Dlaczego warto mieć psa?

4 października 2016, dodał: nogawkuchni

Kiedyś pies pełnił głównie rolę obronną, psy trzymane były z uwagi na to, że strzegły domostwa lub też pilnowały innych zwierząt gospodarczych, które posiadali właściciele. W obecnych czasach „funkcja”, pozycja psa uległa znacząco zmianie.

psiak

Pies współcześnie pełni rolę towarzysza, jest traktowany jako członek rodziny, pupil, ktoś o kogo się troszczymy i myślę, że jeśli jest to we właściwy sposób realizowane, bez krzywdy dla czworonoga, bez przesady to jest to bardzo dogodna sytuacja i dla psa i dla właścicieli, rodziny, w której pies przebywa.

Pies już z dawien dawna określany był jako „najlepszy przyjaciel człowieka” i opinia ta nie została sformułowana bez kozery. Pies może ofiarować nam więcej niż to się może wydawać, posiadanie psa niesie ze sobą wiele korzyści.

 

Dlaczego warto mieć psa:

1.Nie czujemy się samotni. Nikt nie powita nas tak entuzjastycznie, gdy wracamy do domu jak nasz kudłaty (bardziej lub mniej ;)) pupil. Nikt tak na nas nie czeka i za nami nie tęskni jak nasz pies. Ktoś, kto nie posiada jeszcze rodziny dzięki psu będzie miał wiernego i szczerego kompana, o którego będzie mógł się troszczyć, który wypełni jego czas, a i często nada sens jego dniom i życiu. A może taki samotny singiel podczas spaceru z psem pozna urokliwym zbiegiem zdarzeń swoją drugą połówkę ;).

2.Pies redukuje stresy. Wiele badań wykazuje, że osoby, które posiadają psy są mniej zestresowane oraz rzadziej zapadają na choroby, dolegliwości związane z podwyższonym stresem. Pies, jego obecność, uspokaja, ponadto nic nie relaksuje tak wyśmienicie jak spacer na świeżym powietrzu z ukochanym futrzakiem po zabieganym dniu, czy drzemka u boku miękkiego kudłacza.

3.Zapewnia ruch, motywuje do fizycznego wysiłku, wspomaga utrzymanie właściwej kondycji i masy ciała. Nawet jeśli nie jesteśmy entuzjastami siłowni i fitnessu, trochę z nas typ „kanapowca”, czy mamy siedzącą pracę, tryb życia to posiadanie psa, nawet nie z typu psów bardzo aktywnych, zagwarantuje nam codzienną dawkę ruchu, która z pewnością wyjdzie nam na zdrowie, bo przecież przynajmniej trzy razy dziennie musimy opuścić swój przytulny domek i ruszyć się, by nasz pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Zatem nawet jeśli nie chce nam się ruszać, to rad, czy nie rad, psia potrzeba spaceru efektywnie nas do tego nakłoni.

4.Uczy obowiązkowości i odpowiedzialności. Decydując się na psa musimy sobie zdawać sprawę i z przyjemności i z płynących z tego tytułu odpowiedzialności. Wprowadzając psa do naszego domu musimy sobie zdawać sprawę, że będzie z nami do końca jego dni i do końca jego dni będziemy o niego dbać i się nim należycie zajmować. Będziemy dbać o jego odżywianie, zdrowie, a także psychikę, emocje, bo pies kieruje się i wysoce rozwiniętymi instynktami i niezwykłą emocjonalnością. Codziennie musimy realizować podjęty dobrowolnie względem psa obowiązek i pamiętać, że za niego odpowiadamy. Nie żyjemy już sami dla siebie, jest ktoś, kto bez nas sobie nie poradzi i kto na nas liczy, planując naszą codzienność, czy czas wolny musi w nim uwzględnić psa.

