Jak układać wędlinę na półmisku – ciekawe pomysły
Co możemy zrobić, aby nasze wędliny wyglądały nieco ciekawiej? Jak je serwować, żeby nasi goście dosłownie zjadali je oczami? Czy jest to bardzo skomplikowane? Czy wymaga dużo pracy? Okazuje się, że nie – jest bowiem kilka bardzo prostych sposobów na piękne podanie wędlin.
Klasycznie wędliny układa się cienkimi plastrami w rządku tak, aby każdy jeden był widoczny. Przy ciekawym ułożeniu i różnych rodzajach wędlin nawet takie podstawowe ułożenie może wyglądać bardzo elegancko. Bardzo ładnie talerz prezentuje się kiedy są na nim różne kolory i kształty wędlin np. ciemniejsze, okrągłe plasterki salami z jasną szynką o dużych plasterkach, a do tego kiełbasa pokrojona w kawałki. Można również podać wykałaczki i pokroić w kostkę ser, warzywa, położyć oliwki i przygotować talerz pod koreczki.
W dzisiejszych czasach bardzo modne jest układanie wędlin w rulonach i kieszonkach. Tak podane wędliny wyglądają bardzo efektownie. Rulony mogą być puste, ale można w nie włożyć ugotowane szparagi albo dodać farsz. W farsz dodatkowo dobrze wetknąć paseczki papryki, nać pietruszki, czy też ćwiartki lub księżyce z rzodkiewek. Wędlinę można faszerować kremem chrzanowym, musztardowym, farszem warzywnym lub jajecznym. Właściwie, w doborze farszu mamy całkowitą dowolność, jego rodzaj zależy jedynie od naszego smaku i wyobraźni.
Podobnie jak nafaszerowane ruloniki prezentują się roladki z wędliny czy łososia. Ważne jest, aby dały się pokroić w grubsze plastry nie rozpadając się, a jednocześnie prezentując świetne wnętrze. Do rolady możemy użyć podobnych farszów co do faszerowanych ruloników czy kieszonek, z tą różnicą, że w roladzie składniki muszą ładnie wyglądać. Lepiej więc warzywa do farszu pokroić na większe kawałki, szczególnie jeśli są wielokolorowe. Można również zrobić roladkę z wsadem ziołowym.
Jeśli mamy wędlinę w dużym kawałku, bardzo ładnie wygląda umieszczenie go na drewnianej desce z dekoracją, oraz częściowe pokrojenie w plasterki, tak aby nie odłączyły się od kawałka.
Warto troszkę pokombinować z wędliną i stworzyć z niej coś interesującego. Bardzo prosto układa się na przykład kwiatki z plasterków wędlin – trzeba je odpowiednio uformować i przebić wykałaczką aby się nie rozpadły. Można też robić rozmaite zwierzątka z wędliny, takie jak myszki. Oczka robimy z pieprzu, a nosek z czarnej oliwki. Myszkę warto ubrać w kubraczek z sera
Talerz już zapełniony wędlinami można ozdobić liśćmi sałaty, a pomiędzy wędlinami umieszczając nać pietruszki, zielonego pora, koperek. Możemy użyć do ozdoby zielonych lub czarnych oliwek, paseczków z papryki, plasterków pomidora, ziarenek pieprzu kolorowego czy kwiatuszków powycinanych z warzyw. Takie formy z różnych warzyw i owoców robi się bardzo łatwo nożykiem, a tworzenie ich nazywa się carvingiem. Jego podstawy wbrew pozorom nie są zbyt skomplikowane i może je bez problemu opanować każdy, nawet początkujący kucharz.
A oto propozycje blogerki kulinarnej – GastroMonii:
źródło: gastromonia.blox.pl
Podsumowując, wędliny również mogą wyglądać zjawiskowo, a co najważniejsze ich ozdoby również mogą pysznie smakować.
Zobacz również:
- Dekorowanie potraw
- Co można zrobić z kalafiora: różne przepisy
- Świąteczne dekoracje stołu
- Sałatki na świąteczny stół
- Jak pięknie udekorować stół
- Jak układać sztućce
- Sposoby na ułożenie serwetek
- Jak samemu zrobić bukiet kwiatów
- Układanie serwetek – poradnik