Trwa sezon jagodowy – na straganach, w warzywniach, marketach a nawet przy szosach można kupić dzisiaj koszyczki z tymi smacznymi owocami. . Warto pomyśleć nad tym, że te małe ale jakże pożyteczne owoce wpływają korzystnie na wzrok, poprawiają trawienie.
Jagody są bardzo dobrym składnikiem lekkostrawnej i zdrowej diety. Dzięki dużej zawartości cukrów owocowych są świetnym rozwiązaniem na zaparcia. Jagody można także śmiało wykorzystywać w kosmetyce, o czym pod koniec artykułu. Wysoka zawartość anthocyanin w jagodach powoduje, że są one wartościowymi lekami w leczeniu żylaków, hemoroidów, słabych naczyń krwionośnych. Jagody zawierają:
0.5% anthocianosidow,
witaminy B1 i C,
prowitaminę A,
około 7% garbników,
kwasy roślinne.
Chcąc zadbać o swoją dietę proponujemy kilka ciekawych przepisów z jagodą w roli głównej.
Tradycyjne jagodzianki
Składniki:
– 1 kg mąki pszennej
– 2 paczki drożdży + 2 łyżeczki cukru + 2-3 łyżki lekko podgrzanego mleka
– około 2 szklanki mleka
– szklanka cukru kryształu
– 20 dag margaryny (roztopić i przestudzić)
– 2 całe jajka
– 4 żółtka
– sól
– sok z cytryny lub olejek cytrynowy – 1 litr jagód + 2 cukry wanilinowe + 3 łyżki mąki ziemniaczanej
Drożdże rozrobić z cukrem, mlekiem i mąką, wymieszać, odstawić do wyrośnięcia. W międzyczasie przesiać mąkę do miski, dodać cukier, szczyptę soli i dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Zrobić dołek w mące i wlać wyrośnięty rozczyn drożdżowy, żółtka i jajka.
Wyrabiać ciasto ręką lub łyżką, podlewać letnim mlekiem (nie może być gorące!). Pod koniec wyrabiania dodać roztopioną i przestudzoną margarynę. Odstawić do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość.
Jagody wymieszać z cukrami wanilinowymi i mąką ziemniaczaną. Gdy ciasto wyrośnie rozwałkować je oraz wycinać krążki. Do środka dodać jagody, uformować kulki podobnie jak pączki.
Układać bułki na blachach wyłożonych papierem do pieczenia lub wysypanych mąką. Jagodzianki powinny jeszcze wyrosnąć. Przed włożeniem do pieca posmarować bułki roztrzepanym białkiem, posypać cukrem. Piec 20 minut w temperaturze 160 stopni C.
Chłodnik jagodowy
– 2 szklanki maślanki lub jogurtu
– 1/2 śmietany
– 1 szklanka jagód
– cukier do smaku
– ugotowany makaron (gruby)
Jagody przebrać, umyć, odsączyć na sicie. Wrzucić do malaksera razem z cukrem i wymieszać. Dodać śmietanę i maślankę. Wszystko zmiksować na spienioną masę. Wlać do miseczek z odrobiną makaronu. Udekorować jagodami. Schłodzić. Można także podawać na gorąco, jako przepyszną zupę jagodową.
Do blendera wrzucić ciastka. Zmielić na niezbyt drobne okruszki, wysypać do miseczki. Do blendera przełożyć owoce, dodać cukier, zmiksować na gładki sos.Do przygotowanych szklanek nałożyć 1,5 łyżki jagodowego puree, na to 2 łyżki jogurtu, posypać pokruszonymi ciastkami . Jeszcze raz ułożyć warstwy w takiej samej kolejności tak, żeby ciastka były na wierzchu. Podawać od razu albo po schłodzeniu.
Lody jagodowe
Składniki:
– 0,25 kg umytych i przebranych jagód
– 0,25 l mleka
– 0,25 l śmietanki 30%
– 1 laska wanilii
– sok z 1/2 cytryny
– 5-6 żółtek
– ok. 90 g cukru
Jagody trzeba zmiksować albo rozgnieść widelcem.
Mleko i śmietankę wlać do garnka, wrzucić do tego laskę wanilii – przekrojoną (albo cukier wanilinowy) i lekko podgrzać. Po podgrzaniu wanilię trzeba wyjąć – oskrobać i dodać ziarenka do masy.
Żółtka ubić z cukrem i połączyć z ciepłym mlekiem i śmietaną.
Całość podgrzewać na małym ogniu, mieszając, aż zgęstnieje – ale nie wolno przesadzić, żeby się nie zważyło. Gotowe odstawić. Poczekać aż wystygnie, po czym dodać jagody i wymieszać. Wcisnąć sok z połowy cytryny i ponownie wymieszać.
Można na godzinę masę wstawić do lodówki – im zimniejsza, tym szybciej się ukręcą lody.
Wlać do sorbetiery (jeśli nie masz sorbetiery, wystarczy zwykły mikser nastawiony na najszybsze obroty) i mieszać aż do uzyskania konsystencji lodów.
Proste ciasto z jagodami
– 175 g masła
– 175 g drobnego cukru
– 3 duże jajka
– 225 g mąki
– 2 łyżeczki proszku do pieczenia
– 142 ml kwaśnej śmietany (ok. 2/3 szkl.)
