Gorące napoje na zimowe wieczory – różne rozgrzewające przepisy na grzańce
Co prawda zima w tym roku jest wyjątkowo ciepła, ale wszyscy wiemy, że może się to zmienić z dnia na dzień. Wieczory mimo wszystko nadal są chłodne i czasami potrzebujemy dodatkowego wsparcia w rozgrzaniu się. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przepisy na przepyszne i rozgrzewające napoje.
Trochę historii
Tradycja picia rozgrzewających trunków w zimie ma w Polsce długa historię, sięgającą już średniowiecza. Napój ten uznawany był wówczas za leczniczy w mroźne dni. W Polsce tradycja picia grzańców sięga historii Marcina z Urzędowa – lekarza, zielarza i autora „Herbarza polskiego” z 1595 roku. Ten ówczesny medyk zalecał picie grzańca na rozgrzewkę i dla wzmocnienia organizmu. Piwo produkowano domowymi sposobami, przyprawiając je suszonymi owocami, miodem czy przyprawami korzennymi. „Dla kurarzu” i poprawy nastroju napój zaczął towarzyszyć bawiącym się podczas kuligów, polowań, zabaw karnawałowych. Przechowywano je w zamkniętych glinianych naczyniach. Popularnym grzańcem był również miód pitny, którego historia liczy sobie ponad tysiąc lat. Nasze prababki miały swoje sekrety kulinarne, które wykorzystywały, by zatrzymać swoich mężów w domu podczas długich jesienno-zimowych dni. Przepisy były tak cenne, że przekazywano je z pokolenia na pokolenie, panna młoda otrzymywała je w posagu, a niejednokrotnie zapisywano je nawet w testamencie!
Podstawowym składnikiem grzańca jest oczywiście czerwone wino, ale miesza się także czerwone z białym. Najlepiej sprawdzają się tu trunki pochodzące z Portugali, Hiszpanii, Węgier, Włoch i Chile, ponieważ ich smak wyróżnia się głębokim, wieloowocowym aromatem. Ale grzańce nie kończą się wyłącznie na winie. Doskonałe do tego celu są także: miód pitny, winiak czy piwo. Warto również pamiętać, że mleko, kawa, herbata, kakao i czekolada wyśmienicie smakują, kiedy dodać do nich odrobinę koniaku, brandy, wódki, whisky czy likieru. Dodatek alkoholu wzmaga rozgrzewające działanie napoju, a teina lub kofeina (zawarte w herbacie i kawie) mają działanie orzeźwiające. Zimową porą chętnie pijemy także herbatę z ciemnym rumem (dawniej stosowano głównie arak). Jeżeli dodamy do takiej herbaty jeszcze cukier, miód, albo sok z owoców o wyraźnym smaku i aromacie oraz przyprawy korzenne i ziołowe, to na pewno żadna choroba podczas zimowych zawieruch nas nie dopadnie. Gorący grzaniec ma tę cudowną zaletę, że wyśmienicie smakuje, ale jest także skuteczny w walce z przeziębieniami i co najważniejsze – poprawia nastrój i działa antydepresyjnie.
Przepisy
2. Cynamon – idealnie harmonizuje z goździkami, ma intensywny zapach i słodkawy smak.
3. Imbir – podnosi aromat trunku, działa rozgrzewająco.
4. Gałka muszkatołowa – podkreśla korzenny słodkawo-gorzki zapach grzańca.
5. Wanilia – wprowadza słodkawą nutę.
6. Pieprz czarny – nadaje trunkowi lekko pikantny smak.
2. Dobrze jest najpierw połączyć produkty niealkoholowe (przyprawy), a później dodać je do wina (można to zrobić dzień wcześniej).
3. Najlepszym „rozgrzewaczem” jest imbir (1 szczypta tej przyprawy na 1/2 litra grzańca zdecydowanie wystarczy).
4. Grzańce można podgrzewać w mikrofalówce.
Przepisy na grzańce
Grzane wino z korzeniami
Grzaniec z wina i rumu
Przygotowanie: Wino podgrzewamy z cynamonem, goździkami i wanilią. Pomarańcze i cytrynę kroimy w ćwiartki. Kostki cukru moczymy w rumie. Wszystko to wrzucamy do garnka z winem. Można również dodać szklankę soku pomarańczowego.
Wino grzane z miodem
Przygotowanie: Wino podgrzewamy z cukrem, goździkami, cynamonem i skórkami z pomarańczy i cytryny. Przecedzamy. Osobno gotujemy miód i szumujemy go. Łączymy wino, miód i wódkę.
Owocowy Raj
Winko z cynamonem
Waniliowe chai latte
Co kupić?
