Jak zaaranżować mieszkanie zgodnie z zasadami Feng Shui
Feng shui to poszukiwanie równowagi energetycznej. Praktyka ta wywodzi się z taoizmu, czyli religii na którą składa się filozofia taoistyczna, wielobóstwo oraz dawne wierzenia ludowe i magia (tzw. zabobony). Jest ona wykorzystywana w sztuce aranżacji przestrzeni. Powstała w Chinach, w wyniku obserwacji przyrody i jej cykliczności, której także człowiek powinien się podporządkować. Dosłownie oznacza wiatr (feng) i wodę (shui), i stąd 'życiowa siła/istota’, która jest niewidzialna (jak wiatr) i nieuchwytna (jak woda).
Podstawową zasadą feng shui jest model yin/yang, za pomocą którego wyjaśnia się strukturę, działania i ład wszechświata. Obie siły są od siebie różne: yin to to, co żeńskie, słabe, ciemne, bierne, smutne, a yang to to, co męskie, mocne, jasne, aktywne, radosne. Te dwa przeciwieństwa mają się uzupełniać a nie wykluczać. Zgodnie z graficznym znakiem yin/yang – cześć yin znajduje się w yang, a część yang znajduje się w yin.
Aranżując w ten sposób mieszkanie czy dom, możemy przyciągnąć do siebie szczęście, miłość, zdrowie, a także bogactwo. Najważniejsze jednak chyba jest uzyskanie harmonii, spokoju i owej równowagi. Bo to przecież właśnie dom jest naszą ostoją, miejscem wypoczynku i relaksu po ciężkim dniu pracy. Ważne jest zatem umiejętne zagospodarowanie przestrzeni, gdyż to, co nas otacza ma wpływ na nas samych.
Dziś istnieje nawet możliwość wynajęcia specjalisty w tej dziedzinie. Z pomocą podczas urządzania wystroju wnętrza przyjdzie nam konsultant feng shui. Osoba ta łączy w sobie znawcę tej wiekowej praktyki ze znawcą sztuki budowlanej. Oprócz tego posiada ogromną cierpliwość, którą musi się wykazać zwłaszcza, gdy klient jest wybredny lub po prostu wymagający…
Zadba on nie tylko o nasze wnętrze, ale także podpowie w jaki sposób wybrać działkę pod dom. Jak sugerują specjaliści nie należy wówczas wybierać miejsc skrajnie charakterystycznych dla siły yin lub dla siły yang, a więc lotniska, szpitala, cmentarza a nawet szkoły. Oprócz tego dom powinien być zlokalizowany mniej więcej na środku działki, która z kolei najlepiej, jeśli będzie prostokątem lub kwadratem.
Bardzo ważny w tym momencie jest też wykres energetyczny, który będzie sprzyjał wszystkim mieszkańcom domu. Wykres taki można sporządzić za pomocą metody np. 'wędrującej gwiazdy’. Powstaje dzięki temu projekt energetyczny, według którego można przystąpić do projektu architektonicznego domu.
Niemniej istotne jest otoczenie, czyli to, co na zewnątrz naszego domu. Zgodnie z zasadą yin i yang to, co jest wewnątrz jest w większej części uzależnione od tego, co na zewnątrz. W naszym ogródku również musi panować dobra energia. Trzeba w tym miejscu wziąć pod uwagę zarówno energie wodne, jak i górskie. W tym celu nasz ogród stopniowo przeistacza się w krainę strumyków, oczek wodnych, mały fontann oraz pagórków, kopców czy skalników z roślinnością, a także chodników i ścieżek.
Jeśli chodzi o wnętrze, to najważniejszą zasadą jest umiejętność nałożenia na plan domu tzw. siatki bagua, która dzieli nasz dom na strefy związane z różnymi dziedzinami naszego życia. To inaczej mówiąc mapa przepływu energii w przestrzeni. I tak, jeśli chcemy np. przyciągnąć do siebie bogactwo, powinniśmy otoczyć się takimi 'remediami’ jak np.: akwarium, szklana kula z monetami, obrazy z rybami, wodą; sławę – wizerunek słońca, przedmioty w odcieniach czerwieni, świeczniki, nagrody, wyróżnienia, dyplomy.
A oto kilka propozycji dla amatorów feng shui – feng shui w sypialni:
1. Najkorzystniej jeśli sypialnia będzie skierowana ku zachodowi, co pozwoli naszym kościom oraz mięśniom najlepiej się zrelaksować, gdyż w zachodniej części domu jest zawsze najcieplej.
2. Nie powinna ona się znajdować nad garażem, w którym zbiera się negatywna energia.
3. Dobrze jest, gdy będzie ona się znajdować z tyłu domu, tak, aby inni, np. goście nie mieli złego wpływu na nasze życie.
2. Łóżko powinno być w jak największej odległości od drzwi, nigdy na przeciw nich. Wezgłowie powinno być przy ścianie, a dostęp do łóżka ma być możliwy z trzech jego stron.
3. Najlepszym oświetleniem w tym miejscu jest światło świec. W każdym razie, światło nie powinno razić, ma być łagodne.
4. Biały, beżowy, brązowy, łososiowy, kremowy, kawa z mlekiem, piaskowy – to kolory dla naszych sypialni.
5. Należy także unikać nieporządku pod łóżkiem, bo to przyciąga nieporządek w życiu domowników.
6. Nie umieszczamy w sypialni zdjęć i wizerunków naszych zmarłych.
7. Lustra w sypialni nie są dobrym pomysłem – powodują niespokojne sny, wprowadzają nerwową atmosferę.
8. Oprócz lustra w sypialni nie powinny znajdować się przedmioty elektroniczne, ponieważ zakłócają przepływ dobrej energii.
9. Powietrze w sypialni powinno być zawsze świeże, tak więc najlepiej, gdy sypiamy przy otwartym oknie.
10. Najkorzystniej będzie, jeżeli w sypialni nie umieścimy żadnych roślin czy akwarium, chyba, że rośliny te będą daleko od łóżka.
Jednak przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu umiaru, bo to on między innymi prowadzi do harmonii.
zobacz również:
- Mieszkanie w stylu andaluzyjskim
- Mieszkanie w stylu francuskim
- Mieszkanie w stylu skandynawskim
- Mieszkanie w stylu angielskim