Kluski śląskie inaczej – pyszne kluski śląskie różne przepisy

1 listopada 2022, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Dzisiaj bierzemy się za kluski śląskie. Jest to jedna z tych potraw, które jemy zazwyczaj bardzo podobnie i boimy się zaszaleć.  Dlatego przygotowałam dla Was zbiór przepisów pokazujących przygotowanie klusek w niebanalny sposób.

Co nieco o kluskach śląskich

Można je również spotkać pod nazwami kluski białe, biołe, guminowe, gumione, kartofelmelklezy lub gumiklyjzy. Są to kluski ziemniaczane, które przygotowuje się ze specjalnych ziemniaków oraz mąki do tego przeznaczonych. Następnie masę formuje się w spłaszczone kuleczki z wgłębieniem i gotuje w osolonym wrzątku.  Kluski śląskie to danie regionalne województwa opolskiego oraz śląskiego. Niektóre przepisy na kluski śląskie zawierają również jajko. Ich barwa w zależności od rodzaju ziemniaka może być białokremowa lub bardziej żółta. Ta charakterystyczna dziurka w kluskach jest specjalnie przygotowywania pod sos. Kluski podaje się w wersji zarówno na słodko jak i słono.

Kluski śląskie ze zrazem wołowym

Gotujemy ziemniaki. Powiedzmy ok. 1kg.

Jeszcze ciepłe (ale nie gorące) przeciskamy przez praskę (lub mielimy w maszynce). Przekładamy do miski, dzielimy na 4 części. Jedną część odkładamy na resztę ziemniaków, a to miejsce zasypujemy mąką ziemniaczaną (stosunek mąki do ziemniaków: 1:4).

Do całości dajemy:

– 1 jajko (choć można sobie je darować – ja daję),

– przyprawiamy delikatnie solą.

Całość zagniatamy i formujemy niewielkie kulki, spłaszczamy je, robimy dziurkę i odkładamy na wysypaną mąką ziemniaczaną stolnicę lub tacę. Kluski gotujemy w dobrze osolonej (jak na pierogi lub makaron) wodzie, czekamy aż wypłyną i gotujemy max. 2 minuty na wolnym ogniu. Hartujemy wodą. Część trudniejsza, do przygotowania kilka godzin przed planowanym podaniem obiadu. Roladki wołowe z boczkiem, cebulą i ogórkiem. Połowa sukcesu zależy od dobrej, młodej wołowiny. Zwykle kupuję 1 kg wołowiny – chudej (bez przerostów i bez kości).

Do tego potrzebujemy:

– ok. 300 g boczku surowego białego (kroimy w plasterki lub słupki),

– ogórki kiszone (pokrojone w cienkie słupki),

– cebula (piórka)

– musztardę

– sól, pieprz

– mąkę do obtoczenia roladek i ewentualnie zagęszczenia sosu.

Wołowinę kroimy na niezbyt grube plastry (ok.1cm) w poprzek włókien. Zbijamy ją porządnie z obu stron (ma być cienko, ale bez dziur ;) ) Każdy plaster przyprawić dobrze solą i pieprzem, posmarować z jednej strony (od środka roladki) musztardą. Na to kładziemy kawałek boczku (mniejszy lub większy – od Was zależy, ja preferuję słupki), ogórka, piórka cebuli i zawijamy roladki, każdą dodatkowo zabezpieczam wykałaczkami (2 szt. na roladkę). Roladki obtaczam w mące i smażę do zbrązowienia, na smalcu. Powinny być dobrze usmażone (moje były zbyt blade). Następnie przekładam je do rondla/garnka, zalewam wodą tak, by przykryć mięso i duszę na wolniutkim ogniu, godzinę, czasem dłużej (w zależności od ilości i stopnia miękkości)….. Jeśli sos wydaje się Wam zbyt rzadki można go odlać, w osobnym rondelku zagęścić wodą z mąką i wlać do mięsa, delikatnie mieszając, by nie rozwalić mięsa. O buraczkach nie napiszę zbyt wiele – są to buraczki ugotowane, obrane, starte, doprawione i zapasteryzowane na zimę.

Kluski śląskie buraczkowe

składniki:

  • 30 dkg ugotowanych ziemniaków
  • 1 nieduży ugotowany albo upieczony burak ćwikłowy
  • kilka łyżek mąki ziemniaczanej ,
  • do gotowania: 1,5-2 l wody + 1 czubata łyżka soli

sposób przygotowania:

