Jak postępować z egoistą — sposoby na egocentryka

30 sierpnia 2017, dodał: amethist
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Życie z egoistą nie jest proste. To osoba, która w centrum swojego zainteresowania stawia siebie. Nic nie jest tak istotne, jak sprawy związane z jego osobą. Żadna kwestia, która bezpośrednio go nie dotyczy, nie jest warta zbyt dużego zainteresowania. Najistotniejsze jest dla niego własne zadowolenie, spełnianie pragnień oraz udowadnianie światu swoich racji, pokazywanie własnej wartości. Egocentrycy, to osoby, z którymi ciężko się żyje, trudno bowiem współegzystować z człowiekiem, który nie uznaje naszych racji. Na wszystko jednak są pewne rady, oto garść przydatnych wskazówek.

Miej swoje zdanie i broń go

Egocentrycy to z reguły osoby, które mają swoje wyobrażenie świata i nie są skłonne, by je zmienić. Wszystko wiedzą najlepiej, rzadko korzystają z rad, a wszelkie pouczenia i nagany przyjmują z niechęcią i agresją. Mają tendencję do narzucania innym swoich poglądów. Przekonywania, wyśmiewania, a nawet lekceważenia. Istotne w kontaktach z tego typu osobą jest to, by nieustannie przypominać sobie o własnych racjach. Mieć swoje zdanie i bronić go. Nie reagować na próby zdominowania i manipulacji. Egocentryk może dogadać się tylko z osobami o silnych charakterach, inne będzie sobą przytłaczał, mniej lub bardziej świadomie sterując nimi.

Dąż do kompromisu

Egoiści rzadko zmieniają zdanie po wysłuchaniu wszystkich argumentów osoby, z którą rozmawiają. Zazwyczaj skupieni są na swoich racjach i żadne logiczne tłuczenia nic nie wskórają. Nie inaczej jest podczas sporów i kłótni. Egocentrycy będą dążyć do ustanowienia swojego porządku, nie zastanawiając się, co to oznacza dla innych. Bardzo ważne jest, by w tego typu przypadkach obstawać przy swoim. Niezwykle istotne jest przy tym wyraźne demonstrowanie swojego zdania. Egoista musi wiedzieć, że masz uczucia i osobiste przekonania, jeśli w pełni się z nimi nie zgadza powinien, chociaż zgodzić się na kompromisy. Tylko w ten sposób możliwe jest zachowanie zdrowych relacji. Żadna ze stron nie musi się podporządkowywać, wystarczy wypracować model partnerstwa, współżycia, to klucz do spokoju i zdrowych stosunków.

Przypominaj mu o tym, że inni też mają uczucia

Przez to, że egoiści myślą głównie o sobie, koncentrując się na swoich przeżyciach, zapominają o emocjonalności innych. Przedkładając siebie ponad wszystko, nie zauważają tego, że sprawiają komuś przykrość. Jeśli się mylą, należy zwrócić im na to uwagę. Krytyka zapewne im się nie spodoba i nie prędko dotrze do nich, że popełnili błąd, jednak istotne jest, by nie utwierdzać ich w przekonaniu o własnej wyjątkowości i nieomylności. Takie postępowanie tylko umacnia ich w egocentryzmie, jeszcze bardziej zamykając na otaczający świat. W przypadkach, kiedy egoista przez swoje zachowanie sprawia komuś przykrość, również powinno się poinformować go o tym. Początkowe zdziwienie i złość, z jaką podejdą do tematu, może z czasem zmienić się w zrozumienie. Każdy, skarcony kilkukrotnie wyciąga wnioski ze swojego zachowania, zdolni są do tego nawet egocentrycy.

Bierz przykład z egoisty — czasem i Ty stawiaj siebie na pierwszym miejscu

Choć chcesz dla bliskiego ci egoisty jak najlepiej i na co dzień dbasz o jego potrzeby i dobre samopoczucie, ulegając mu bądź ignorując niektóre zachowania, musisz pamiętać o swojej wartości. Każdy człowiek jest wyjątkowy, bez względu na to, co próbują wmówić mu inni — niezwykle istotne jest, by o tym pamiętać. Jeśli masz ochotę na wieczorne wyjście na miasto, a bliski ci egocentryk nie wychodzi naprzeciw twoim pragnieniom, porzuć próby namówienia go, prawdopodobnie spełzną na niczym. Nie rezygnuj jednak ze swoich planów, umów się ze znajomymi, nie zważając na protesty ze strony egocentryka. Masz prawo do tego, by realizować siebie! Dbaj o swoje potrzeby, bez względu na to, co sądzi o tym skupiony na sobie egoista. Każdy zasługuje na chwilę przyjemności i uczucia, że świat kręci się tym razem wokół niego.

 

Zobacz również:

Jak uszczęśliwić siebie?

7 kroków do idealnej twarzy – jak ukryć niedoskonałości

Jak zdobyć kobietę?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

dywan z długim włosiem
Dzień dobry. Gdzie mogę zamówić jakiś ładny elegancki dywan z długim włosiem. Czy...
Czy ładny i trwały zapach musi być …
Odpowiadając na pytanie: nie musi. Wystarczy kupować na promocjach :). Ja często na...
paznokcie u faceta...
Coraz więcej facetów nie obcina paznokci... Zauważyłyście to?
Ile kosztuje teraz malowanie mieszk…
A może tapeta zmywalna? Na dłużej wystarczy i nie wydzieli tylu trujących substancji co farba...