Nie lekceważ odparzeń u malucha!

13 lipca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nie na darmo tak wiele mówi się o odparzeniach słonecznych, szpitalnych czy ranach odleżynowych. Nie bez powodu też lekarze zalecają nam latem unikać tkanin ze sztucznych materiałów oraz wszelkich tych, w których skóra mogłaby się nam w upale po prostu zagotować. Wszelkie tego typu rozległe uszkodzenia skóry goją się bardzo wolno, są bolesne, a ponadto są potencjalnym źródłem wielu zakażeń. Ale co ma powiedzieć niemowlę?

 

Cute baby smiling while his mother is changing his nappy in the bedroom

Cute baby smiling while his mother is changing his nappy in the bedroom

Powody i zapobieganie

Niemowlęta i małe dzieci w wieku do lat dwóch – trzech mają to do siebie, że zwykły nosić na co dzień pieluchy. Nawet jeśli już uczą się korzystać z nocnika, wciąż są takie sytuacje, że pieluszka jest nieodzowna – choćby zwykła, godzinna podróż komunikacją miejską. Albo po prostu noc. Można zawsze kłócić się o to, jakie pieluszki są w tym przypadku lepsza – tetrowe czy jednorazowe. Niestety, nie ma to większego znaczenia, bowiem odpieluszkowe zapalenie skóry ma to do siebie, że w obu przypadkach pojawia się, gdy z jakichś przyczyn nie zmienimy pieluchy na czas. A czas ten może być bardzo różny, w zależności od tego, jaka jest temperatura, jakie dziecko ma na sobie ubranko, ile ono samo ma lat i wreszcie – jak wrażliwą ma skórę. Czasem da się wytrzymać w pampersie całą noc, czasem jednak wystarczy już godzina i problem gotowy. Co więc robić? Przede wszystkim regularnie przewijaj niemowlę, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu pieluch, a najlepiej nawet częściej, co dwie godziny i zawsze wtedy, gdy się zmoczy. To właśnie mocz jest główną przyczyną macerowania się i czerwienia skóry dziecka w okolicy lędźwiowej, ud i pośladków.

Czym smarować?

Istnieje wiele opinii na temat tego, jak dodatkowo zabezpieczyć skórę przed odparzeniem u niemowlaka. Ważne jest na pewno, by smarować całą pupę, po każdym przewianiu i kąpieli. Są osoby, które stosują w tym celu oliwkę, wielu rodziców ceni sobie jednak bardziej delikatne kremy przeznaczone specjalne w tym celu, takie jak Bepanthen. Tak naprawdę środków jest na rynku wiele, jednak pewne marki są po prostu bardziej „sprawdzone” niż inne. Możesz więc poeksperymentować, ale używaj tylko produktów z atestami UE i przeznaczonych dla dziecka w konkretnym wieku – zawsze zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

A jeśli jest za późno…

Nie ma rodziców idealnych. Jest wielce prawdopodobne, że przez pierwsze dwa lata życia Twojego dziecka choć raz będziesz miała do czynienia z odparzeniami u niemowlaka. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim dziecko bardzo płacze. Nic dziwnego, gdyż jego skóra w okolicach narządów płciowych i pośladków jest silnie zaczerwieniona, a do tego mogą się na niej pojawić bąble, a nawet rany – to już bardzo silna postać choroby. Gdy odparzenia u niemowlaka już się pojawią, trzeba koniecznie wykonać kilka czynności. Po pierwsze – powinniśmy umożliwić oddychanie podrażnionej skórze, czyli dziecko powinno kilka razy dziennie poleżeć bez pieluszki (choćby kilka minut umożliwi szybszą regenerację skóry). Po drugie – choć może być to dodatkowo dla niego przykre, przemywamy problematyczne miejsca letnią wodą. Po trzecie – smarujemy pupę specjalnym kremem na odparzenia, np. Bepanthen. Po jednym dniu powinna już wówczas mieć miejsce spora poprawa.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...