Ziemniaki (bez skórki) zmielić w maszynce albo przycisnąć przez praskę. Buraczka obrać ze skórki, zetrzeć na najdrobniejszych oczkach tarki jarzynowej. Połączyć dokładnie warzywa i ugnieść w miseczce. Nożem podzielić masę, na krzyż, na 4 równe części i jedną wyjąć łyżką, odłożyć na bok. W to miejsce wsypać mąkę ziemniaczaną – tyle, żeby zakryła cały ubytek, równo z powierzchnią + 1 czubata łyżka. Dodać z powrotem odłożoną część masy warzywnej i wyrobić gładkie ciasto. Rękami zwilżonymi zimną wodą albo oprószonymi mąką ziemniaczaną formować kulki wielkości orzechów włoskich, spłaszczać je lekko na dłoni i kciukiem robić zagłębienie na środku. Kluski wrzucać na mocno osolony wrzątek, zamieszać delikatnie łyżką, gotować ok.1-2 min. od wypłynięcia. Wyjmować łyżką cedzakową, osączyć. Mnie spasowały się doskonale z klopsikami w sosie chrzanowym, ale można je podać z jakimś innym mięsem i sosem. Dodałam dość dużo soli do gotowania ponieważ te kluski mają słodkawy smak od buraka i trzeba go zrównoważyć.

file1286193670

Kluski śląskie nadziewane

składniki:

  •  ziemniaki gotowane  posiekane 0,5 kg
  • mąka ziemniaczana 4 łyżki
  • pieczarki drobne 6 szt
  •  cebula 1 szt
  • przyprawa w płynie Knorr 1 łyżeczka
  •  sól 1/2 łyżeczki
  • pieprz biały lub czarny 1/9 łyżeczki
  • olej 1 łyżka
Przygotowanie:

Gotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę, wkładamy do miseczki wyrównujemy i przekrawamy na krzyż, jedną część wyjmujemy i to miejsce uzupełniamy mąką ziemniaczaną.
Wszystko dokładnie mieszamy.n Pieczarki i cebulkę kroimy drobno, smażymy na tłuszczu do wyparowania sosu, pieprzymy dodajemy magii do smaku, odstawiamy do wystygnięcia, przestygnięte drobno siekamy nożem. Z ciasta robimy na ręku mały placuszek i napełniamy farszem, dobrze sklejamy, Gotujemy w osolonej wodzie około 15 min. Podajemy z sosem lub surówką.

file1268052851

Kluski ziemniaczane z wołowiną

Składniki:

  • ok. 1,5 kg ugotowanych ziemniaków
  • ok. 30-50 dkg gotowanej wołowiny z rosołu, najlepiej pręgi
  • 1 duża cebula
  • 1-2 łyżeczki proszku grzybowego
  • kilka łyżek mąki ziemniaczanej
  • do okraszenia: olej, cebula
  • do smaku: sól, pieprz mielony, majeranek
  • 2 ząbki czosnku
  • do gotowania: osolony wrzątek

Przygotowanie:

Wołowinę zmielić. Cebulę i czosnek, obrać, posiekać. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, zeszklić cebulę razem z czosnkiem, dodać do wołowiny. Doprawić masę solą pieprzem, majerankiem i dosypać proszek grzybowy, dokładnie wyrobić. Ziemniaki zmielić, ugnieść w misce. Podzielić masę na 4 mniej więcej równe części (na krzyż), jedną część wyjąć, a w jej miejsce wyspać dokładnie tyle samo mąki ziemniaczanej. Dodać odjętą część ziemniaków z powrotem i zagnieść masę, wyrobić. Nabierać porcje masy, ok. 2 łyżek, lekko rozpłaszczać na dłoni. Na środek kłaść po trochu masy mięsnej i zlepiać dokładnie brzegi formując okrągłe kluski. Gotować je partiami w osolonym wrzątku ok. 10 min., ale na wolnym ogniu żeby się nie rozpadły. Przed podaniem okrasić cebulką zezłoconą na oleju.

Kluski z marchewką

Składniki :

  • 1 szklanka puree ziemniaczanego
  • 1 szklanka puree z marchewki
  • 1 szklanka mąki ziemniaczanej + mąka do podsypywania
  • sól
  • szczypta kurkumy

Przygotowanie:

Do puree ziemniaczanego i marchewkowego dodać mąkę . Wsypać szczyptę kurkumy .Dobrze wyrobić ciasto.( czasem trzeba dodać trochę więcej mąki by ciasto był ścisłe – zależy to od gatunku ziemniaków .) Urywać kawałki ciasta , formować z nich kluski z dziurką ( jak śląskie ) lub toczyć wałeczek( na wysypanej mąką stolnicy lub blacie ) , lekko go spłaszczyć i kroić na kopytka . Gotować w osolonym wrzątku 2 minuty od wypłynięcia . Można podawać z sosami lub polane masłem z tartą bułką .
Podpowiadam ,że ślicznie wyglądają takie kluski zestawione z drugą partią zielonych ( ziemniaki ze szpinakiem ) .
Z tej porcji wychodzi ok. 30 sztuk klusek

file1256053006

zobacz również:

Przepisy na kopytka inaczej

Wiosenne kopytka z brokułami

Kremowe puree z buraka i kopytka buraczane

Kopytka z curry

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz