodanie większej ilości octu spowoduje, że będzie mniej oleisty
1. Z ryżu – szklankę ugotowanego ryżu zmiksować na jednolitą masę, dodając 1/2 szklanki mleka sojowego, 2 łyżeczki oleju, łyżeczkę posiekanej cebuli i ząbek posiekanego czosnku. Po dokładnym zmiksowaniu, wolno mieszając, dodać łyżeczkę soku z cytryny.
2. Z ziemniaka – 1 średniej wielkości ziemniak zmiksować, dodać 1/2 ugotowanej marchwi i 2 ząbki czosnku, dolewając 1/3 szklanki oleju by uzyskać konsystencje majonezu. Dodać sok z cytryny i sól.
3. Z fasoli lub groszku – na 1/3 rozgrzanej szklanki oleju sypiemy łyżkę mąki. Po krótkim prażeniu dolać 1/2 szklanki wody i całość gotować 3 minuty. Po zdjęciu z ognia dodać 1/2 szklanki gotowanej fasoli (lub groszku), 2 ząbki czosnku, sok z cytryny, sól i dokładnie wymieszać.
4. Tradycyjny majonez z czosnkiem – rozetrzeć kilka ząbków czosnku z solą na gładką masę. Dodać 2 żółtka, łyżkę musztardy, sok z cytryny i wymieszać. Wlać powoli 1 szklankę oliwy lub oleju ciągle mieszając (tylko w jedną stronę). Mieszać aż powstanie gładka masa.
Zobacz również:
- Szwedzki stół: jak powinien wyglądać?
- Faszerowane pomidory na zimno
- Jak zrobić gorącą czekoladę
- Na jesienne chłody grzańce i grogi