Składniki:
- główka czerwonej kapusty
- 2 cebule
- 3 jabłka
- 500 ml czerwonego wina
- cukier
- olej
- przyprawy: sól, pieprz, cynamon
Swoją czerwoną barwę kapusta czerwona zawdzięcza naturalnym barwnikom czyli antocyjanom, które mają silne właściwości antyoksydacyjne, ale też chronią nasz organizm przed starzeniem się komórek czy przed zmianami nowotworowymi. Wzmacniają też naczynia krwionośne oraz działają przeciwalergicznie. Regularne spożywanie kapusty obniża poziom złego cholesterolu we krwi. O tej porze warto po nią sięgać, ze względu na to, że świetnie wspomaga nasz układ odpornościowy, a więc polecana jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Kapusta czerwona – zwana też szczególnie na śląsku modrą, jest bardzo dobrym źródłem sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, siarki, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, chloru, jodu, karotenów oraz witamin E, K, B1, B2, B6, C. Duża zawartość siarki wpływa korzystnie na kondycję skóry, włosów, paznokci.Podstawowym przepisem gdzie króluje czerwona kapusta to surówka, na pewno każdy z was zgodzi się z tym. Lecz jest jeszcze kilka ciekawych pomysłów na jej wykorzystanie.
pół główki poszatkowanej drobno czerwonej kapusty
1/2 filiżanki orzechów włoskich
1/4 szklanki oliwy z oliwek extra virgin
1/4 szklanki czerwonego octu winnego
2 łyżeczki musztardy Dijon
1/4 łyżeczki świeżego pieprz czarnego
1/4 szklanki rozdrobnionego sera feta
1/4 szklanki rodzynek
Kapustę poszatkować i pozostawić w misce. Na suchej patelni podsmażyć orzechy do zrumienienia. Zrobić sos z musztardy, oliwy, octu winnego oraz pieprzu, dodać orzechy. Sos przelać na rozgrzaną patelnię i podsmażać przez 2 minuty cały czas mieszając. Ciepły sos wlać do kapusty, dodać ser feta i rodzynki i wymieszać, sałatę pozostawić na 15 minut w temp. pokojowej.
Składniki:
składniki:
Wykonanie:
Składniki:
½ główki małej czerwonej kapusty
garść pestek słonecznika
5 łyżek oliwy z oliwek
1-2 ząbki czosnku
1 łyżka syropu klonowego ( może być każdy inny słód, cukier)
sok z jednej cytryny
sól i świeżo mielony pieprz do smaku
Z kapusty wycinamy głąb, który jest zbyt twardy, abyśmy mogli go użyć. Przy pomocy dużego, ostrego noża drobno siekamy kapustę. Na suchej patelni podprażamy pestki słonecznika, aby się lekko zarumieniły.
Posiekaną kapustę, miętę, słonecznik, oliwę, przeciśnięty przez praskę lub starty czosnek, sok z cytryny i syrop umieszczamy w kielichu blendera, jeżeli używamy kielichowego lub w naczyniu do miksowania, gdy używamy ręcznego i mielimy na najwyższych obrotach do czasu, aż powstanie nam jednolita pasta. Przyprawiamy ją solą ( około 1 łyżeczki ) i dużą ilością świeżo mielonego pieprzu.
Podajemy z makaronem tagliatelle lub spaghetti, najlepiej pełnoziarnistym. Zdobimy pomidorkami koktajlowymi.
1. Ugotuj kaszę. Na rozgrzanej patelni z oliwą podsmaż (pokrojoną w kostkę) cebulę z liśćmi laurowymi i jałowcem. Gdy cebula zacznie się szklić i brązowieć, usuń przyprawy.
2. Na patelnię dodaj poszatkowaną kapustę i duś ją aż zmięknie.
3. Zawartość patelni dodaj do ugotowanej kaszy i wymieszaj. Dopraw przyprawami do smaku.Masę podziel na dwie części – jedną z nich zmiksuj ręcznym blenderem (nie musi być dokładnie).
4. Wszystko dokładnie wymieszaj i przełóż do wysmarowanej oliwą formy żaroodpornej wyrównując wierzch
5. Piecz w nagrzanym do 180-200 stopni piekarniku około 30 – 40 minut (przez pierwsze 20 minut piekę z pokrywką).
6. Upieczoną zapiekankę odstaw do ostygnięcia i krój na sześciany. Równie dobrze smakuje schłodzona i odgrzana następnego dnia (jak nie lepiej!)