Cukinia to pyszne warzywno, im młodsze, tym smaczniejsze. Można jeść ją na surowo, smażyć kwiaty cukinii, przyrządzać leczo, dodawać jako dodatek do sałatek czy nawet piec ciasta. Obecnie cukinia znajduje się na liście 20 warzyw, które są najchętniej uprawianych w naszym kraju, ze względu na łatwą uprawę oraz jej walory smakowe i odżywcze.
Cukinia to łagodne w smaku, lekkostrawne warzywem. Ma bardzo mało kalorii. Zawiera cenne minerały, takie jak: potas, żelazo i magnez oraz witaminę A, C, K, PP i B1, beta karoten. Kolejną duża zaletą cukinii jest to, że nie odkładają się w niej metale ciężkie. Ponadto warzywo to odkwasza organizm i pozytywnie wpływa na proces trawienia. Niewiele matek o tym wie, jednak cukinia może być jednym z pierwszych warzyw, jakie podaje się małemu , już nawet półrocznemu dziecku. A to wszystko dzięki dużej zawartości związków odżywczych i łatwości trawienia.
Cukinia nadziewana ryżem i mięsem mielonym
Składniki:
duża cukinia,
200g mięsa mielonego (ja użyłam wieprzowego),
50g ryżu pełnoziarnistego,
cebula,
1/2 czerwonej papryki,
1/2 żółtej papryki,
puszka krojonych pomidorów,
2 łyżki koncentratu pomidorowego,
sól, pieprz,
szczypta ostrej papryki.
Wykonanie
Ryż ugotować do miękkości, odcedzić. Cukinie przekroić na pół. Środek wydrążyć i pokroić w kostkę. Cebulę posiekać, zeszklić na łyżce oleju, dodać mięso. Dusić około 5 minut. Doprawić solą i pieprzem, dodać pomidory wraz z zalewą, oczyszczone i pokrojone w kostkę papryki oraz cukinię i koncentrat pomidorowy. Dusić około 8 minut na małym ogniu. Doprawić do smaku solą, pieprzem i ostrą papryką.
Można także posypać startym serem na 10 minut przed końcem pieczenia.
Papryka faszerowana po grecku
Składniki:
2 duże czerwone papryki
cebula czerwona
8 pomidorków koktajlowych
1 pierś z kurczaka
mała cukinia
czarne oliwki
ser feta
4 łyżki oliwy z oliwek lub masło
2 ząbki czosnku
świeże zioła: tymianek, oregano, bazylia
pieprz
Wykonanie
Pierś z kurczaka, pokroić na małe kawałki, doprawić dowolnymi przyprawami i usmażyć. Papryki przekroić na pół i usunąć pestki. Czosnek przecisnąć przez praskę, wymieszać z oliwą i posiekanymi ziołami. Posmarować oliwą środki papryki, część zostawić. Do środka papryk powkładać pierś z kurczaka, pokrojoną na drobne kawałki cukinie, pomidory, cebule i fetę. Posypać pieprzem i skropić resztą oliwy. Zawinąć w folię, piec w piekarniku lub grillować.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Kieszonki z grillowaną cukinią
Składniki na tortillę:
1 op. Tortilli Si Mexico! Delecta (4 sztuki)
1/3 op. Przyprawy do mięs Si Mexico! Delecta
2 cukinie
2 łyżki oleju
Sos czosnkowy:
1/2 opakowania jogurtu naturalnego
2 ząbki czosnku
3 łyżki majonezu
pieprz, sól, szczypta koperku
Sposób przygotowania:
Cukinię pokrój w grubsze plastry, przełóż do miski, dodaj olej i przyprawę do mięs Si Mexico, dobrze wymieszaj. Nakładaj bezpośrednio na rozgrzany grill. Grilluj z każdej strony po kilka minut do uzyskania ciemniejszych pasków. Tortille posmaruj sosem czosnkowym, ułóż grillowaną cukinie, zwiń w rulon lub kieszonkę i grilluj z obu stron, aż staną się lekko chrupiące i ciepłe.
Roladki z grillowanej cukinii
Składniki:
mała cukinia,
50g koziego sera,
1/2 pęczka bazylii,
2 łyżki mrożonego szpinaku lub 50g świeżego,
sól morska,
pieprz czarny świeżo mielony,
łyżka natki pietruszki,
2 łyżki soku z cytryny.
