Mamo! To moje dziecko – sztuka rozwiązywania konfliktów z babcią

9 lutego 2016, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Cougar_03_1389310a

„Droga mamo – ja również  zostałam rodzicielką, stworzyłam nowe życie, które chcę ukierunkować w dobrą stronę, nauczyć obcowania ze światem, doznawania uczuć. Kiedyś Ty mi to wpajałaś, a teraz pozwól, żebym się spełniła i pokierowała moim dzieckiem. Chcę, abyś mi pomagała, ale nie wyręczała, była ze mną, jednak nie zamiast mnie”.

Niektóre babcie wezmą sobie to do serca i będą przychodzić z pomocą tylko w miarę potrzeb i możliwości, a te bardziej uparte nie dadzą za wygraną i zawsze wtrącą swoje trzy grosze. Młode mamusie trzymajcie jednak negatywne emocje na wodzy, zróbcie kilka wdechów i przemilczcie niektóre uwagi, bo wasze teściowe, mateczki chcą dobrze. Uważają, że są obeznane w kwestii pielęgnacji i wychowania maluchów i pragną posłużyć wam ramieniem. Nie wszystkie ich instrukcje są cenne i adekwatne do współczesnych czasów, ale może jakieś wskazówki przydadzą się wam i je wykorzystanie. Potrzebny jest tu spokój i opanowanie, czasem przytakiwanie, a robienie po swojemu, przemilczenie, szczera rozmowa. Musicie znaleźć odpowiednią strategię działania na linii mama – babcia – córka/syn.

Podpowiemy wam jak konstruktywnie rozwiązywać konflikty z babcią:

•    Ważna jest bezceremonialne i bezpośrednie wyznanie: „Jestem mamą i decyduję o wychowaniu, leczeniu, ubieraniu itp. mojego dziecka. Jestem nieidealna i popełniam masę błędów, ale ciągle się uczę i doskonalę swoją rodzicielską rolę. Ty możesz mi pomóc, jak Cię o to poproszę, ale nie narzucaj mi swojej woli i nie wyręczaj mnie”.

•    Podkreśl, że nastąpiły przełomowe momenty w historii i ich metody wychowawcze dawno się zdezaktualizowały i teraz są nowatorskie rozwiązania w kwestii macierzyństwa. Nikt już nie serwuje niemowlęciu drinka z glukozą, nie karmi w regularnych odstępach czasu…

•    Nie odrzucaj z góry zaleceń mam czy teściowych – dopuść je do głosu. Spójrz na nie obiektywnie i dokonaj selekcji – wybierz te porady, które są według ciebie przydatne i je zastosuj, jeśli się pojawi taka potrzeba.

•    Broń swoich racji, jeśli babcia się myli lub postępuje wbrew tobie, np. podtyka malcowi słodycze zamiast wartościowych posiłków, pozwala na psucie zabawek. Nie rób awantury, ale doprowadź do spokojnej konwersacji i wytłumacz dlaczego ci zależy na takim, a nie innym postępowaniu. Jeśli sprawa dotyczy teściowej, to możesz poprosić męża, żeby cię w tym wyręczył. Łatwiej jest przyjąć krytykę od syna czy córki niż od zięcia czy synowej. Nigdy nie ciskaj gromami w obecności oseska.

•    Jeśli babcia opiekuje się wnukiem, wówczas musicie przeprowadzić burzę mózgów i wspólnie ustalić reguły i zasady, których się trzymacie w sprawach dotyczących latorośli. Musicie wypracować taką alternatywę, żebyście stanowili jeden front, a tym samym zapewnili dziecku poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.

•    Pozwól czasem na rozpieszczanie dzieci przez dziadków, ale w granicach rozsądku. Bąbel musi mieć jednak świadomość, że ich obecność to w pewnym sensie święto i tylko przez chwilę może, np. zjeść więcej ciastek, dłużej się pobawić, bo potem wszystko wraca do normalnego trybu.
Młode mamy bądźcie dyplomatyczne i brońcie swoich praw, ale też słuchajcie seniorek, bo lata doświadczeń sprawiły, że potrafią przekazać jakieś  złote rady.

Zobacz również:

  1. Jak zbudować dobre relacje z teściową – babcią Twoich dzieci?

  2. Rola dziadków w wychowaniu wnuków

  3. Ciastoterapia – co to takiego?

  4. Jak przygotować dziecko na pojawienie się noworodka?

  5. Dieta i nawyki żywieniowe maluszka

  6. Uwaga! Dziecko z nadwagą!

  7. Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę towarzyską?

  8. Moje dziecko podkrada pieniądze – co dalej?

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co to jest szczęście?
To coś, do czego dąży się przez całe życie - no bo zawsze...
Stomatologia dziecięca
Szkoda że czekaliście z tym tak długo, taniej i łatwiej jest prostować zęby...
Tanie rozwiązania w domu
Racja, warto pomyśleć jak dać rzeczom drugie życie, zamiast je tak od razu wyrzucać...
Chcę się wyprowadzić od mojego face…
Jak kobieta ma swoje pieniądze to nie ma powodu żeby oszczędzać mieszkając...