Czy sauna korzystnie działa na urodę? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy sauna korzystnie działa na urodę?

5 stycznia 2020, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zima każdemu może dać się we znaki. Niskie temperatury, krótkie dni, brak słońca, intensywna praca sprawiają, że jesteśmy zmęczone, tracimy odporność i szybciej łapiemy infekcje. Nasza skóra traci zdrowy wygląd, staje się szara i chropowata. Na te wszystkie dolegliwości jest jednak sposób – sauna.

Group people relaxing in sauna.


Pobyt na saunie oczyszcza ciało i umysł,
pozwala zregenerować siły i nabrać energii do działania. To miejsce, do którego nie dociera zgiełk wielkiego miasta. Sauna została wynaleziona w Finlandii i szybko zdobyła popularność na całym świecie. Finowie twierdzą, że sauna oczyszcza umysł i ciało ze wszelkich złych mocy. Rzeczywiście, naukowcy również przyznają, że odwiedziny w saunie mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zyska na tym również nasza uroda…
sa

Sauna to zbawienny wpływ na urodę …

1. Pocenie się i oczyszczanie …

Skóra człowieka ma działanie podwójnego filtra: z jednej strowydziela szkodliwe substancje, a z drugiej może, jak gąbka, wchłaniać elementy zdrowotne. Skóra w saunie rozgrzana jest do temperatury około 40 stopni Celsjusza, na skutek czego wydzielamy pot, który jest naturalną obroną organizmu przed przegrzaniem się. Wraz z potem organizm wydala toksyny oraz inne zanieczyszczenia skóry. Gruczoły łojowe w wyniku rozgrzania odblokowują się i dzięki temu organizm pozbywa się nadmiaru sebum, czyli łoju skórnego. Pot zawiera również sól, której w codziennej diecie stosujemy zbyt dużo. Sól odkłada się w tkankach i może być przyczyną wielu chorób, jak również zatrzymuje wodę w organizmie co może być przyczyną „puchnięcia” na przykład nóg. Na skutek pocenia w saunie tracimy bardzo duże ilości soli. Dzięki wydalaniu podczas pocenia większych ilości substancji szkodliwych odciąża się również nerki. Jak to się dzieje? Za sprawą wyższych temperatur następuje radykalne pobudzenie ukrwienia i układu krwionośnego, a wraz z nim mocne przepłukanie tkanek takich jak skóra oraz jej wewnętrzne warstwy, które zimą raczej nie są rozpieszczane. Gdy tylko zrobi się chłodniej, naczynia krwionośne w skórze i warstwach podskórnych zwężają się, aby zapobiec utracie ciepła.
Jeśli ukrwienie działa wówczas na pół gwizdka, może nastąpić gromadzenie substancji podlegających wydaleniu z organizmu, czyli właśnie toksyn, które w saunie, dzięki radykalnemu wzmożeniu ukrwienia, są wypłukiwane. Oprócz tej detoksykacji od wewnątrz, wraz z odparowującym płynem następuje też wydalanie przez skórę substancji toksycznych z jednoczesną dehydratacją tkanki podskórnej. Ciało otrzymuje z głębi pożywienie, aby się zregenerować i uzyskać właściwy tonus. Eksperci radzą, że jeśli ma się problemy skórne, takie jak trądzik i wągry czy łuszczycę, to powinno się także skorzystać z tej kuracji. Podczas pocenia wypłukiwane są obumarłe cząstki skóry i bakterie, dzięki czemu sauna ma działanie łagodnie oczyszczające skórę. Naukowcy udowodnili, że korzystając z sauny przez jedną godzinę organizm wydziela wraz z potem tyle toksyn ile zdrowe nerki w ciągu 24 godzin.

2. Odchudzanie …

Ciepło oddziałuje na tkankę, pobudza krążenie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w podskórnych tkankach. Dopływ energii pobudza przemianę materii, w efekcie zmniejszając objętość tkanki tłuszczowej. Sauna może być traktowana jako pasywne ćwiczenie. Sauna powoduje intensywne pocenie się, a przy wyprodukowaniu jednego grama potu organizm spala 0,586 kcal. W czasie jednej 30 min. sesji można spalić 900-2400 kcal, co stanowi odpowiednik 9-12 km biegu. Sauna nie zastąpi oczywiście regularnych ćwiczeń i diety, ale znacznie pomoże.

