Przyczyny zatruć pokarmowych u psów | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Przyczyny zatruć pokarmowych u psów

23 maja 2022, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

U ludzi myślimy o zatruciu pokarmowym jako o spożyciu żywności skażonej bakteriami, wirusami, pasożytami lub toksynami. Najczęstszymi objawami zatrucia pokarmowego u ludzi są nudności, wymioty, biegunka, gorączka i ból brzucha. Każdy, kto ma psa, prawdopodobnie także obserwował niektóre z tych objawów, gdy jego pies zjadł coś, czego nie powinien. Zatrucie pokarmowe u psów jest jednak nieco bardziej zniuansowaną kwestią. Najczęściej nie jest to jednak prawdziwy przypadek zatrucia pokarmowego, ale raczej niewłaściwe jedzenie, które weterynarze pieszczotliwie nazywają stanem „śmieciowego jelita”. Istnieje jednakże także kilka przyczyn, które mogą powodować prawdziwe zatrucie pokarmowe u psów.

 

Musimy być świadomi tego, do czego członkowie naszej futrzanej rodziny mają dostęp w domu lub gdy są na zewnątrz. Wśród czynników, które mogą powodować zatrucie pokarmowe u psów należą m.in.: śmieci i kompost, martwe zwierzęta, kał, surowe, niedogotowane mięso, jajka i kości. Nasze psy mogą uważać śmieci za przysmak, ale takie produkty powinny być niedostępne dla naszych psów, bowiem wszelkie zgniłe lub spleśniałe pokarmy mogą powodować zatrucie pokarmowe. Z tego powodu należy również upewnić się, że wiadro ze śmieciami w kuchni lub sterta kompostu na zewnątrz są niedostępne dla zwierząt. Psy nie powinny być pozostawione bez nadzoru przy śmietnikach i koszach na śmieci, a właściciele powinni wybierać kosze na śmieci, które można przechowywać w bezpiecznym miejscu i które mogą być zabezpieczone przed psami. Śmieci mogą również zawierać bakterie, które mogą prowadzić do poważniejszych chorób. W czasie spacerów i długich wycieczek warto obserwować swojego czworonoga. Bardzo poważną przyczyną zatruć pokarmowych może być bowiem zjedzenie martwego, rozkładającego się zwierzęcia znalezionego w lesie lub na poboczu drogi, które mogą być źródłem bakterii lub pasożytów powodujących rozstrój żołądka, a w niektórych przypadkach bardzo poważne choroby. Nie można też pozwolić aby pies jadł surowe lub niedogotowane jedzenie. Chociaż jest to ostatnio modna dieta, surowe lub niedogotowane mięso, jajka i kości mogą powodować poważne choroby, jeśli nie są odpowiednio przygotowane. Oprócz tego, że mogą powodować zatrucie pokarmowe, kości mogą również potencjalnie tworzyć ciała obce, które wymagają chirurgicznego usunięcia.

 

Kał jakiejkolwiek odmiany (który wydaje się kuszący dla wielu psów) także może powodować poważne rozstroje żołądka. Istnieje kilka możliwych przyczyn jedzenia kału lub innych produktów nieżywnościowych przez psy, w tym wymienia się głównie niedożywienie, niedobór witamin, zwiększony apetyt lub stany chorobowe, w tym zapalna choroba jelit, cukrzyca, pasożyty jelitowe, niedokrwistość, zwiększony głód, choroba neurologiczna, niedobór witamin, niedożywienie lub choroba tarczycy. Czasami pies zjada kał, jeśli w jego odchodach znajdują się niestrawione artykuły spożywcze. Matki również często zjadają kał swoich noworodków, a szczenięta mogą jeść kał jako wynik obserwacji zachowania matki lub jako część eksploracji. Dlaczego pies je kupy – koprofagia jest stosunkowo powszechna wśród psów. Szczenięta jedzą kupę z nudy, zachowania takie występują też przy niedostatecznym stymulowaniu psa, dużego niepokoju, czyli stresu z powodu zmian, kiedy psy chcą zwrócić na siebie uwagę lub ze strachu przed karą. Dla większości właścicieli psów takie zachowanie jest dość frustrujące, gdyż trudno mu zaradzić. Wysokiej jakości karma dla psów podawana o tej samej porze dnia jest prawdopodobnie najlepszym środkiem zapobiegawczym.