Przygotowanie
Cukinie umyć, osuszyć i pokroić w długie, cienkie plastry. Grillować ok. 4 min z każdej strony.
Ser kozi pokruszyć, dodać posiekaną natkę pietruszki oraz sok z cytryny, dokładnie utrzeć.
Rozkładać po trosze sera na plastrach cukinii. Następnie ułożyć trochę odciśniętego szpinaku oraz listki bazylii. Oprószyć dolą i pieprzem, zrolować.
Podawać np. na liściach rukoli.
Tarta z bakłażanem i cukinią
Ciasto:
1 szklanka mąki krupczatki
0,5 szklanki mąki pszennej
1 jajko
130 g masła
2-3 łyżki zimnej wody
1/4 łyżeczki soli
Nadzienie:
1 bakłażan
1 czerwona papryka
1 cukinia
4 jajka
100 g sera ( u mnie pecorino i gołda)
50 ml kwaśnej śmietany
sól i pieprz
ew. sezam do posypania
Z podanych składników zagnieść ciasto, zawinąć w folie i włożyć do lodówki na 30 minut. Bakłażana pokroić na plasterki, posolić i odstawić na 30 minut po tym czasie opłukać pod bieżącą wodą. Paprykę pokroić w drobną kostkę a cukinie w plasterki. Ciasto rozwałkować na grubość około 0,5 mm. Na cieście ułożyć bakłażana pozostawiając 3 cm margines, następnie paprykę i plasterki cukinii. Brzegi ciasta nałożyć na warzywa. Jajka rozkłócić, odłożyć łyżkę a do pozostałych jajek dodać ser, śmietanę i doprawiamy solą i pieprzem. Masę jajeczną wlewamy cienkim strumykiem do środka tarty, brzegi posmarować pozostawionym jajkiem i ew. posypujemy sezamem. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180*C i piec 30-40 minut.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Sałatka z grillowaną cukinią i sosem czosnkowym
Składniki:
1 cukinia
1 główka sałaty rzymskiej
250 g bobu
3 pomidory
4 jajka
150 g sera feta
sos czosnkowy Tarsmak
1 pęczek szczypiorku
świeżo zmielony pieprz i sól do smaku
Wykonanie:
Bób ugotować w osolonej wodzie i obrać z łupinek. Cukinię pokroić w krążki, grillować na patelni, a następnie doprawić solą i pieprzem. Sałatę umyć, osuszyć, poszarpać i wyłożyć na talerze. Na sałacie ułożyć pokrojone w cząstki pomidory, cząstki ugotowanych jajek, bób, zgrillowaną cukinię i pokrojoną w kostkę fetę. Sałatkę polać sosem czosnkowym Tarsmak i posypać posiekanym szczypiorkiem.
Cannelloni nadziewane cukinia, szpinakiem i ricottą
Składniki:
10 rurek makaronu cannelloni,
cukinia,
250g ricotty,
jajko,
100g parmezanu,
3 łyżki mrożonego szpinaku,
szczypta gałki muszkatołowej,
sól, pieprz,
2 łyżki oleju rzepakowego.
Wykonanie
Makaron gotować 3 minuty we wrzącej, osolonej wodzie. Odcedzić. Cukinię umyć, zetrzeć na tarce o dużych oczkach, następnie dusić ok. 5 minut na łyżce oleju. Ostudzić. Dodać ricottę, rozkłócone jajko, odciśnięty szpinak oraz starty na drobnych oczkach parmezan. Doprawić do smaku gałką muszkatołową oraz świeżo zmieloną solą i pieprzem. Dokładnie wymieszać.
Farszem nadziewać makaron i układać w naczyniu żaroodpornym, wysmarowanym pozostałą łyżką oleju. Piec ok. 15min w temp. 180st.
Zapiekanka z cukinią i fetą
Składniki:
5 sztuk małych cukinii
200 g sera feta ( tylko nie ser „typu Feta”!)
