Dieta pudełkowa wady i zalety | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dieta pudełkowa wady i zalety

5 września 2018, dodał: Michal Wrzosek
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dieta pudełkowa jeszcze kilka lat temu nie była tak bardzo popularna jak dzisiaj. O ile wcześniej można było słyszeć o jej stosowaniu jedynie w świecie celebrytów, to dziś co druga osoba z grona naszych znajomych miała z nią do czynienia. Mimo, że cena diety pudełkowej nie należy do najniższych, korzysta z niej wiele osób. Wszystko dzięki idealnemu przystosowaniu modelu tej diety do obecnych czasów, w których cenimy praktyczność i wygodę. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, nie mamy czasu na zakupy, a co dopiero na gotowanie. Dodatkowo często brakuje nam umiejętności, by jeść tak dobre posiłki jak z restauracji. Na czym więc polega fenomen diety pudełkowej?

 

Czym jest dieta pudełkowa?

 

Sama nazwa pochodzi oczywiście od sposobu dostarczania zamówionej diety przez firmę cateringową – codziennie rano (lub wieczorem) możemy liczyć na torbę z określoną liczbą pudełek/dań na cały dzień. Catering, czyli właśnie dieta pudełkowa, jest obecnie coraz popularniejszym sposobem na szybką i zdrową dietę, której nie musimy poświęcać wiele czasu. Sam catering nie zawiera z góry określonego jadłospisu, bowiem decydując się na niego, możemy wybrać spośród wielu opcji. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm cateringowych, oferujących kilka wariantów diet, z czego każda o zróżnicowanej kaloryczności. Pozwala to na maksymalne dostosowanie rodzaju diety do indywidualnych potrzeb każdego z nas.

Rodzaje diet

Decydując się na catering, mamy do wyboru jedną z wielu rodzajów diet. Daje nam to możliwość przetestowania różnych schematów dietetycznych, choć wiele z nich to po prostu modne diety, niekoniecznie odpowiednie dla wszystkich. I tak, analizując dostępne diety na rynku warszawskim, możemy spróbować:

Diety odchudzającej

Opierającej się na niższej kaloryczności oraz niskim indeksie glikemicznym. W porównaniu do innych ma też największy stosunek warzyw do pozostałych produktów w diecie.

Diety bezglutenowej

Opierającej się na naturalnie bezglutenowych produktach, takich jak: proso, gryka czy komosa ryżowa. Niestety często z uwagi na używanie produktów glutenowych w tej samej kuchni, cateringi nie rekomendują swojej diety dla osób z celiakią, co znacząco zmniejsza jej żywieniowe zastosowanie. Pamiętajmy bowiem, że żywność bezglutenowa powinna być przygotowywana oddzielnie, z zachowaniem szczególnej ostrożności i równie uważanie pakowana.

Diety lowcarb

Z obniżoną ilością węglowodanów (najczęściej 60-100 g na dobę). Dieta ta może być dobrą alternatywą dla osób, chcących przetestować dietę o wyższej podaży tłuszczu, a dzięki profesjonalnemu przygotowaniu, nie muszą się martwić o smak i jakość potraw.

Diety bezmlecznej

Polecanej przeze mnie szczególnie osobom, które ze względów zdrowotnych muszą wykluczyć nabiał, a do końca nie wiedzą, jak go zastąpić. Podobnie, jak w przypadku diety bezglutenowej, zamówienie diety bez produktów mlecznych, np. na okres 2 miesięcy, możemy traktować jak pewnego rodzaju szkolenie z takiej diety dla siebie.

Diety wegańskiej

Idealnej alternatywy dla osób, które chcą rozpocząć dietę bez produktów pochodzenie zwierzęcego, a nie wiedzą, jak się do niej przygotować. Korzystanie z cateringu daje nam możliwość spróbowania nowej diety, zweryfikowania, czy jest dla nas odpowiednia i poznania nowych przepisów na dania.

Jaką dietę pudełkową wybrać?

