Jak bawić się z niemowlęciem w wannie?

8 lutego 2016, dodał: Redakcja

 

baby 2

Kąpiel niemowlaka w wannie można potraktować jako świetną okazję do zabawy, ale także do rozwoju. Stanowi ona gimnastykę, wspomaga sprawność ruchową i zdolności koordynacyjne. Zabawy w wannie pogłębiają również więzi między rodzicami, a dziećmi. Woda jest dla niemowlaka tym bardziej przyjemnym i łatwym do zaakceptowania środowiskiem, gdyż do niedawna przebywał w wodach płodowych w brzuchu mamy.

Ważne jest, aby przy kąpieli zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie i zachować bezpieczeństwo. Po pierwsze warto dokonać zakupu maty antypoślizgowej i zadbać o czystość wanny. Nie należy nalewać zbyt dużo wody, a temperatura powinna wynosić ok. 37 stopni  C. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać samego dziecka w łazience. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut, gdyż może to podrażnić i wysuszyć skórę niemowlaka.

Jak ma wyglądać zabawa podczas kąpieli? Po pierwsze ważne, aby mówić, a nawet śpiewać do maluszka. Należy sprawić tak, aby był to przyjemny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dobrym pomysłem jest zakupienie zabawek ze specjalnym przeznaczeniem do kąpieli. Warto zwrócić uwagę, czy zostały wykonane starannie i z dobrego tworzywa. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu tych zabawek, gdyż dziecko większość rzeczy bierze do buzi.


Propozycje ćwiczeń z niemowlakiem w wannie:
– pluskanie na brzuszku: Kładziemy niemowlaka na brzuchu i delikatnie podtrzymujemy tułów. W tej pozycji wykonujemy przysuwanie, odsuwanie oraz skręty na boki.
– leżenie na plecach: Kładziemy dziecko tak, aby jego plecki przylegały do klatki piersiowej rodzica. Następnie delikatnie zanurzamy się i odchylamy, aby tułów i główkę dziecka ułożyć w pozycji poziomej.
– ćwiczenia oddechowe: w złożonej dłoni nabieramy trochę wody i razem z maluszkiem próbujemy ją wydmuchać.

Zobacz również:

  1. Czym zaskoczy Cię macierzyństwo i niemowlę

  2. Co dzieci dziedziczą po rodzicach?

  3. Jak wybrać dobre imię dla dziecka?

  4. Fundusz alimentacyjny – wszystko co powinnaś wiedzieć

  5. Gluten w diecie dziecka

  6. Kiedy dziecko nie może spać

  7. Ząbkowanie u niemowląt kiedy się zaczyna i jak pomóc?

  8. Nie lekceważ odparzeń u malucha!


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak mieć więcej energii
Mojej mamie kupiłam geriamoc, dobrze działa na pamięć żeń szeń, który jest tam...
pcos
Ja też to mam, ale nie biorę nic, naprawdę musiałyby mieć poi kilka...
Poprawa kondycji na rowerze
Polecam fajną stronkę https://fundacjamorska.pl nt uprawiania sportu, treningów, suplementów diety i odżywek dla sportowców....
Kredyt na szybko
Ja już od dłuższego czasu zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu, bo mimo dobrej...