3 jajka
30 g sera pecorino albo parmezan
1 czubata łyżka mąki
40 ml mleka
sól i pieprz
Cukinie myjemy, obcinamy końce i przy pomocy obierka do warzyw kroimy na cienkie paseczki. Ser kroimy na niewielkie prostokąty. Ja, przekroiłam wzdłuż na pół powstały dwa plastry sera, które przedzieliłam znowu na pół i następnie podzieliłam na prostokąty. Na plasterek cukinii kładziemy kawałek sera zwijamy, zawijamy w kolejny plasterek i kolejny. Czyli jeden kawałek sera zawijamy w trzy plasterki cukinii. Układamy w naczyniu żaroodpornym, które wcześniej należny delikatnie natłuścić. Tak samo postępujemy z pozostałymi plastrami cukinii. Wkładamy do piekarnika na 20 minut i pieczemy w 180*C. Do miski wbijamy jajka, wlewamy mleko, dodajemy starty na drobnych oczkach ser, mąkę i dosyć sporą szczyptę soli i pieprzu. Wyjmujemy cukinie z piekarnika, polewamy masą jajeczną i wkładamy z powrotem do piekarnika na kolejne 20 minut.
Cebulę obrać, drobno posiekać i zeszklić na oleju. Przygotować szparagi, odciąć zdrewaniałe końcówki i pokroić w plasterki, dodać do cebuli. Marchew obrać, pokroić w kosteczkę, zaś cukinię umyć i również pokroić w kosteczkę. Dodać na patelnię. Dusić na małym ogniu ok.10min, doprawić do smaku solą i pieprzem.
Makaron na chwilę zanurzać we wrzątku, w razie potrzeby makaron można dociąć. Na dno naczynia żaroodpornego, lub małych kokilek do zapiekania, nałożyć trochę sosu, następnie ułożyć makaron, odsączoną fasolę i odciśnięty szpinak. Położyć kolejną warstwę makaronu, podduszone warzywa, rozsmarować resztę sosu. Przykryć ostatnią warstwą makaronu, na wierzchu ułożyć kawałki mozarelli.
Rozgrzać masło, dodać posiekaną cebulę i chwilę podsmażać. Cukinię obrać i, po usunięciu pestek, zetrzeć na tarce, odsączyć z nadmiaru soku. Pomidory pokroić w paseczki. Ugotowany ryż wymieszać z cukinią, pomidorami i podsmażoną cebulą, doprawić solą, pieprzem oraz ziołami do smaku. Przełożyć do wysmarowanego masłem naczynia żaroodpornego, zalać sosem pomidorowym, posypać startym serem. Zapiekać 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
Zapiekanka z cukinią i mozarellą
Składniki:
2 cukinie średniej wielkości
2 kulki mozzarelli
3 jajka
120 ml śmietany
120 ml mleka
2-3 ząbki czosnku
garść świeżego tymianku
sól i pieprz
Tortownica 24cm
Cukinie myjemy, obcinamy końce i kroimy w plasterki. Posypujemy solą i pieprzem. Mozzarellę kroimy na mniejsze kawałki. Foremkę natłuszczamy i układamy na przemian plasterek cukinii, plasterek mozzarelli. W misce mieszamy jajka, śmietanę, mleko, tymianek, drobno pokrojony czosnek, doprawiamy sola i pieprzem. Przygotowaną mieszanką zalewamy cukinie i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200*C na 45-50 minut.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Pieczeń rzymska nadziewana cukinią i kaparami
składniki:
1 kg mielonego mięsa wieprzowo-wołowego
2 cebule
2 jajka
1 bułka
3 łyżki masła
sól i pieprz
zioła prowansalskie
długa cukinia
strąk czerwonej i żółtej papryki
1/2 pęczka natki pietruszki
łyżka kaparów
łyżka bułki tartej
1 żółtko
2 łyżki oliwy
Przygotowanie:
Bułkę namoczyć, jedną cebulę obrać i zeszklić na maśle, lekko przestudzić. Mięso przełożyć do miski dodać odciśniętą bułkę, 2 jajka, podsmażoną cebulkę i 1,5 łyżeczki ziół prowansalskich, wyrobić masę, doprawić do smaku sola i pieprzem. Cukinię umyć, środek wydrążyć za pomocą łyżeczki, lekko zblanszować. Drugą cebulę obrać i razem z papryką zeszklić na oliwie, przestudzić. Połączyć z posiekaną natka pietruszki, żółtkiem, kaparami i tartą bułką. Przyprawić do smaku i farszem napełnić cukinię. Na folie aluminiową lub pergamin nałożyć połowę masy mięsnej, ułożyć cukinię, przykryć resztą mięsa i zawinąć papier tak, aby utworzył się „cukierek”, pieczeń upiec – około 80 minut w nagrzanym do 250 stopni C piekarniku. Polewać sosem tatarskim
