Wraz z nadejściem wiosny coraz częściej szukamy informacji na temat szybkich i skutecznych diet, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy i oczyścić organizm. Coraz więcej osób decyduje się na drastyczne środki i diety, w tym przede wszystkim głodówkę
Decyzję podejmują pochopnie, bez konsultacji z lekarzem i bez odpowiedniego przygotowania organizmu na zmianę w trybie odżywiania. Głodówka sama w sobie nie jest zjawiskiem nowym, a stosowana rozsądnie nie zagraża naszemu zdrowiu. Ideą tego typu działania jest oczyszczenie organizmu z toksyn, wyregulowanie metabolizmu, a dopiero potem ewentualny spadek wagi.
Głodówka nie powinna trwać dłużej niż kilka dni, ponieważ w tym czasie nie dostarczamy organizmowi żadnego jedzenia, przyjmujemy wyłącznie napoje (woda, soki warzywne czy też zielona herbata). Przyjmuje się, że organizm może i czasem powinien raz w tygodniu nie przyjmować pokarmów, a jedynie napoje. Aby osiągnąć zadowalające efekty powinniśmy kilkanaście dni przed podjęciem głodówki całkowicie zrezygnować z mięsa, a następnie stopniowo ograniczać jedzenie. Niestety w praktyce wygląda to tak, że osoby decydujące się na głodówkę nie przyjmują pokarmów przez kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni!! Sięgają również po różnego rodzaju środki przeczyszczające i zabiegi mające na celu przyspieszenie odtruwania organizmu, zapominając o tym, że wszystkie te działania niesamowicie osłabiają organizm. Na forach internetowych jest mnóstwo wpisów, rad i dziwnych pomysłów, jak zacząć głodówkę i w jaki sposób wytrwać jak najdłużej. I tutaj mamy prostą drogę do zaburzeń odżywiania, które mogą prowadzić do choroby, jaką jest anoreksja.
Jest to wyniszczająca choroba polegająca na wstręcie do jedzenia, która zaczyna się niewinnymi dietami lub głodówkami. Dotyka szczególnie młode, dorastające dziewczyny, które pod wpływem otoczenia, z braku własnej akceptacji i niskiej samooceny decydują się na drastyczne środki, aby choć trochę wyglądać jak szczupłe i piękne dziewczyny z okładek. Większość czasu spędzają na liczeniu kalorii, zastanawianiu się, czy spaliły już to co zjadły, a codzienne ważenie jest dla nich najważniejszym elementem dnia.
Jest to choroba trudna w leczeniu, ponieważ oprócz aspektu fizycznego, obejmuje również sferę psychiczną. Osoby z zaburzeniami łaknienia mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, uważają się za grube i nieatrakcyjne, nie widzą swojego rzeczywistego obrazu, dlatego oprócz hospitalizacji niezbędna jest pomoc psychiatry.
Najbardziej znanym i najbardziej drastycznym przykładem anoreksji jest 39-letnia Rosjanka, Valeria Levitin, która waży obecnie 26 kg, a od 20 lat zmaga się z anoreksją. Jej historia, tak jak wielu podobnych jej dziewczyn, to odchudzanie, a potem głodzenie się. Z uśmiechniętej, zgrabnej nastolatki stała się chodząca karykaturą człowieka.
Powrót do zdrowia w przypadku takiej choroby jest bardzo trudny, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwy. Organizm jest tak wyniszczony, że nie ma siły walczyć. Czy rzeczywiście głodówka może prowadzić do anoreksji? A może jest to po prostu odmiana jednej z diet oczyszczających? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
zobacz również:
-
Głodówka – jak się przygotować, czyli krok po kroku do zgrabnej figury
-
Detoksyfikacja organizmu
-
Szybka utrata wagi – co po diecie?
-
Skuteczne i zdrowe odchudzanie: krok 2. Regularność posiłków