3. Dotlenienie …

U dorosłej osoby ogólna powierzchnia skóry wynosi od 1,5 do 2 m. Zdrowa skóra chroni organizm przed szkodliwymi oddziaływaniami środowiska zewnętrznego. Poprzez pory skóry organizm oddycha, po czym proces tego oddychania jest bardzo istotny, a nic tak nie oczyszcza porów skóry, jak przebywanie w saunie. Wysoka temperatura w saunie wpływa na lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie dotlenienie skóry. Podczas przebywania w wysokiej temperaturze pory rozszerzają się, a skóra ulega rozpulchnieniu. Po sesji w saunie skóra jest czyszczona, lepiej ukrwiona i gładsza. Organizm łatwiej przyswaja tlen, który poprawia ukrwienie i kolor skóry. Także całkowicie utworzone blizny na skórze, mogą być stopniowo zmiękczone. Oparzenia i inne rany lub nacięcia mogą goić się ze znacznie zredukowanym bliznowaceniem. Ta forma kąpieli wpływa też bardzo pozytywnie na leczenie chorób skórnych takich jak trądzik młodzieńczy.
Dzięki temu termicznemu zabiegowi skóra całego ciała oczyszcza się z tłuszczu, łojotoku, martwych komórek. Staje się czysta i gładka i zaczyna lepiej oddychać. Pozwala to na lepsze wchłanianie różnych preparatów odżywczych i nawilżających. Wpływa bardzo dobrze zarówno na skórę normalną, mieszaną jak i łojotokową. Rozgrzane mięśnie relaksują się i odprężają. Jeśli zastosujemy olejki eteryczne, seans w saunie zostanie wzbogacony o właściwości lecznicze.
Zespół D. Kowatzkiego z Uniwersytetu w Jenie badał 41 zdrowych ochotników w wieku od 20 do 49 lat. Posłużono się nieinwazyjnymi przyrządami pomiarowymi. Określano zdolność zatrzymywania wody przez warstwę rogową skóry, zaczerwienienie skóry, utratę wody przez naskórek, a także powierzchniowe pH. Parametry te porównywano u osób regularnie korzystających z sauny i członków grupy kontrolnej. Po dwóch 15-min wizytach w saunie (temperatura wahała się w granicach 80°C) u stałych ich bywalców Niemcy zaobserwowali stabilniejsze działanie bariery naskórka, zwiększone nawodnienie warstwy rogowej oraz szybszy powrót do normy w przypadku zwiększonej utraty wody i wzrostu pH powierzchni skóry.

4. Cellulitis …

Cellulitis to żelopodobna substancja wytwarzana z tłuszczu, wody i odpadów uwięzionych w kieszonkach podskórnych. Korzystanie z sauny infrared może pomóc w takim stanie, jako że obfite pocenie pomaga usunąć tę formę niechcianych zanieczyszczeń, toksyn. Sauna w znacznym stopniu przyśpiesza działanie programów antycellulitowych.

5. Odmładzanie …

Nasze ciało jest nie tylko zdrowsze, ale i skóra bardziej nawilżona i elastyczna. Regularne wizyty w saunie wygładzają i ujędrniają skórę oraz opóźniają proces starzenia. Zmarszczki ulegają wygładzeniu, nasza twarz staje się odświeżona, jaśniejsza i pogodniejsza. Sauna wygładza skórę. Bezpośrednio po wyjściu z niej, ma ona kolor lekko zaróżowiony.

Dzięki wizytom w saunie:

Korzystanie z sauny ma więc wiele zalet dla urody, przede wszystkim wyglądu skóry:
1. gruczoły łojowe odblokowują się, a organizm pozbywa się nadmiaru sebum – dlatego sauna sprzyja osobom odchudzającym się, pomaga również w walce z cellulitem i niedoskonałościami skóry;
2. z organizmu wraz z potem wydalana jest nadmierna ilość soli, co zapobieg zatrzymywaniu wody i puchnięciu;
3. tkanki są lepiej ukrwione, a cera- dotleniona;
4. skóra staje się gładka;
5. organizm wolniej się starzeje;
6. wydalamy nieczystości, metale ciężkie i toksyny;
7. dzięki wytwarzanej w saunie większej ilości endorfin jesteśmy bardziej zrelaksowane;
8. zastosowane po wyjściu z sauny kosmetyki lepiej się wchłaniają.
Po ciężkim i stresującym tygodniu warto więc znaleźć wolną chwilę na wizytę w saunie. Na takim zabiegu bardzo skorzysta nasze ciało i skóra.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

12 komentarzy do Czy sauna korzystnie działa na urodę?

  1. avatar fdsfdsfds pisze:

    sauna oczyszcza pory, fajnie dziala na skórę

Dodaj komentarz