Lecznicza głodówka prostą drogą do anoreksji?

11 marca 2014, dodał: madlen30
Artykuł zewnętrzny

Wraz z nadejściem wiosny coraz częściej szukamy informacji na temat szybkich i skutecznych diet, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy i oczyścić organizm. Coraz więcej osób decyduje się na drastyczne środki i diety, w tym przede wszystkim głodówkę

gło

Decyzję podejmują pochopnie, bez konsultacji z lekarzem i bez odpowiedniego przygotowania organizmu na zmianę w trybie odżywiania. Głodówka sama w sobie nie jest zjawiskiem nowym, a stosowana rozsądnie nie zagraża naszemu zdrowiu. Ideą tego typu działania jest oczyszczenie organizmu z toksyn, wyregulowanie metabolizmu, a dopiero potem ewentualny spadek wagi.

g

glll

 

Głodówka nie powinna trwać dłużej niż kilka dni, ponieważ w tym czasie nie dostarczamy organizmowi żadnego jedzenia, przyjmujemy wyłącznie napoje (woda, soki warzywne czy też zielona herbata). Przyjmuje się, że organizm może i czasem powinien raz w tygodniu nie przyjmować pokarmów, a jedynie napoje. Aby osiągnąć zadowalające efekty powinniśmy kilkanaście dni przed podjęciem głodówki całkowicie zrezygnować z mięsa, a następnie stopniowo ograniczać jedzenie. Niestety w praktyce wygląda to tak, że osoby decydujące się na głodówkę nie przyjmują pokarmów przez kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni!! Sięgają również po różnego rodzaju środki przeczyszczające i zabiegi mające na celu przyspieszenie odtruwania organizmu, zapominając o tym, że wszystkie te działania niesamowicie osłabiają organizm. Na forach internetowych jest mnóstwo wpisów, rad i dziwnych pomysłów, jak zacząć głodówkę i w jaki sposób wytrwać jak najdłużej. I tutaj mamy prostą drogę do zaburzeń odżywiania, które mogą prowadzić do choroby, jaką jest anoreksja.

P1000537-copie1

Jest to wyniszczająca choroba polegająca na wstręcie do jedzenia, która zaczyna się niewinnymi dietami lub głodówkami. Dotyka szczególnie młode, dorastające dziewczyny, które pod wpływem otoczenia, z braku własnej akceptacji i niskiej samooceny decydują się na drastyczne środki, aby choć trochę wyglądać jak szczupłe i piękne dziewczyny z okładek. Większość czasu spędzają na liczeniu kalorii, zastanawianiu się, czy spaliły już to co zjadły, a codzienne ważenie jest dla nich najważniejszym elementem dnia.

g

gg

Jest to choroba trudna w leczeniu, ponieważ oprócz aspektu fizycznego, obejmuje również sferę psychiczną. Osoby z zaburzeniami łaknienia mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, uważają się za grube i nieatrakcyjne, nie widzą swojego rzeczywistego obrazu, dlatego oprócz hospitalizacji niezbędna jest pomoc psychiatry.

1d6b14d76f574c84b6b499c583947b27_2998_jpg_600x600

Najbardziej znanym i najbardziej drastycznym przykładem anoreksji jest 39-letnia Rosjanka, Valeria Levitin, która waży obecnie 26 kg, a od 20 lat zmaga się z anoreksją. Jej historia, tak jak wielu podobnych jej dziewczyn, to odchudzanie, a potem głodzenie się. Z uśmiechniętej, zgrabnej nastolatki stała się chodząca karykaturą człowieka.

1131778084_1358158938

Powrót do zdrowia w przypadku takiej choroby jest bardzo trudny, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwy. Organizm jest tak wyniszczony, że nie ma siły walczyć. Czy rzeczywiście głodówka może prowadzić do anoreksji? A może jest to po prostu odmiana jednej z diet oczyszczających? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Valeria-Levitin2

 

zobacz również:

  1. Głodówka – jak się przygotować, czyli krok po kroku do zgrabnej figury

  2. Detoksyfikacja organizmu

  3. Szybka utrata wagi – co po diecie?

  4. Skuteczne i zdrowe odchudzanie: krok 2. Regularność posiłków



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.