Znaczenie wody w odchudzaniu: jaką wodę wybrać i ile jej pić?
Ułatwia wydalanie toksyn z organizmu, jest źródłem składników mineralnych, daje poczucie sytości przed posiłkiem, gasi pragnienie skuteczniej niż soki i nie zawiera tylu kalorii – woda to twój sprzymierzeniec w walce z nadmiarem kilogramów!
Woda jest niezbędna do życia i prawidłowego przebiegu wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Umożliwia usuwanie końcowych produktów przemiany materii oraz transportuje substancje odżywcze do komórek. Dlatego wymieniana jest jako jeden z sześciu podstawowych składników pokarmowych obok: węglowodanów, białek, tłuszczów, składników mineralnych i witamin.
Woda w diecie odchudzającej
Picie wody ma podstawowe znaczenie dla efektywnego odchudzania. Bezpośrednio wpływa na tempo przemiany materii i odgrywa kluczową rolę w wydalaniu toksyn powstałych w procesie spalania kalorii. Sama woda nie dostarcza kalorii, dlatego terapię odchudzającą należy rozpocząć od wprowadzenia do diety wody jako zamiennika dla innych napojów zawierających cukier i przez to bardziej kalorycznych (np. wody smakowe, soki owocowe czy niektóre napoje mleczne). Badania pokazują, że zrezygnowanie z napojów słodzonych na rzecz wody może w krótkim czasie przyczynić się do spadku masy ciała nawet o kilka kilogramów.
Niektórzy dietetycy rekomendują także, by rozpoczynać dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną, która pobudza perystaltykę jelit i przeciwdziała zakwaszeniu organizmu. Sok z cytryny zawiera również błonnik pektynowy, który spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia – dzięki temu zapewnia uczucie sytości na dłużej i mniejsze wydzielanie insuliny. Wypicie szklanki wody 30 min. przed posiłkiem zmniejszy uczucie głodu i ilość spożytego jedzenia.
Woda a aktywność fizyczna
O odpowiednim nawodnieniu należy pamiętać szczególnie, gdy w ramach terapii odchudzającej zwiększamy aktywność fizyczną. Woda chroni organizm przed przegrzaniem i dostarcza składniki odżywcze do mięśni. Jej utrata prowadzi do zmniejszenia objętości osocza i przepływu krwi przez mięśnie, co powoduje zmęczenie. Każdy 1 % odwodnienia organizmu przyspiesza pracę serca o 5 uderzeń. W rezultacie efektywność ćwiczeń spada. Pamiętaj, by o nawodnienie zadbać nie tylko w trakcie, ale także przed i po wysiłku fizycznym. Bez względu na intensywność ćwiczeń zwróć uwagę na to, by woda którą pijesz była wysokiej jakości, najlepiej wzbogacona w minerały, takie jak magnez.
Jaką wodę wybrać?
Woda z kranu z założenia jest bezpieczna dla zdrowia, gdyż jest wodą uzdatnioną do picia i spełnia określone normy. Zawiera jednak pochodne uzdatniania w postaci chlorowania lub ozonowania. Czasem także stan instalacji wodociągowej, zwłaszcza w starych budynkach, jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie wody w kranie. Jeżeli nie mamy pewności, czy możemy pić wodę z kranu bez uprzedniego przegotowania, można oddać próbkę do badania w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jednak w dłuższym okresie lepiej sprawdzi się wyposażenie kuchni w dodatkowy kran z czystą, przefiltrowaną wodą. Firmy opracowujące technologie oczyszczania wody oferują coraz bardziej zaawansowane urządzenia, które nie tylko zmiękczą wodę i usuną z niej wszystkie zanieczyszczenia oraz szkodliwe substancje, ale dodatkowo wzbogacą w minerały takie jak wapń czy magnez np. AQUAPHOR Morion.Innowacyjny system oczyszczania DWM Morion nie wymaga od nas dodatkowej pracy – wystarczy, że system zostanie podłączony zaraz przy zlewie z osobnym kranem, a następnie woda z wodociągów będzie przechodzić przez bloki oczyszczania, gdzie zostanie usunięty chlor i wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Ponadto, przeliczając koszt instalacji DWM Morion do liczby zakupionych butelek z wodą, można zauważyć, że zwrot inwestycji nastąpi szybciej, niż się tego spodziewamy. Sam system to jednorazowy koszt w granicy 1400 zł. Należy przyjąć, że statystyczna polska rodzina (2+1) spożywa około 9 litrów wody w ciągu dnia (napoje, zupy, herbata, kawa), tym samym w ciągu roku wypija aż 3 285 litrów – gdzie najtańsza woda butelkowana (1l) to 0,75 gr, a więc w roku na samą wodę wydaje prawie 2 463 złote! Tym samym przez pierwszy rok można zaoszczędzić prawie 1 000 złotych, a w kolejnych dwa razy więcej. A ile będzie kosztować sama woda z kranu? Przyjmując średnie wartości – za 3 285 litrów należy zapłacić jedyne.. 14 złotych.
Jeśli masz mało miejsca w szafce pod zlewozmywakiem, rozwiązaniem może być filtr dzbankowy. Dzbanki nie zajmują wiele miejsca, trzeba jedynie pamiętać o wymianie wkładów. Nowoczesne wkłady filtrujące wystarczają na przefiltrowanie aż 300 litrów wody np. AQUAPHOR Prestige, czy AQUAPHOR Provance.
W Polsce normy zalecanego spożycia wody zostały opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia. Obejmują one wodę pitną w postaci czystej oraz pochodzącą z napojów a także dostarczaną wraz z pokarmem (ok. 20%). Zgodnie z tymi normami osoby dorosłe powinny pić 2-2,5 l wody dziennie.