URODA I ZDROWIE

Jak usunąć plamy z kawy – sprytna Pani Domu

1 września 2016, dodał: pinkmause

K_4

Rozlana kawa? Plama na ulubionej bluzce? Zalany dywan i meble? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z takim problemem, wcale nie banalnym, jak się okazuje, w praktyce…

Plamy z kawy są trudne do usunięcia i jeśli pozwolimy im wyschnąć, będzie to prawie niemożliwe. Stosowanie chemicznych środków nie zawsze jest wskazane – często istnieje ryzyko, że plama zniknie razem z kolorem tkaniny… Dodatkowo chemiczne pozbywanie się plam nie jest zdrowe ani dla środowiska ani dla nas samych.

Przedstawiamy wskazówki, jak usunąć plamy z kawy, zanim zostaną na twoich tkaninach na stałe.

Jak usunąć plamy z kawy?

1) Kawową plamę z białego obrusu usuniesz dzięki polaniu jej sokiem z cytryny. Należy go spłukać letnią wodą.

2) Zmieszaj jajko z kilkoma kroplami alkoholu i odrobiną ciepłej wody. Wcieraj roztwór w plamę za pomocą gąbeczki, aż plama zniknie, następnie wypłucz w chłodnej wodzie. To idealny sposób na wyczyszczenie materiałów jedwabnych.

K_33) Zabrudzenie na bawełnianej tkaninie zalej wrzącą wodą, a potem zapierz w wodzie z szarym mydłem.

4) Uniwersalna mikstura: wymieszaj łyżeczkę octu z litrem lodowatej wody i pocieraj, aż plama zniknie.

5) Jeśli poplamiona tkanina jest biała, możemy spróbować wywabić plamy z kawy, za pomocą roztworu wody utlenionej. Wodę utlenioną rozrabiamy w proporcji 1:1 z zwykłą wodą, a otrzymanym roztworem namaczamy plamę. Dla lepszego efektu, można wystawić tkaninę na słońce. Później należy wypłukać i wyprać jak zwykle.

6) Dobrym sposobem na usunięcie plamy z kawy jest mieszanka zimnej wody z solą, którą nakładamy na jakiś czas na plamę, a następnie „zapieramy” zabrudzenie. Metoda ta jest szczególnie polecana do prania poplamionych kawą obrusów.

7) W przypadku tkanin, które można prać w wodzie przepłucz plamę zimną, bieżącą wodą (ciepła woda utrwala plamy!). Następnie przygotuj roztwór boraksu i wody i pocieraj plamę ściereczką zwilżoną w tym roztworze, aż do uzyskania pożądanego efektu. Po tym czasie upierz tkaninę tak jak zwykle.

8) Tkaniny, których nie można prać potraktuj mieszanką boraksu i ciepłej wody, nanieś roztwór na gąbkę i pocieraj plamę, a następnie dokładnie osusz plamę. Zabieg powtarzaj aż do uzyskania pożądanego efektu.

K_59) Jednym ze sposobów wywabiania plam kawy z dywanu ze sztucznego tworzywa jest spryskanie poplamionego miejsca wodą sodową (mineralną). Następnie dokładnie osusz dywan papierowym lub zwykłym ręcznikiem. Czynności trzeba powtarzać aż do osiągnięcia zamierzonego skutku.

10) Plamy z kawy ze skórzanych mebli należy jak najszybciej wytrzeć ręcznikiem papierowym, a następnie próbować usunąć za pomocą ściereczki zanurzonej w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Nadmiar wody należuy wytrzeć za pomocą suchego ręcznika.

11) Zacieki po kawie na ścianie świetnie usuwa zwykła sól. Znakomite właściwości myjące ma też woda, w której gotował się ryż czy makaron.

12) Kilkudniowe plamy po kawie najlepiej potraktować mieszanką, składającą się z 1 łyżeczki gorącej wody, 1 łyżeczki gliceryny oraz kilku kropel amoniaku. Tak przygotowany roztwór należy nałożyć na plamę za pomocą ręcznika papierowego, następnie polać plamę ciepłą wodą i tradycyjnie wyprać.

13) Plamy z tkanin wełnianych powinniśmy zetrzeć szmatką nasączoną wodą, mydłem i amoniakiem (w proporcjach: 6 łyżeczek na 1 litr wody), a potem uprać.

14) Aby usunąć plamę z kawy z dywanu, przygotuj roztwór z 3 łyżek wody i łyżki sody oczyszczonej. Papkę należy nałożyć na zabrudzenie, a potem zetrzeć (w razie potrzeby należy powtórzyć).

15) Plamy na dywanach można też usuwać przy zastosowaniu mikstury spirytusu denaturowanego, octu spożywczego i białego wytrawnego wina.

 

K_6
Nigdy nie pozwól na to, aby plama po kawie wyschła. Im bardziej sucha tym marniejsze szanse na jej usunięcie.

zobacz również:

dd444

Jakie rośliny posadzić na balkonie: mini ogród

 

dd1

Ekologiczne sprzątanie domu – porady jak sprzątać tanio i naturalnie

 

dd22

Naturalne i ekologiczne czyszczenie mebli i odświeżanie

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak usunąć plamy z kawy – sprytna Pani Domu

  1. avatar Kaśka pisze:

    kiedyś miałam grypę żołądkową. Kawę lubię pić nawet w takich sytuacjach :P stała na stoliku i nagle w amoku chorobowym wylałam pół kawy na ścianę! Rozprysnęło się jak nie wiem, na szczęście poniżej poziomu stolika – mam pomalowaną ścianę śnieżką plamoodporną, ale nawet mimo to trochę mi zajęło, żeby potem tę ścianę doprowadzić do ładu. Kawa ciemna, ściana biała – logiczne hahaah. No ale koniec końców nic nie widać :)

  2. avatar pa2ul pisze:

    nie mam tego problemu, bo nie pije kawy :D

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

garnier color naturals 102
Fajny kolorek na lato, ja bym się tak przefarbowała:)
Peeling
Ja robię domowy peeling z cukru trzcinowego, olejku migdałowego i fusów kawy:)
Gdzie szukać oprogramowania dla fir…
Są też darmowe programy, np. do faktur, które wystarczają w przypadku mniejszych firm.
Piersi
Oczywiście że efekt będzie nietrwały, czyli po odstawieniu kremu czy tabletek spada poziom substancji...