Lemoniada owocowa i z mlekiem na upalne dni
Lemoniada w klasycznym wydaniu znana wielu osobom, to połączenie wody, cukru i soku cytrynowego. Czy istnieją inne przepisy? Jak wykonać domowym sposobem lemoniady?
Trochę historii
Nazwa „lemoniada” wywodzi się z francuskiego słowa „limonade„,czyli niesłodzony napój z wody z dodatkiem soku cytrynowego. Woda mogła być zarówno gazowana, jak i bez bąbelków.
Już w roku 1846 pisma Medical Times podawały lemoniadę jako lekarstwa w szpitalach paryskich. Henry Mayhew w pracy o ludności ubogiej Londynu z 1864 roku wspomina o sprzedaży lemoniady, jako podstawy utrzymania biednych w sezonie letnim.
Lemoniada posiada również inne nazwy, wszystko zależy od dodatków smaku. Może być również nektarem lub perskim sorbetem. W dzisiejszych czasach bywa czasem nazywana napojem bezalkoholowym.
Klasyczna
Co kupić?
5 cytryn
1 litr wody
4 łyżki cukru
kostki lodu
Przygotowanie:
Cytryny dokładnie umyj. Z trzech wyciśnij sok, a pozostałe dwie pokrój w plasterki. W dzbanku zmieszaj sok, wodę i cukier, aż do rozpuszczenia. Dodaj plastry cytryn i schłodź w lodówce. Podawaj z lodem.
Arbuzowa
Co kupić?
0,5 kg arbuza
1 litr wody
2 łyżki cukru
2 cytryny lub limonki
2-3 liście mięty
Przygotowanie:
Dokładnie zmiksuj miąższ arbuza i zalej wodą z rozpuszczonym cukrem. Dodaj sok wyciśnięty z cytryn lub limonek oraz liście mięty. Odstaw do lodówki na kilka godzin.
Ogórkowo – truskawkowa
Co kupić?
15 świeżych truskawek
ogórek
pęczek świeżej mięty
2 limonki
kostki lodu
Przygotowanie:
Truskawki, ogórek oraz limonki płuczemy i kroimy w plasterki. Wszystko zalewamy wodą i rozdzielamy na 3 dzbanki po 1 l lub w jeden duży dzbanek. Można również zmniejszyć ilość truskawek i podać w mniejszych porcjach. Przy podaniu szklanki uzupełniamy świeżą miętą oraz kostkami lodu. Wlewamy lemoniadę z dzbanka do połowy szklanki, a resztę zalewamy wodą gazowaną. Podawaj schłodzone.
Malinowa
Co kupić?
2 szklanki świeżych malin
2/3 szklanki szklanki soku z cytryny
1 szklanka cukru
3 szklanki wody
1/2 szklanki świeżych (lub mrożonych) malin do dekoracji
Przygotowanie:
Maliny zasypujemy 1/2 szklanki cukru i odstawiamy, aby puściły sok. Z pozostałej 1/2 szklanki cukru oraz szklanki wody przygotowujemy syrop. Maliny miksujemy na puree i przecedzamy przez sitko. W dzbanku mieszamy sok z malin, syrop z cukru, sok z cytryny oraz wodę. Podawaj z kostkami lodu oraz malinami dla ozdoby.
Rabarbarowa
Co kupić?
170 g cukru
skórka otarta z jednej cytryny
350 g rabarbaru obranego i bardzo drobno pokrojonego
2 gałązki mięty
120 ml soku z cytryny
Przygotowanie:
Rabarbar kroimy i wrzucamy do rondelka. Zalewamy ok 180 ml wody i gotujemy ok 10 minut. Do gorącego rabarbaru dodajemy miętę. Studzimy i przecedzamy. Następnie dodajemy sok z cytryny i ok 2 litrów wody. Podawaj z lodem i plastrami cytryny.
Z mlekiem
Co kupić?
4 limonki
1 szklanka cukru
6 szklanek zimnej, przegotowanej wody
6 łyżek słodzonego mleka skondensowanego
Przygotowanie:
Limonki umyj i pokrój na ćwiartki. Zmiksuj limonki, cukier oraz wodę, a później przecedź. Następnie dodaj skondensowane mleko i wszystko dokładnie wymieszaj. Podawaj od razu z kostkami lodu.
Z fiołkami
Co kupić?
1/2 szklanki płatków/kwiatów fiołka wonnego
1 szklanka wrzątku
1 cytryna
2-3 łyżki cukru (lub innej substancji słodzącej)
500 ml wody zimnej
Przygotowanie:
Przygotuj napar z fiołków- obierz płatki i umyj je na sitku pod bieżącą wodą. Następnie zalej wrzątkiem i odstaw na kilka godzin. ( napar ma kolor zielonkawy)
Odcedź napar i przelej do dzbanka. Dodaj sok z cytryny i cukier, mieszaj aż do rozpuszczenia. Kolor powinien zmienić się na różowy.
Dolej resztę wody i schłodź.
zobacz również:
Wody smakowe – różne przepisy na orzeźwiające napoje
Letnie wody witaminowe
Znaczenie wody w odchudzaniu: jaką wodę wybrać i ile jej pić?
Smakowa woda – najlepsze dodatki do wody pitnej!