URODA I ZDROWIE

Kawa – jakie ma właściwości zdrowotne?

1 stycznia 2021, dodał: Redakcja

 

O tym, że kawa pobudza, wiedzą chyba wszyscy. Na tym jednak nie kończą się zbawienne dla zdrowia właściwości kawy. Co istotne, działa ona nie tylko na zdrowie fizyczne, ale wywiera również pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Co sprawia, że kawa sprzyja naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu?

kawa roslina

Kawa – co czyni ją zdrową?

Substancją, która czyni kawę tak popularną i jest jej głównym składnikiem, jest oczywiście kofeina. Jest to organiczny związek chemiczny, który przede wszystkim wykazuje działanie stymulujące. Pobudza nasz organizm, zmniejsza uczucie zmęczenia i ułatwia koncentrację, a także koordynację. Nie jest to jednak jedyny składnik kawy, który ma pozytywne działanie dla zdrowia człowieka. Oprócz tego kawa jest również źródłem antyoksydantów i polifenoli, które przeciwdziałają stanom zapalnym w organizmie i opóźniają starzenie się komórek, a także witamin z grupy B oraz szeregu innych składników mineralnych.

Pozytywny wpływ kawy na zdrowie

Zdrowotne właściwości kawy obejmują niezwykle szeroki obszar. Napój ten wpływa bowiem pozytywnie na pracę wielu narządów i układów organizmu. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, aby spożywać ją w zrównoważonej ilości, czyli około 2-4 filiżanek kawy dziennie. Co możemy zyskać? Zawarte w kawie składniki przyczyniają się m. in. do:

  • Poprawy krążenia krwi – wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie serca oraz naczyń krwionośnych.
  • Zmniejszenia bólu mięśni – nawet o połowę, czyli kawa działa lepiej niż niektóre leki przeciwbólowe, tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Georgii.
  • Zmniejszenia ryzyka depresji i redukuje stres – spożycie kawy podnosi poziom serotoniny i dopaminy, neuroprzekaźników odpowiedzialnych za pozytywny nastrój.
  • Ochrony przed niektórymi nowotworami – np. przed nowotworem jelita grubego, wątroby (wspomaga pracę wątroby i chroni również przed marskością), prostaty czy piersi, a także niektóre odmiany nowotworów skóry.
  • Zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona.
  • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę.
  • Poprawy potencji – mężczyźni spożywający kawę rzadziej mają problem z erekcją, a sama kawa może zadziałać nawet jak afrodyzjak.

worek z kawą

Przy czym, żeby móc korzystać ze wszystkich pozytywnych właściwości kawy, trzeba postawić na produkty jak najlepszej jakości, jakie może zaoferować jedynie palarnia kawy specialty, czyli miejsce, w którym proces palenia kawy pozwala uzyskać wysokiej jakości ziarna, bogate we wszystkie cenne substancje odżywcze.

Co do właściwości kawy, temat jeszcze nie został wyczerpany. Tym, co z pewnością zainteresuje wielu, jest jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie odpowiedź na pytanie, czy kawa wykazuje działanie odchudzające?

Czy kawa odchudza?

I tutaj znowu warto powrócić do kofeiny, która jak się okazuje, jest również świetnym spalaczem tłuszczu. Nie bez przyczyny w wielu preparatach odchudzających stosowany jest wyciąg z kofeiny. Picie małej czarnej także wykazuje pozytywny wpływ na przemianę materii. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy chcemy cieszyć się odchudzającymi właściwościami kawy, warto zrezygnować z takich dodatków jak cukier, mleko czy syropy smakowe.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Problemy z kręgosłupem
Po wielu problemach z bólami pleców, spowodowanymi w większości moją własną ignorancją tej sprawy,...
Jaki żel intymny
Z tego co wiem, to jest badzo dobry.
Czas oczekiwania na przedszkole
Jeśli chodzi o prywatne przedszkole językowe to w tego typu placówkach idzie to całkiem...
bóle pleców:(
Ja przez kilka lat zmagałem się z bólami pleców, aż postanowiłem skorzystać z usług...