Lekarze oceniają, że u około 75% kobiet przynajmniej raz w życiu dochodzi do grzybiczego zapalenia pochwy. Z tego przynajmniej połowa jest nosicielkami grzybów z rzędu drożdżakowców Candida, co nie daje objawów, ale powinno być leczone. Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie lekarza specjalisty i poddawanie się badaniu, szczególnie robienie wymazu z pochwy, zwłaszcza, że drożdżyca ma tendencje nawrotowe.
OBJAWY:
Najczęściej występującym objawem grzybicy jest swędzenie pochwy, dotyka ono około 80% kobiet przy zapaleniu tego rodzaju. Nasila się podczas leżenia w łóżku lub w ciepłej kąpieli, czyli w środowisku ciepłym i wilgotnym. Z kolei bolesność i pieczenie sromu występuje u około 70% kobiet, zwłaszcza przy oddawaniu moczu i podczas stosunku płciowego. Już w przebiegu zakażenia pojawiają się: ciemnoczerwony rumień błony śluzowej sromu i pochwy oraz pęknięcia skóry w tych okolicach, a także grudkowate, białe na obrzękniętej błonie śluzowej.
Przy chorobie przewlekłej symptomy stają się nieregularne i niestałe, a także mniej dokuczliwe. Pojawiają się za to objawy ze strony dróg moczowych, czyli pieczenie i ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, oraz uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza moczowego. Konieczna się staje w takim przypadku wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie schorzenia. Pozostałe objawy, związane z drogami rodnymi, jak upławy, ich wygląd i zapach, zmiany w wyglądzie sromu, różne zmiany skórne w obrębie dróg rodnych mogą wcale nie występować lub tylko nieznacznie.
LECZENIE:
Kandydozę zazwyczaj leczy się miejscowo (dopochwowo), a w cięższych przypadkach lub przy nawracających infekcjach, stosuje się także leki doustne . Zalecane są również zewnętrznie maści i kremy. W zależności od danego preparatu terapia trwa 3-14 dni. Niektóre leki wykorzystuje się jednorazowo w wysokiej dawce. W trakcie leczenia należy zachować wstrzemięźliwość i zaniechać stosunków pochwowych, ale także oralnych i analnych. Częstym błędem w leczeniu jest zbyt wczesne odstawienie przez kobietę leków – w takiej sytuacji infekcja może przejść w stan przewlekły i jest trudniejsza w leczeniu.
Co wpływa na spadek odporności i nawroty infekcji grzybiczej w pochwie:
- Brak higieny osobistej
- Zbyt duża higiena intymna
- Kąpiele na pływalniach, sauna, SPA
- Przerwanie ciągłości błon śluzowych i naskórka , spowodowane np. stringami ( bielizna osobista), agresywne współżycie.
- Zakażony partner- przenoszenie grzybicy
- Wkładki domaciczne, spirale
- Terapie hormonalne, antykoncepcja
- Okres menopauzy
- Nadmierne spożycie słodyczy
- Terapia antybiotykowa
- Nieodpowiednie mydła do higieny intymnej
- Dieta wysokowęglowodanowa
- Cukrzyca
- Otyłość
- Niedoczynność tarczycy
- Anemia
Rady dla przewlekle cierpiących:
- Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę
- Unikaj słodyczy
- Nie pozostawaj długo w kostiumie kąpielowym
- Nie noś ciasnych, przylegających do ciała spodni/rajstop/leginsów
- Jedz dużo zakwaszających mocz produktów
- Jedz produkty zawierające żywe kultury bakterii
- Używaj podpasek zamiast tamponów
- Nie używaj płynów/kremów nawilżających pochwę
Zwlekanie z wizytą u ginekologa i próby leczenia grzybicy pochwy preparatami dostępnymi w aptece bez recepty to bardzo częste zachowania wśród kobiet dotkniętych grzybicą. Nie należy wstydzić się i obawiać lekarza, który w swojej praktyce widzi niemal codziennie przypadki grzybicy pochwy. Nieleczona grzybica powoduje przewlekłe zapalenie narządów rodnych, może szerzyć się do dalszych narządów, na przykład jajników czy jajowodów i powodować zmiany pozapalne, które stają się potem przyczyną dolegliwości bólowych, a w skrajnych przypadkach nawet niepłodności.
Materiały: grzybicapochwy.com, grzybicapochwy.biz.pl, grzybicaterapia.pl
Zobacz również:
- Grzybica skóry – wstydliwy problem
- Grzybica wewnętrzna: objawy drożdżycy
- Kobiece dolegliwości
- Nadżerka niebezpieczna?