Zapiekanka z bakłażanem, cukinią i pomidorami
Składniki:
2 małe bakłażany
2 średnie cukinie
3 średniej wielkości pomidory
2 ząbki czosnku
8 łyżek oliwy z oliwek
około1,5-2 łyżki świeżego tymianku
sól i pieprz
Warzywa myjemy. Bakłażana kroimy w plasterki i obficie posypujemy solą, odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie płuczemy go pod bieżącą wodą. Cukinie i pomidory kroimy w plasterki. W naczyniu żaroodpornym układamy na przemian bakłażan, pomidor, cukinia, bakłażan….. W miseczce mieszamy oliwę, drobno pokrojony czosnek, tymianek, sól i pieprz. Warzywa polewamy oliwą i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180*C i pieczemy 45 minut.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Kurczak z cukinią, szpinakiem i porem w śmietanie
Składniki na 6 porcji:
ugotowany podwójny fileta z kurczaka (około 1/2)
1 ugotowana marchewka
1 cukinia
100 g szpinaku
1/3 pora
2 łyżki oliwy
cebula
przyprawa do dań Kucharek
pieprz kolorowy świeżo mielony
koperek
300 g śmietany
Wykonanie
Cebulę i por kroimy w prążki. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy cebulę, smażymy, pod koniec smażenia dodajemy por i jeszcze chwilę smażymy. Następnie dodajemy liście szpinaku i mieszamy aż ściemnieją. Cukinię kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka z cebulą i szpinakiem, dusimy pod przykryciem na małym ogniu około 10 minut (od czasu do czasu mieszając). Filet z kurczaka i marchewkę kroimy w kostkę. Do podduszonej cukinii dodajemy filet, marchewkę, wlewamy śmietanę, przyprawiamy i razem dusimy jeszcze 10 minut.
Czekoladowe ciasto z cukinią
Składniki:
3 jajka
180 g cukru
100 ml oleju
250 g mąki
50 g kakao
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1/2 łyżeczki cynamonu
150 g drobno pokrojonej gorzkiej czekolady
400 g startej na dużych oczkach cukinii
Masa:
500 g serka mascarpone
100 g gorzkiej czekolady
1 czubata łyżka kakao
szczypta soli
3 łyżki cukru pudru
Tortownica o wymiarze 21 cm, wyłożona pergaminem i natłuszczona
Do miski przesiewamy mąkę, kakao, proszek, sodę, cynamon i sól. Odstawiamy na bok. Ubijamy jajka z cukrem do momentu aż masa zrobi się jasna a cukier się rozpuści. Następnie cienkim strumykiem wlewamy olej. Delikatnie mieszając wsypujemy mąkę. Gdy masa będzie już gotowa dodajemy czekoladę i odciśniętą cukinię. Mieszamy i przekładamy do tortownicy. Pieczemy w 180*C do suchego patyczka około 45-60 minut. Studzimy. Masa: Czekoladę łamiemy, wkładamy do miski z dodatkiem soli i rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Studzimy. Serek mascarpone mieszamy z kakao, cukrem i cały czas mieszając cienkim strumykiem wlewamy czekoladę. Ciasto przekrawamy na pół. Na jedną połówkę wykładamy połowę masy, przykrywamy i wykładamy pozostałą masę. Wierzch możemy posypać startą czekoladą. Przechowujemy w lodówce.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Orzechowe ciasto z cukinią
składniki:
12,5 dag masła
10 dag cukru
opakowanie cukru waniliowego
szczypta soli
3 jaja
15 dag mąki
10 dag mielonych orzechów laskowych
1/2 opakowania proszku do pieczenia
5 dag gorzkiej czekolady
mała cukinia
15 dag marchewki
Wykonanie
Gorzką czekoladę drobno posiekać, cukinie oraz marchewkę obrać a następnie zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Miękkie masło utrzeć ze szczypta soli i cukrem waniliowym na puszystą masę. Nie przerywając ucierania wbić jaja. Mąkę wymieszać z proszkiem i mielonymi orzechami laskowymi. Porcjami wsypywać do ucieranej masy. Dodać posiekaną czekoladę, wymieszać. Do masy wbić starta cukinię i marchewkę, dokładnie wymieszać. Do foremki przełożyć ciasto, piec 40 minut w temp. 175 stopni C.
Czekoladowo – kokosowe ciasto z cukinią
Składniki:
100 g miękkiego masła
1/2 szklanki oleju
1 szklanka cukru muscavado
3/4 szklanki cukru białego (radziłabym dodać nieco mniej cukru, ponieważ ciasto wychodzi baaaardzo słodkie)
2 jajka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
2 i 1/2 szklanki mąki
1/4 szklanki kakao
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 szklanki jogurtu naturalnego/greckiego
2 szklanki startej na grubych oczkach cukinii
Masło ucieramy z olejem i cukrami, aż powstanie jednolita masa. Dodajemy ekstrakt waniliowy, a następnie po 1 jajku po każdy miksując chwilkę. Mąkę łączymy z sodą, proszkiem, cynamonem i kakao. Dodajemy do masy. Ucieramy chwilkę całość. Na koniec dodajemy jogurt i mieszamy. Ostatni element to cukinia. Dodajemy i mieszamy całość szpatułką.
Masę wylewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia (25 cm na 25 cm). Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni ok. 45 minut do tzw. suchego patyczka. Następnie dodajemy kokosowy wierzch.
Wierzch kokosowy:
1/4 szklanki mleka
2/3 szklanki brązowego cukru
1 szklanka wiórków kokosowych
6 łyżek masła
2 łyżki siekanych migdałów
Wszystkie składniki mieszamy na jednolitą masę. Wykładamy na ciasto i dopiekamy ok. 7 minut.
Wyjmujemy i studzimy chwilkę w formie, a potem przekładamy na kratkę do studzenia.
Autor: http://kuchcikola.blogspot.com/
Kabaczek to odmiana dyni zwyczajnej. Odmiana ta została wyhodowana we Włoszech, stąd jej pierwotna nazwa „cukinia” od włoskiego zucchina (tj. mała dynia). Nazwa kabaczek jest szczególnie używana na południowym wschodzie Polski, zaś w całej Polsce roślina jest uprawiana i znana pod obiema nazwami. Uprawiane formy mogą jednak znacznie się różnić, więc zależnie od nazwy pod jaką je otrzymano do uprawy, traktowane są nawet jako odrębne gatunki.
Kabaczek to źródło witamin C, PP, B1 oraz karotenu. Potrawy z kabaczka powinny szczególnie cieszyć osoby dbające o linię, ponieważ 100 g tego warzywa ma jedynie około 15 – 16 kcal.
Najpopularniejsze potrawy z kabaczka to dania jednogarnkowe, zupy, zapiekanki. Wszystkie potrawy z kabaczka są pyszne, zdrowe i mało kaloryczne, tak więc do dzieła!
Parówki przekroić wzdłuż na pół i pokroić. Wymieszać wraz z cebulą pokrojoną w większą kostkę. Do garnka nalać oliwę i wsypać parówki z cebulą. Gdy się już podsmażą, dodajemy marchew startą na tarce wraz z pokrojoną „zieleniną”, listkiem i zielem angielskim. Dolewamy trochę wody, tak aby to wszystko się poddusiło. Następnie dodać paprykę, odczekać chwilę i dodać kabaczka (robię tak, ponieważ czasem jest tak, że papryka jest jeszcze twarda, a kabaczek się już rozgotowuje i nie wiadomo co robić; a tak sprawa załatwiona :>). Doprawiamy, dolewamy trochę wody lub nie. Gdy kabaczek już trochę zmięknie, dodajemy koncentrat. Czekamy aż się zagotuje i woda trochę odparuje.
Podajemy z pieczywem.
Autor: http://kuchcikola.blogspot.com/
Smażony kabaczek w panierce
SKŁADNIKI:
1 kabaczek – może być nawet duży, z deka przerośnięty
mąka pszenna
bułka tarta
1-2 jajka
sól
pieprz
ulubione zioła – u mnie tymianek
olej do smażenia
Kabaczka myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w plastry o grubości około 1 cm. Z każdego kółeczka wyciągamy miąższ z pestkami. Solimy i dość mocno doprawiamy pieprzem i ziołami (kabaczek sam w sobie jest wszak dość mdły). Jajko bełtamy z odrobinką soli. Na jeden talerzyk wysypujemy trochę mąki, na drugi zaś bułkę tartą. Panierujemy Krążki kabaczka najpierw w mące, następnie w jajku, kończymy zaś panierowanie w bułce tartej. Na dość głęboki , rozgrzany na patelni olej kładziemy krążki kabaczka i smażymy z obu stron na złoto. Po zdjęciu z patelni odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Podajemy na ciepło. U mnie w towarzystwie kabaczka pojawił się prażony ryż i ostra sałatka :)
Kabaczek z farszami
Składniki:
1 młody kabaczek
pęczek rzodkiewek
25 dag twarogu
pęczek kopru
2 łyżki śmietany
puszka sardynek
10 dag startego żółtego sera
10 dag majonezu
sól i pieprz
Sposób przygotowania:
W pierwszej kolejności myję kabaczka i obieram go ze skórki oraz przekrawam go na wzdłuż. Wydrążam z nich środek i na 2 min. zanurzam go w osolonym wrzątku. Następnie wyjmuję go i oprószam solą oraz pieprzem. Rzodkiewkę oraz koper drobno siekam. Farsz: twaróg, rzodkiewki, połowę kopru i śmietanę łączę ze sobą dokładnie całość mieszając. Doprawiam do smaku solą i pieprzem. Farsz drugi: rozdrabniam sardynki, dodaję do nich żółty ser, majonez i resztę kopru. Mieszam i doprawiam do smaku. Każdą połowę kabaczka napełniam innym farszem.