 

Niektóre psy wymiotują po zjedzeniu trawy, jednak nie wszystkie. W rzeczywistości większość psów je trawę bez objawów rozstroju żołądka ani przed, ani po jedzeniu. Wydaje się to wskazywać, że jest mało prawdopodobne, aby psy jadły trawę w celu wywołania wymiotów. Jedzenie trawy może być dla psów łatwym i pozornie smacznym sposobem na dodanie masy objętościowej do swojej diety, która pomaga utrzymać przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy. W przypadku psów, które są zdrowe i regularnie stosują leki zapobiegające pasożytom, jedzenie trawy jest uważane za bezpieczne. Pies je trawę jednak jej masa przechodzi przez przewód pokarmowy czworonoga prawie nienaruszona, nie ma też walorów odżywczych. Psy jedzą też trawę, gdy odczuwają mdłości wynikające z niestrawności, jedzenie trawy, podobnie jak jedzenie kału może też wynikać z problemów behawioralnych.

Objawy zatrucia pokarmowego u psów obejmują kombinację wymiotów, biegunki, zmniejszonego apetytu, letargu i odwodnienia. Niektóre zwierzęta mogą wykazywać pewne objawy neurologiczne, takie jak brak koordynacji, drżenie, a w ciężkich przypadkach nawet drgawki i zapaść. W zależności od tego, co zjadł nasz pies, ile i jak jest wrażliwy, objawy i nasilenie mogą się różnić. Najczęstszymi objawami zatrucia pokarmowego u psów są wymioty i biegunka. W przypadku zatrucia pokarmowego u psów, gdy pies wymiotuje należy podawać mu wodę, ale bez jedzenia. Jeśli po 24 godzinach objawy nie ustępują lub wymioty mają charakter ostry, albo zachowanie psa wskazuje na objawy neurologiczne z psem należy udać się do weterynarza. Leczenie jest prostsze, skuteczniejsze i prawdopodobnie tańsze, jeśli zostanie wykonane wcześnie. Dodatkowo możemy oszczędzić naszemu psu wielu przykrych doświadczeń.

 

Czasami to, co uważamy za objawy zatrucia pokarmowego u psów, może w rzeczywistości być oznakami toksyczności pokarmowej. Istnieje wiele pokarmów dla ludzi, które mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów, nie powodując zatrucia pokarmowego. Niektóre pokarmy dla ludzi mogą nawet powodować poważne komplikacje zdrowotne, dlatego zawsze najlepiej jest porozmawiać o diecie psa z weterynarzem. Produkty, które powodują toksyczność pokarmową u psów obejmują m.in.: alkohol, czekoladę, kawę, orzechy makadamia, mleko i nabiał, cebulę, szczypiorek i czosnek, słone przekąski, ksylitol (często występujący w bezcukrowych gumach i cukierkach), ciasto drożdżowe, karma dla kotów (bardzo bogata w tłuszcz). Niektóre z nich mogą być bezpieczne w niewielkich ilościach, podczas gdy inne mogą okazać się śmiertelne nawet w niewielkich ilościach. Zawsze należy się upewnić, że przechowujemy te produkty i całą żywność dla ludzi w bezpiecznym miejscu, do którego psy nie mają dostępu.

Dodatkowo, niektóre psy są bardziej wrażliwe niż inne, więc niewielka ilość ludzkiego pokarmu dla jednego psa może wystarczyć, aby inny zachorował. Warto zwracać uwagę na spacery, aby upewnić się, że nasz szczeniak nie znajdzie takich rzeczy, jak resztki pizzy, które wysypały się z kosza na śmieci lub inne rodzaje przekąsek na chodniku. Niektórzy ludzie lubią dzielić się resztkami ze stołu ze swoimi psami, ale dla psów takie jedzenie jest często bardziej tłuste niż jest to zdrowe dla przeciętnego psa. W przypadku psów wrażliwych na tłuszcz, nawet mała przekąska (podana jako resztki ze stołu lub zjedzona na spacerze) taka jak kawałek sera, hot-dog lub kawałek skóry kurczaka wystarczy, aby wywołać poważne problemy z wymiotami lub biegunką. Znajomość swojego zwierzaka i tego, na jakie pokarmy może być narażony, pomoże w zapobieganiu chorobom spowodowanym przez żywność.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz