Dieta Haya została stworzona około 1900 roku przez amerykańskiego doktora Williama Haya ijest nazywana dietą niełączenia. Głównym założeniem tej diety jest teoria, że ciało nie może jednocześnie radzić sobie z białkiem i węglowodanami. Dr Hay zakładał, że rozdzielenie tych składników odżywczych zwiększy lekkostrawność diety. Dieta Haya jest to skuteczna dieta, która jednocześnie jest zdrowa i lekkostrawna.
Dzienna racja pokarmowa to 1000 kcal. Każdy obiad i kolacja muszą zawierać przynajmniej 1 spalacz tłuszczu, czyli witaminę C, magnez, żelazo, wapń, karytyninę, jod i chrom. Zdaniem doktora głównymi błędami żywieniowymi i co za tym idzie tyciem jest niskie eliminowanie toksyn, jedzenie zbyt małych ilości warzyw i owoców oraz złe łączenie jedzenia.
Dieta została podzielona przez doktora na trzy grupy produktów:
- neutralna (N) to m.in. warzywa (wyłączając ziemniaki), nasiona (słonecznik, orzechy), miód i słodzik, oleje i oliwa, kawa i herbata, soki warzywne i owocowe, woda, zakwaszone produkty mleczne, wędzone na zimno mięso i ryby;
- białkowa (B) to gotowane mięso, ryby, drób, wędliny, mleko, sery zawierające mniej niż 50 proc. tłuszczu, owoce (bez bananów), warzywa strączkowe;
- węglowodanowa (W) to pieczywo, ryż, ciastka, makaron, kasze, ziemniaki, suszone owoce, banany, cukier, kukurydza.
Głównymi właściwościami diety Haya są:
Dieta zakłada, ze powinno się jeść jak najwięcej warzyw i owoców (60% spożywanego dziennie jedzenia) w stanie surowym. Zakłada również, że jedzenie białka i produktów skrobiowych (nie powinny być jedzone razem) nie powinno być częstsze, niż co 3-4 godziny. Twórca diety uważał, że zdrowe żywienie czyli ściśle według ego planu dietetycznego skutecznie zmniejsza stres.
Plusy diety Haya:
* ilość jedzenia nie jest regulowana
* dozwolone naturalne przekąski
* można zdrowo i skutecznie schudnąć stosując tę dietę
Minusy diety Haya:
* brak naukowych podstaw
* nie można się ściśle stosować (niektóre pokarmy zawierają jednocześnie białka i skrobię)
* trudna do stosowania przez dłuższy czas
* skomplikowana lista produktów, których nie można łączyć
Zasady diety:
Codziennie zjada się 5 posiłków, przy czym drugie śniadanie i podwieczorek powinny mieć do 100 kcal. Składniki z grupy B (białko) i W (węglowodany) możesz łączyć tylko ze składnikami z grupy N (neutralnej). B i W nie mogą być spożywane w 1 posiłku. Posiłki białkowe i skrobiowe powinna dzielić czterogodzinna przerwa. Z jadłospisu eliminujemy: cukier, sól, kawę, mocną herbatę, napoje gazowane, czekoladę, białe pieczywo, czerwone mięso, wędliny, piwo, alkohol, ciasta, dania typu fast food, produkty z proszku. Rezygnujemy z potraw smażonych, ostro przyprawionych oraz ciast z owocami i kremami. Owoce jemy na pusty żołądek albo jako przekąskę między głównymi posiłkami. Między posiłkami należy dużo pić, nigdy jednak w trakcie jedzenia. Ta dieta przez 3 tygodnie nie zaszkodzi nikomu. Jest dobrze zbilansowana i zawiera niezbędne dla zdrowia składniki. Dłuższe stosowanie diety wymaga konsultacji z lekarzem.
Jadłospis przykładowy:
Śniadanie do wyboru:
– twarożek z rzodkiewkami – 4 łyżki twarożku wymieszaj z 1 łyżką posiekanych ziół (np. natka, bazylia lub koper) i posiekanym pęczkiem rzodkiewek, dopraw do smaku
– grahamka z pomidorem
– twarożek z pomidorem
Przekąski dozwolone:
– 2 mandarynki, duża kiść świeżych winogron, 2 jabłka, 2 kiwi, 1 pomarańcza, 1 brzoskwinia, 1 grejpfrut, 150 g malin, 3 plastry ananasa z puszki, 1/4 arbuza, 1/4 melona
Obiad do wyboru:
– pieczona pierś kurczaka, gotowany na parze brokuły i kalafior
– makaron z sosem z oliwy z oliwek, czosnku, bazylii i orzeszków ziemnych lub pesto
– sałatka ziemniaczana – 150 g młodych ugotowanych i pokrojonych w plasterki ziemniaków, 1 świeży duży ogórek (pokrojony w półplasterki), 1 pomidor (podzielony na cząstki). Wszystkie składniki wymieszaj, polej sosem (1 łyżeczkę oliwy z oliwek zmieszaj z 2 łyżkami octu winnego i rosołu z kostki, 2 łyżkami posiekanych ziół do wyboru, ząbkiem czosnku przeciśniętego przez praskę). Dopraw do smaku solą i pieprzem.
Kolacja do wyboru:
– cykoria z pastą rybną (70 g wędzonej makreli lub pstrąga wymieszaj z 50 g chudego twarogu, 1 łyżką posiekanego szczypiorku, przypraw solą i pieprzem. Zrobioną pastą wypełnij liście małej główki cykorii)
– 1 porcja kurczaka z fenkułem
Kurczak z fenkułem (2 porcje)
– 1 łyżeczka ziaren kopru włoskiego (fenkuł)
– 1 łyżka posiekanego świeżego oregano
– 1 roztarty ząbek czosnku
– sól
– świeżo zmielony czarny pieprz
– 2 piersi kurczaka ze skrzydełkami
– 1 bulwa fenkułu
– 2 łyżeczki oliwy z oliwek (10 ml)
Lekko utłucz nasiona fenkułu i zmieszaj z oregano, czosnkiem, solą i pieprzem. Natrzyj piersi kurczaka nasionami fenkułu z czosnkiem i ułóż na brytfannie. Oczyść bulwę fenkułu i podziel na 8 cząstek. Posmaruj oliwą i ułóż na brytfannie razem z mięsem. Piecz 5 minut w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 220 stopni.
zobacz również: