Coraz więcej osób decyduje się na nowego członka rodziny, którym jest pies. Niesie on za sobą nie tylko przyjemności, ale również i obowiązki. Jednym z nich, jest pielęgnacja czworonoga. Tutaj pojawia się pytanie, jak czyścić mu uszy, aby niczego nie uszkodzić?
Potrzebne narzędzia
Najważniejszą rzeczą jest preparat do czyszczenia uszu, specjalnie przeznaczony dla psa. Przy wyborze płynu ważne jest, aby zawierał on następujące składniki, które rozpuszczą woskowine:
- glikol etylenowy
- związki oksyetylenowe
- glicerol
- substancje odkażające czy zioła i olejki
Dodatkowo niszczą zanieczyszczenia, kurz, oraz bakterie.
Ważne! Jeżeli Twój zwierzak, aktualnie nie boryka się z problemami, to nie używaj środków zawierających antybiotyki! Bakterie znajdujące się w kanale, po prostu uodparniają się na antybiotyki.
Nie należy używać:
- oliwy z oliwek
- wody utlenionej
- octu
- alkoholu
zmieniają one pH ucha, niszczą naturalną florę bakteryjną, a dodatkowo mogą powodować podrażnienia.
Dodatkowo będziesz potrzebować nożyczki chirurgiczne z zatrzaskiem, lub coś czym łatwo będzie złapać włosy.
Jak czyścić?
Ważne jest, aby usuwać nadmiar włosów z ucha. Najlepiej wyrywaj je małymi ilościami, żeby sprawić jak najmniej bólu swojemu psiakowi. Jeżeli obawiasz się o jego zdrowie, to warto udać się do groomera, aby zrobił to za Ciebie.
Jeżeli chodzi o specjalne preparaty, to należy postępować według instrukcji:
- zaaplikuj preparat do ucha
- masuj małżowinę uszną u podstawy przez ok 20-30 sekund
- pozwól psu spokojnie się wytrzepać
- to co pozostało z wydzieliny należy usunąć, aby powierzchnia ucha była sucha i czysta. Do tego celu najlepiej jest użyć gazika nałożonego na palec lub szerokiego patyczka do uszu ( przykładowo taki przeznaczony dla niemowląt)
- ważne! koniecznie sprawdź, czy w uchu nie pozostały kawałki waty. Nie wprowadzaj patyczka zbyt głęboko, ponieważ możesz uszkodzić kanał słuchowy.
Dodatkowo:
- wysusz uszy zwierzakowi po każdej kąpieli, czy deszczu. Użyj gazika, lub wacika!
- jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi koniecznie udaj się do weterynarza. Nie czyść przed wizytą ucha,ponieważ lekarz potrzebuje dokładnych oględzin.
- uszy czyść raz w miesiącu
Objawy choroby
Jeżeli podczas pielęgnacji zauważysz, że ucho pupila jest zaczerwienione, boli go i nie pozwala go dotknąć, to znak, że mogło pojawić się zapalenie. Może pojawić się również ciemna, woskowa wydzielina. Należy niezwłocznie udać się do weterynarza.
Nie ignoruj również pojawiającej się ropy. Świadczy ona o bardzo poważnym stanie chorobowym. Może doprowadzić do nieodwracalnych zmian typu perforacja kanału słuchowego, czy ropnego zakażenia mózgu.
Jak przyzwyczaić ?
Wiele psów nie cierpi zabiegów pielęgnacyjnych. Niestety są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierzaka. Warto pomyśleć o przyzwyczajeniu pupila do czyszczenia uszu i naszego dotyku.
Staraj się codziennie masować jego małżowinę i zaglądać do środka uszka.
Pobaw się z psem i poćwicz czyszczenie ucha na niby. Za każdą zabawę należy nagrodzić psiaka.
Jeżeli pupil już się nie boi dotykania uszu, możesz zacząć wprowadzać płyn po jednej kropelce, aby przyzwyczaić psa do tego uczucia.
Pamiętaj, aby podczas kąpieli nie zalewać ucha wodą.
zobacz również:
Dlaczego warto mieć psa?
Fryzury na lato dla psów
Zwierzęta wyczują chorobę
Felinoterapia czyli jak wpływa na nas kot?