Jak walczyć z plamami? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Jak walczyć z plamami?

15 maja 2018, dodał: Ania Lewicka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Plamy… Kto nie ma z nimi problemu! Pojawiają się bardzo często, zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie, kiedy na przykład potrzebujemy czystej białej koszuli na egzamin. Na pewno po skończonym przyjęciu każdy obrus będzie nadawał się tylko do prania. Jak szybko i bez nadmiernego wysiłku poradzić sobie z uporczywymi plamami?

plamy580c

Istnieje na to wiele sposobów. Prawdziwą skarbnicą pomysłów są nasze babcie. Skorzystałam z rad jednej z nich i przyznaję, niektóre zaskoczyły mnie. Ale może warto spróbować?

Zabrudzenia na kolorowych tkaninach

kolorowe

Tkaniny kolorowe o nietrwałych barwach należy szybko zanurzyć w zsiadłym mleku lub serwatce. Gdy plama zniknie, od razu przepłucz materiał wodą.

Rozlane wino

wino

Plamę po winie łatwo zlikwidować, przemywając ją natychmiast ciepłą wodą, następnie należy zwilżyć ją spirytusem denaturowym i dokładnie uprać.

Ślady po mleku

plamy-z-mleka

Z materiałów wełnianych usuniemy je specjalną mieszanką z dwóch łyżek spirytusu, łyżeczki amoniaku i szczypty soli. Zwilżoną roztworem szmatką delikatnie pocieraj zabrudzone miejsce aż plama zniknie. Spłucz letnią wodą. Materiały bawełniane i płócienne wypierz w wodzie z mydłem, a jeśli plamy nie zejdą, przetrzyj je benzyną. Zabrudzony mlekiem jedwab czyści się wyłącznie benzyną.

Ubranie poplamione tuszem od długopisu

dlugopis

Plamę z tuszu usuniesz pocierając ją watką zmoczoną w spirytusie lub acetonie. Pamiętaj, żeby nie używać acetonu do czyszczenia materiałów z włókien sztucznych! Po prostu wypierz je w letniej wodzie. Jedwab i wełnę najpierw zwilż wodą, a następnie posyp kwaskiem cytrynowym. Na koniec wypłucz tkaninę. Atrament z włókien sztucznych możesz usunąć za pomocą zsiadłego mleka. Do kolorowych tkanin bawełnianych użyj soku z cytryny: podłóż pod zabrudzone miejsca płatek ligniny i delikatnie wklepuj sok wacikiem. Z tkanin białych usuniesz plamę ciepłym roztworem amoniaku (5-procentowym), który musisz szybko spłukać wodą. Świeżą plamę z atramentu łatwo usuniesz z dywanu, jeśli natychmiast posypiesz ją grubą warstwą soli. Po kilku godzinach zmyj plamę ciepłą mydlaną wodą.

Szminka na ubraniu

szminka

Zabrudzone miejsce najpierw odtłuść benzyną, a następnie kilkakrotnie potrzyj je wacikiem zwilżonym spirytusem.

Plama z herbaty na obrusie

herbata

Herbacianą plamę usuniesz sokiem z cytryny. Pamiętaj jednak, aby potem szybko go spłukać. Do herbaty rozlanej na wełnie możesz zastosować mieszaninę spirytusu denaturowego i octu, a potem starannie osuszyć zaplamione miejsce płatkiem ligniny.

Żółte ślady po żelazku

zelazko

Plamy powstałe po przypaleniu żelazkiem usuniesz tylko wtedy, gdy materiał jedynie lekko pożółkł. Potrzyj je przekrojoną cebulą lub szmatką zmoczoną w wodzie z boraksem albo chlorkiem, w proporcji – 1 część boraksu lub chlorku na 10 części wody. Następnie spłucz tkaninę ciepłą wodą.

Plamy po tłustym sosie

sos

Najlepiej usunąć je benzyną. Zabrudzenie przetrzyj później rozcieńczonym amoniakiem.

Sposób na wosk

wosk

Pod zabrudzoną tkaninę podłóż bibułkę, a materiał przeprasuj gorącym żelazkiem. Stearyna rozpuści się, wsiąknie w bibułkę, a plama zniknie.

A zatem do dzieła! Żadna plama już nas nie przestraszy, prawda?

zobacz również:

  1. Plama z herbaty
  2. Plama po gumie do żucia – jak usunąć?
  3. Jak usunąć plamy z kawy – sprytna Pani Domu
  4. Jak wywabić plamy z długopisu?

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Strony internetowe
A ja lubię strony o innych krajach, teraz czytam o Gruzji.
Firany. Jakie wybrać
U mnie są muslinowe firany.
Sztywność stawów , reumatyzm
Kolagen też trzeba uzupełniać żeby stawy nie sztywnialy.
Czy każdy facet to oszust i kłamca?…
Ponoć w USA 30 procent kobiet to singielki właśnie z powodu braku odpowiednich facetów.. .