5.Robimy coś dobrego. Jest tyle niechcianych zwierzaków, bezdomnych psiaków, które łakną ludzkiej bliskości i dobra, którym możemy zapewnić dom, schronienie. Biorąc psa, zwłaszcza takiego ze schroniska, czy wyrzuconego przez inną, nieczułą i nieodpowiedzialną osobę, ratujemy mu życie lub poprawiamy jakość, warunki jego egzystencji. Robimy coś wyjątkowego dla niego, coś dobrego, a przez to sami stajemy się lepsi i daje nam to poczucie, że dzięki nam los choć jednego stworzenia się odmienił. We własnych oczach stajemy się lepszą osobą.

101a
Pies oddziałuje pozytywnie właściwie na wiele sfer – i na sferę zdrowotną, fizyczną i na psychiczną, społeczną, emocjonalną. Dlatego jest powszechnie zalecane, by pies był w rodzinach, domach z dziećmi, dzieci i pozostali dorośli domownicy są wtedy odporniejsi, mniej chorują, rzadziej cierpią na alergie, ponadto są bardziej otwarci na świat i ludzi, pozytywniej myślą i łatwiej radzą sobie z problemami. Jeszcze raz zatem jednym zdaniem podkreślę, że warto mieć psa, bo to masa zabawy, przyjemności i korzyści, ale również mocno zaakcentuję, że wzięcie psa musi być przemyślane, świadome. Musimy zdawać sobie sprawę z płynących z tego tytułu obowiązków, które będziemy względem psa realizować, jednak mam wrażenie, i sądzę, że nie pozostanę w nim odosobniona, że korzyści jest więcej niż „niedogodności” wynikających z obowiązków, a pies nam za ten nasz trud, opiekę nad nim odpłaci dozgonną wdzięcznością, miłością i wiernością.

zobacz również:

 1. Felinoterapia czyli jak wpływa na nas kot?
 2. Fryzury na lato dla psów
 3. Jaka rasa najlepsza dla rodziny?
 4. Zwierzęta wyczują chorobęMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Dlaczego warto mieć psa?

 1. avatar kaczka89 pisze:

  Psa zawsze warto mieć – to są najlepsze stworzenia pod słońcem i nic i nikt ich nie zastąpi. Mojej znajomej właśnie zmarła suczka :( tak nam było przykro. Miała babeszjoze, swoja droga nie rozumiem jak mozna nie zabezpieczac psa p-ko kleszczom JAK ??
  Na rynku jest dostepna pełna gama różnych preparatów. Wiadomo, ze najskuteczniejsze są spot-ony typu fiprex no ale kurcze jesli ktoś nie chce sprayu to przecież moze obrożę.

 2. avatar Aneta pisze:

  Eh, moja sunia odeszła pół roku temu (miała 13 lat), od tamtego czasu jest jakoś pusto w domu i jakoś tak smutno gdy człowiek skądś wraca a w progu nie wita go już merdający ogon… :(
  Posiadanie psa jest super kiedy wszystko jest w porządku, ale gdy przychodzi czas że trzeba się rozstać to tragedia, serce boli.

 3. avatar Beata pisze:

  Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Każdy właścieciel czworonoga z pewnością to potwierdzi. A codzienne spacery wpływają tylko na zdrowie.

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Oryginalna forma i intrygujący efekt świetlny - teraz w promocyjnej cenie!
Cena:
699 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Trójwarstwowe dno z aluminiowym dyskiem, miarka, lejek i system odcedzania - wyższa jakość gotowania!
Cena:
649 zł
Pełen wdzięku komplet wykonany ze zmysłowego, szyfonowego materiału
Cena:
96 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Kamienie migdałkowe
Przepraszam, że tak dlugo nie odpowiadalem, ale dopiero teraz zobaczyłem, ze ktos tu napisal...
Naturalne kosmetyki
Moim zdaniem super rozwiązaniem jest odwiedzanie drogerii online bardzo często można trafić na kosmetyki...
Obsesyjne kontrolowanie przez partn…
Kobiety to często mylą z wielkim uczuciem z jego strony..
Grzane wino na zimne wieczory
Ja nawet teraz jak jest zimniejszy wieczór to lubię sobie winko podgrzać:) Oczywiście na kuchence:)