Decydując się na dietę pudełkową, po pierwsze musimy wybrać określoną firmę cateringową. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie, z jakiej firmy korzystają nasi znajomi lub sąsiedzi – takie rekomendacje będą na pewno pomocne. Dodatkowo, jeśli w naszym otoczeniu o diecie pudełkowej myśli kilka osób, możemy zebrać większa grupę i wynegocjować lepsze warunki  finansowe lub dodatkowe korzyści, np. powiększenie każdej diety o jeden posiłek gratis. Następnym krokiem jest wybór diety o określonej kaloryczności i preferencjach żywieniowych. W przypadku zdrowych osób, które aktualnie nie chcą eksperymentować, np. z dietą wegańską, polecam wybór podstawowego jadłospisu – zwykle jest on najtańszy, a ze względu na popularność możemy liczyć na świeżość używanych w nim produktów.

 

Za to dobór kaloryczności będzie zależał od wielu czynników, takich jak: płeć, masa ciała, aktywność fizyczna czy stan fizjologiczny. Dlatego, jeśli sami nie mamy kontaktu z dietetykiem, warto zwrócić się z pytaniem do firmy cateringowej, jaka kaloryczność diety będzie dla nas odpowiednia. Z pewnością dietetyk z danej firmy cateringowej pomoże nam w wyborze.

Wady i zalety diety pudełkowej

 

Zbilansowana dieta

Obecnie w większości firm cateringowych nad oferowanymi jadłospisami czuwa dietetyk. Dlatego wybór cateringu może okazać się dobrą strategią w celu zniwelowania niedoborów żywieniowych.

Możliwość poznania różnych diet

Różnorodność posiłków jest jednym z największych plusów (obok  oszczędności czasu) diety pudełkowej. Zbierając cotygodniowe zestawienia  wszystkich posiłków, dzięki współpracy z cateringiem, możemy zaczerpnąć     wiele inspiracji dla naszej kuchni.

Łatwa kontrola naszej diety

Przy założeniu, że nie podjadamy niczego poza daniami z cateringu.

Brak wpływu na to, co zjemy

Dla niektórych to wielka wada, a dla innych zaleta. Dlatego przed zdecydowaniem się na daną firmę, warto sprawdzić, czy publikuje ona cotygodniowe zestawienie swoich posiłków dla klientów. Dzięki temu sprawdzimy, czy większość posiłków przypadnie nam do gustu.

Oszczędność czasu a może i pieniędzy

Bez wątpliwości – gotując w domu – oszczędzamy swój czas. A co z naszymi finansami? W przypadku, kiedy dość często jemy na mieście np. każdego dnia, wybór diety pudełkowej może okazać się tańszym rozwiązaniem. Niekiedy w cenie dużego obiadu mamy 5 posiłków każdego dnia, pochodzących z wybranego cateringu pudełkowego.

Zobacz również:

Popijać czy nie popijać posiłki?

Dieta dr Dąbrowskiej – zasady i przykładowy jadłospis

Odchudzająca dieta pomidorowa

Dieta na ostro – efekty stosowania i skala Scoville

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Dieta pudełkowa wady i zalety

  1. avatar Maja pisze:

    Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jestem osobą zabieganą i nie mam czasu gotować, ale zależy mi na zdrowym odżywianiu, więc dieta pudełkowa jest świetną opcją. Cenowo wcale nie wychodzi źle, ja zamawiam akurat z cateringu, gdzie mają często bardzo korzystne promocje :) i do tego wprowadzili pudełka biodegradowalne, więc nie mam wyrzutów, że zaśmiecam środowisko dużą ilością plastiku :)

  2. avatar Kasia pisze:

    Dla mnie nie ma wad :) Już nawet plastikowe pudełka chcą zastąpić pudełkami biodegradowalnymi, jedzenie mają świeżutkie, smaczne, zdrowe, kolejny plus to oszczędność czasu bo nie trzeba gotować. Grunt to trafić na dobry catering i wad raczej się nie zauważy :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

gazety
Lubię czytać gazety codzienne
Film "Zielona granica" - opinie
Film padł ofiarą kampanii wyborczej, w której oponenci szukają każdej możliwości żeby się spierać.
Lidar - sposób na odtworzenie dawne…
Super sprawa tak sobie zajrzeć w przeszłość danej okolicy....
Jak urządzić mieszkanie
Francuski jest też fajny