Na jaki kolor pomalować mieszkanie – trendy i wpływ na nasze samopoczucie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Na jaki kolor pomalować mieszkanie – trendy i wpływ na nasze samopoczucie

25 października 2016, dodał: Milena
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wybór właściwego koloru ścian jest niezwykle istotny nie tylko ze względów estetycznych i praktycznych, ale i psychologicznych. Badania dowodzą, że przebywanie przez dłuższy czas w pomieszczeniu o danej barwie wpływa w określony sposób na nasz organizm – jedne kolory nas pobudzają, inne wręcz relaksują i wyciszają.

sciana

Jesteś ciekawa, jaki kolor nada twojej sypialni kojącego klimatu, a jaki kolor sprawdzi się z kolei idealnie w pomieszczeniach biurowych wymagających większego poziomu skupienia? Oto kilka wskazówek:

Kolor żółty – kojarzy się z gorącym słońcem. Ze względu na wpisaną w tą barwę zdolność do ożywiania, odcień ten pobudza do działania i nadaje pewności siebie. Dzięki czemu sprawdza się on idealnie w miejscach przeznaczonych do pracy czy nauki.

żółty pokój

Kolor pomarańczowy – kojarzy się z energią i radością. Może zachęcać do dynamizmu w działaniu, jak również pobudzać uczucie głodu, dlatego najlepszym miejscem do jego użycia jest kuchnia bądź jadalnia.

pomarańczowa kuchnia

 

Kolor czerwony – kojarzy się z uczuciem ciepła. W zneutralizowanej postaci posiada zdolność do stymulowania pozytywnego myślenie oraz podnoszenia poziomu motywacji, zaś w żywej, intensywnej formie działa na nasz organizm silnie pobudzająco. Barwa ta powinna być stosowana raczej, jako delikatny akcent niż dominujący odcień, gdyż jej wysokie natężenie może prowadzić do wzmożenia odczucia zmęczenia i rozdrażnienia.

czerwony pokój

 

Kolor różowy – kojarzy się ze słodyczą i optymizmem. Posiada zdolność łagodzenia stresu oraz odczucia osamotnienia.

różowy pokój

 

Kolor fioletowy – kojarzy się z silnymi emocjami. Podobnie jak czerwień, powinien być stosowany, jako dodatek do innych kolorów. Odcień ten pobudza wyobraźnię, ale może również potęgować odczucie smutku i pustki.

fioletowy pokój

 

Kolor brązowy – kojarzy się z rodzinną atmosferą i stabilizacją, tak ważną w centralnym pomieszczeniu domu, jakim jest salon.
brązowy pokój

Kolor zielony – kojarzy się z uspakajającym wpływem natury. Działa wyciszająco, u jednych wpływając pozytywnie na poziom koncentracji, u drugich zaś wręcz przeciwnie – potęgując potrzebę lenistwa.
zielony pokój 2

Kolor niebieski – kojarzy się z nostalgicznym błękitem nieba albo orzeźwiająco-kojącą mocą wody. Odcień ten posiada silne działanie antystresowe połączone z pobudzeniem mocy twórczych i poziomu kreatywności.

niebieski pokój

Kolor szary – kojarzy się z bezpieczeństwem. Przebywanie w tym odcieniu potrafi działać uspakajająco. Warto połączyć go jednak z innym kolorem, gdyż w nadmiarze może wzmagać uczucie smutku i izolacji.
02_Living_room_main 0005

 

zobacz również:

 

  1. Strefa Domu – inspiracje
  2. Jesienne inspiracje w dekorowaniu wnętrz
  3. Jak zaaranżować mieszkanie zgodnie z zasadami Feng Shui
  4. Wnętrze w stylu glamour

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Na jaki kolor pomalować mieszkanie – trendy i wpływ na nasze samopoczucie

  1. avatar Kamka pisze:

    Piękny jest ten czerwony, bordowy kolorek. Mam na oku podobny, Ktoś stosował?

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wolontariat zagraniczny
Ale wyjazd to też ma walor podróżniczy - można poznać inne kultury, zwiedzać świat....
Tolerancja wśród osób starszych
Czy znacie kogoś 50+, kto jest otwarty na inność np. osoby...
Najlepsze miejsca na majówkę
Gdzie jechać żeby było fajnie i bez grillujacych tłumów?
Czy wstydzicie się nagości?
Czy to dla Was problem np. na plaży czy basenie ?