- 4 torebki czarnej herbaty
- szklanka wody
- 3/4 szklanki mleka krowiego/roślinnego
- 2-3 cm korzeń imbiru
- łyżeczka sproszkowanego kardamonu
- 1-2 łyżki cukru/miodu/słodkiego syropu
Przygotowanie:
W rondelku gotujemy wodę z torebkami czarnej herbaty, startym imbirem oraz kardamonem w proszku. Następnie należy dodać mleko i doprowadzić całość do wrzenia po czym gotować przez 5 minut. Nasze chai latte wlewamy do ulubionych szklanek i podajemy z cukrem lub słodzikiem.
K
Co kupić?
- 700 ml mleka
- 300 ml śmietany
- 3 laski cynamonu
- świeżo tartą gałkę muszkatołową (do smaku)
- laskę wanilii
- 5 jaj
- 130 g cukru
- pomarańczę
Przygotowanie:
Zaczynamy od gotowania przez 5 minut mleka, śmietany, cynamonu oraz wanilii. Następnie wyciągamy laski cynamonu i wrzucamy gałkę muszkatołową. W międzyczasie ubij całe jajka z cukrem do momentu uzyskania piany. Gotuj to przez 6 minut w 30 stopniach i nie przestając mieszać wlej płyn. Teraz gotową mieszankę zmiksuj dokładnie aż zacznie osiągać 80 stopni. Przelej do szklanek. Podawaj z pomarańczą lub gałką muszkatołową.
Egzotyczna kawa z rumem
Co kupić?
- 250 ml świeżo zaparzonej gorącej kawy
- 500 ml mleka
- laska wanilii
- 2 jajka
- 2-3 łyżki cukru pudru
- 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu
- szczypta gałki muszkatołowej
- 2 łyżki ciemnego rumu (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Mleko zagotuj razem z laską wanilii. Jajka utrzyj z cukrem i przyprawami. Delikatnie wymieszaj je z mlekiem i gotuj na wolnym ogniu 2-3 minuty, stale mieszając. Napój powinien lekko zgęstnieć. Zdejmij z palnika i wymieszaj z kawą i rumem.
Cydr z pieprzem
Co kupić?
- 5 szklanek cydru jabłkowego
- 10 goździków
- 10 ziaren pieprzu
- 5 cienkich pasków skórki z pomarańczy
- laska cynamonu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki zmieszaj w dużym rondlu, wolno podgrzewaj, aż alkohol zacznie lekko wrzeć. Zdejmij z palnika, odstaw na pół godziny, by składniki dobrze się połączyły. Przed podaniem ponownie podgrzej napój. Jeśli na jego powierzchni pojawi się piana, zdejmij ją.
Napar z imbiru i pomarańczy
Co kupić?
- 1L wody
- pół pomarańczy
- 2 cm korzeń imbiru
- 1 cytryna
- kilka goździków
- łyżeczka kurkumy
- łyżka stołowa miodu
Przygotowanie:
Przygotuj dzbanek i włóż do niego pokrojone w plastry cytrynę oraz pomarańczę. Następnie imbir obieramy i trzemy na tarce i dokładamy do słoika. Teraz wrzuć jeszcze goździki oraz kurkumę i zalej wszystko wrzącą wodą. Dodaj przyprawy do smaku i łyżkę miodu.
Herbata z anyżem
Co kupić?
- 4 łyżeczki liściastej czarnej herbaty
- 4 owoce anyżu gwiazdkowego
- cukier i mleko (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Dobrą liściastą herbatę zaparz w imbryku. Rozlej do filiżanek, wrzuć do każdej gwiazdkę anyżu i cukier (opcjonalnie, jeśli słodzisz). Herbata ta, podawana z mlekiem, ma niebanalny i niepowtarzalny smak.
Gorąca czekolada
Co kupić?
- 8 szklanek półtłustego mleka
- ¾ szklanki brązowego cukru
- 1/3 szklanki gorzkiego kakao
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 1/8 łyżeczki sproszkowanej gałki muszkatołowej
- ok. 100 g gorzkiej startej czekolady
Do dekoracji:
- 12 cukierków typu candy canes lub podobnych
- pianki marshmallows
- kilka gałek muszkatołowych
Przygotowanie:
W rondelku wymieszaj mleko, cukier, kakao, ekstrakt waniliowy, sproszkowaną gałkę muszkatołową i gorzką czekoladę. Podgrzewaj na wolnym ogniu ok. 25 min, aż napój zrobi się jedwabisty. Mieszaj od czasu do czasu. Udekoruj przed podaniem piankami marshmallows, gałkami muszkatołowymi i candy canes.
zobacz również:
Jak zrobić grzaniec z wina i jakie stosować przyprawy?
Herbaty rozgrzewające – przepisy na pyszne herbaty z przyprawami
Nalewki na różne dolegliwości
Różne przepisy na naleśniki i farsze