– 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego (zamiast tego dałam aromat śmietankowy)
– ok. 370 g jagód
– 200 g serka kremowego typu „Philadelphia”
– 100 g cukru pudru
Miękkie masło , cukier (175 g) , jajka , mąkę , proszek do pieczenia i wanilię ubijać mikserem przez 1 – 2 minuty. Dodać 4 łyżki śmietany , jeszcze chwilę ubijać , następnie wsypać połowę jagód i delikatnie wymieszać łyżką. Ciasto wyłożyć do okrągłej formy , o średnicy ok. 22 cm , wyłożonej pergaminem. Piec ok. 50 minut w temp. 180 st.C. Studzić 10 minut , a następnie wyjąć z formy.
Serek ubić z cukrem pudrem i resztą śmietany na kremową masę. Wyłożyć na ostudzone ciasto , wyrównać i posypać pozostałymi jagodami.
Jagodowy smoothie
– 200 g jagód lub borówek amerykańskich
– 200 g jogurtu waniliowego
– 1 banan
– 1 deserek waniliowy (Bakoma lub Zott, 150 g)
– 1/3 szklanki soku pomarańczowego
– 2 łyżki cukru
Wszystkie składniki wrzucamy do blendera (banana wcześniej kroimy na plasterki) i miksujemy na gładką masę. Rozlewamy do szklanek i dekorujemy bitą śmietaną.
– 185 g mąki pszennej
– 100 g cukru pudru
– 100 g masła
– cukier waniliowy
Przygotować ciasto:
w jednej misce wymieszać składniki mokre, w drugiej suche. Mokre składniki wlać do suchych i wymieszać łyżką. Ciasto wylać do natłuszczonej formy do pieczenia o wymiarach 21×25 cm, posypać jagodami.
Przygotować kruszonkę:
masło roztopić i mocno ciepłe wlać do miseczki z mąką wymieszaną z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Dobrze wymieszać i zagnieść kruszonkę. Kruszonką posypać ciasto z jagodami. Formę z ciastem włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 st.C i piec przez około 35 minut.
Pierogi z jagodami
Przepis na kruche ciasto
Przedstawiam przepis na kruche ciasto, gdyż można je wykorzystać do każdego przepisu na szarlotkę – ciasto z owocami. Wystarczy na ciasto wyłożyć ulubione owoce np. jagody i upiec. Życzę smacznego.
Jagody można także wykorzystywać do dań obiadowych bądź przystawek. Konfitura z jagód świetnie nadaje się do zapiekanego serka camembert:
Serek camembert można kupić już gotowy w panierce, bądź wykonać ją samemu. Panierka powinna składać się jajka i bułki tartej. Najlepiej ser obtaczać 2 razy. Tak przygotowany camembert wkładamy do, rozgrzanego do 200 stopni, piekarnika i zapiekamy około 8 minut. Należy sprawdzać czy panierka nie pali się. Kiedy serek jest już gotowy wyjmujemy go na talerz i polewamy konfiturą jagodową, której przepis znajdziecie poniżej:
Taką konfiturę można także wykorzystać do dań obiadowych. Jeśli jesteście odważni proponuję wam dodać jagody do panierowanych sznycli z kurczaka.
Rozbite piersi z kurczaka (lub indyka) zanurzamy w panierce przygotowanej z jajka i bułki tartej. Smażymy z obu stron na mocno rozgrzanym tłuszczu aż się zarumienią. Dobrze rozbić je na dość cienkie filety, mamy bowiem pewność, że nie będą surowe w środku. Tak przygotowane kotlety wykładamy na talerz z ręcznikiem papierowym w celu odsączenia ich z nadmiaru tłuszczu. Gotowe danie podajemy właśnie z konfiturą jagodową.
Jagodowa kosmetyka
Jagody to nie tylko składnik diety. Te owoce można śmiało wykorzystywać jako kosmetyki! Maseczka przygotowana z jagód świetnie poprawia kondycję naszej cery, a także działa antybakteryjnie. Wystarczy, że przygotujemy garść jagód, rozetrzemy je i nałożymy na twarz. Po 15 minutach, kiedy zmyjemy maseczkę przekonamy się o dobroczynnych działaniach jagód.
Jagody są wykorzystywane przez światowe koncerny kosmetyczne do tworzenia balsamów, szamponów i odżywek. Wysoka zawartość witamin sprzyja wykorzystywaniu tego owocu w kosmetyce. Firmy takie jak Oriflame czy The Body Shop wypuszczają całe linie produktów opartych na jagodach.
Jagodowy makijaż
Kolor jagód – soczysty fiolet można także świetnie wykorzystać w makijażu. Fioletowe smoky eye są doskonałą alternatywą dla tradycyjnej formy tego makijażu. Proponuję kupić kilka cieni w kolorze fioletu o różnym nasyceniu kolorystycznym. Jeśli masz małe oczy, najlepiej, kiedy najjaśniejszy cień wetrzesz w wewnętrzny kącik oka.
Jak widać zastosowanie jagód jest bardzo szerokie. W związku z tym, że owoc ten króluje obecnie jeśli chodzi o owoce sezonowe, serdecznie zapraszam do skorzystania z dobroczynnych właściwości jagód.