Kąpiel niemowlaka w wannie można potraktować jako świetną okazję do zabawy, ale także do rozwoju. Stanowi ona gimnastykę, wspomaga sprawność ruchową i zdolności koordynacyjne. Zabawy w wannie pogłębiają również więzi między rodzicami, a dziećmi. Woda jest dla niemowlaka tym bardziej przyjemnym i łatwym do zaakceptowania środowiskiem, gdyż do niedawna przebywał w wodach płodowych w brzuchu mamy.
Ważne jest, aby przy kąpieli zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie i zachować bezpieczeństwo. Po pierwsze warto dokonać zakupu maty antypoślizgowej i zadbać o czystość wanny. Nie należy nalewać zbyt dużo wody, a temperatura powinna wynosić ok. 37 stopni C. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać samego dziecka w łazience. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut, gdyż może to podrażnić i wysuszyć skórę niemowlaka.
Jak ma wyglądać zabawa podczas kąpieli? Po pierwsze ważne, aby mówić, a nawet śpiewać do maluszka. Należy sprawić tak, aby był to przyjemny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dobrym pomysłem jest zakupienie zabawek ze specjalnym przeznaczeniem do kąpieli. Warto zwrócić uwagę, czy zostały wykonane starannie i z dobrego tworzywa. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu tych zabawek, gdyż dziecko większość rzeczy bierze do buzi.
Propozycje ćwiczeń z niemowlakiem w wannie:
– pluskanie na brzuszku: Kładziemy niemowlaka na brzuchu i delikatnie podtrzymujemy tułów. W tej pozycji wykonujemy przysuwanie, odsuwanie oraz skręty na boki.
– leżenie na plecach: Kładziemy dziecko tak, aby jego plecki przylegały do klatki piersiowej rodzica. Następnie delikatnie zanurzamy się i odchylamy, aby tułów i główkę dziecka ułożyć w pozycji poziomej.
– ćwiczenia oddechowe: w złożonej dłoni nabieramy trochę wody i razem z maluszkiem próbujemy ją wydmuchać.
Zobacz również:
-
Czym zaskoczy Cię macierzyństwo i niemowlę
-
Co dzieci dziedziczą po rodzicach?
-
Jak wybrać dobre imię dla dziecka?
-
Fundusz alimentacyjny – wszystko co powinnaś wiedzieć
-
Gluten w diecie dziecka
-
Kiedy dziecko nie może spać
-
Ząbkowanie u niemowląt kiedy się zaczyna i jak pomóc?
-
Nie lekceważ odparzeń u malucha!