Czym są siarczyny w winie? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czym są siarczyny w winie?

9 grudnia 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Alkohol od najdawniejszych czasów towarzyszył człowiekowi i odgrywał ważną rolę w kształtowaniu się cywilizacji w basenie Morza Śródziemnego i całej Europie. Jako przykład można podać starożytną Grecję, w której wino pełniło ważne funkcje. Miało ono nawet swojego boga, Dionizosa. Także na kartach Starego Testamentu pojawiała się symbolika krzewu winnego. Kultura chrześcijańska przyczyniła się do rozpowszechnienia upraw winorośli.

Za najstarsze napoje alkoholowe uznaje się miód pszczeli i właśnie wino. Napoje alkoholowe służyły człowiekowi w jego gospodarstwie domowym. Używano ich w lecznictwie, przy doprawianiu potraw, wypieku ciast, a także do konserwowania żywności.
Obecnie wydaje się, że kupienie wina z wyższej półki gwarantuje, iż na etykiecie nie znajdziemy siarczanów. Ponieważ ich obecność kojarzy się z czymś chemicznym, szkodliwym dla zdrowia i o niskiej jakości, chcemy ich uniknąć. Niestety nie można. Obecność siarczanów przy produkcji wina jest tak naturalna, jak obecność soku z winogron w winie, czy z innych owoców przy produkcji win owocowych. Jak stara tradycja produkcji wina, tak stary sposób siarkowania win.

Siarczany dodawane są przy produkcji w celu regulacji przebiegu procesów fermentacji, która wiąże się z pracą mikroorganizmów. Ze względu na nierównomierne zbiory owoców i moce przerobowe w winnicach w trakcie nadwyżek owoców, dwutlenek siarki dodawany jest do kadzi z winogronami, aby nie doszło do niekontrolowanych fermentacji. Siarka w produkcji win pełni także funkcje stabilizacyjne i konserwujące wino.
Także na szampanach można znaleźć taki napis.

 

Należą one do win musujących. Szampany pochodzące z południowo – wschodniej części Francji, swoją nazwę zawdzięczają regionowi historycznemu – Szampanii. Nie są nasycane sztucznym wodorotlenkiem węgla. Wytwarza się on w butelkach sam na skutek naturalnego procesu dojrzewania tych szlachetnych trunków. Natomiast te najczęściej kupowane wina musujące są sztucznie nasycone dwutlenkiem węgla i jest to osobna grupa win musujących. Także przy ich produkcji używa się siarki i jej związków.
Niewiele jest obecnie win, które nie zawierają siarczanów. Można je spotkać nawet w winach pochodzących z biogospodarstw. Jednak dzięki rozwojowi technologii produkcji win ilość dodawanych siarczanów została zminimalizowana i jest bezpieczna dla zdrowia. Smak siarki jest niewyczuwalny. Pozostaje  rozkoszować się smakiem i podtrzymywać kulturę picia.

autor: A.Zys

zobacz również:

  1. Wino na stole – jak serwować i jakie podawać kieliszki?

  2. Jakie wino pasuje do potraw z grilla?

  3. Czy wino jest zdrowe?

  4. Przepis na gronowe wino domowe

  5. Jak zrobić grzaniec z wina i jakie stosować przyprawy?

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

11 komentarzy do Czym są siarczyny w winie?

  1. avatar Anonim pisze:

    to mprawdan , nawet fachowcy mylą pojęcie siarczy i siarczanów , a to tylko jedna literka , siarczyny tak natomiast siarczany nigdy , przegladając wina na półkach sklepowych prawie każde ma napis siarczyny , , którego tam nie powinno być jeżeli nie dodano dwutlenku siarki czyli siarczan , a to już poważna sprawa bo te związek
    jest silnym alergenem . niestety wydaje mi sie ,że producenci wykorzystują ten proceder , żerując na niewiedzy konsumentów

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zaskakujące powody unieważniania ma…
Jakiś celebryta ponoć podał powód, że jest gejem:) Ciekawe czy sąd kościelny uwierzył,...
Czy AI wykrada dane?
Umie podszyć się nawet pod realną osobę, więc niedługo wszyscy będziemy mieć klony...
Najzdrowsze mięso
Moim zdaniem mięso każdego rodzaju zakwasza organizm, a więc nie jest zdrowe...
Małżeństwa z najdłuższym stażem…
Rekordziści mają ponad 70-letni staż, to dłużej niż żyje wiele osób.... To już...