Zapiekanka z kabaczka
Składniki:
kabaczek
20 dag chudej szynki
4 jaja ugotowane na twardo
10 dag wędzonego żółtego sera
1,5 łyżeczki suszonej bazylii
2 łyżki masła
pieprz, sól
Wykonanie
Obrany kabaczek pokroić w cienkie plastry. Jaja pokroić w plasterki, szynkę – w drobną kostkę. Żaroodporną formę wysmarować masłem, wyłożyć połową plastrów kabaczka, posypać bazylią, solą i pieprzem. Na kabaczku ułożyć szynkę i jaja, lekko posypać tartym serem, przykryć pozostałymi plastrami kabaczka, znowu posypać bazylią, solą, pieprzem i tartym serem, polać stopionym masłem, wstawić do nagrzanego piekarnika na 45 minut.
Kluski z kabaczka w sosie z sera feta
Składniki:
1 duży kabaczek
2 szklanki mąki
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 jajko
200 g pomidorków koktajlowych
1 opakowanie sera feta
1/4 szklanki wody
1/2 szklanki śmietanki 30 %
sól, pieprz, tymianek, gałka muszkatołowa
Kabaczka przekroić wzdłuż na pół, wyciąć gniazda nasienne, posypać solą, pieprzem i tymiankiem, piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 1 godzinę. Wyjąć z piekarnika, ostudzić, łyżką wybrać miąższ ze skóry, zmiksować. Dodać mąkę pszenną i ziemniaczaną, jajko, sól i pieprz, wyrobić ciasto ( jeżeli klei się do ręki dodać jeszcze mąki), formować w rękach małe kuleczki i wrzucać na osoloną, wrzącą wodę, gotować do wypłynięcia.
W garnku podgrzać wodę , dodać pokrojony w kostkę ser feta, podgrzewać do roztopienia sera, dodać śmietankę, sól, pieprz i gałkę muszkatołową, wymieszać. Kluseczki podawać z pomidorkami, polane sosem serowym.
Kolejną podobną do cukinii i kabaczka odmianą jest patison, ceniony w kuchni przede wszystkim za swój delikatny smak i aromat. Ma dość twardą skórkę oraz jasnokremowy miąższ, z którego przygotować można zarówno potrawy proste, jak i bardziej skomplikowane, wyrafinowane w smaku.
Na rynku można znaleźć wiele odmian patisonów: małe, duże, zielone, białe, a nawet granatowo-fiołkowe czy prawie czarne. Podobnie jest w wielkością, może ona sięgać nawet średnicy dużego talerza. Ponadto patison ma niezwykły wygląd, przypominający kształtem pojazd kosmiczny. Młode owoce patisona świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek, starsze natomiast – najlepiej smakują duszone i smażone. W takiej postaci patison świetnie sprawdzi się w mięsnym gulaszu, leczo lub na patelni z pięknie pachnącym czosnkiem i soczystymi czerwonymi pomidorami. Spróbujcie sami…
Kurczak duszony z patisonem i pomidorem
Składniki na 4 porcje:
400 g fileta z kurczaka
1/2 kg patisona
cebula
pomidor
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżka posiekanego koperku
5 łyżeczek koncentratu pomidorowego
przyprawa do dań Kucharek
przyprawa do kurczaka
pieprz kolorowy świeżo mielony
oliwa z oliwek do smażenia
Wykonanie
Filet z kurczaka kroimy w kostkę, przyprawiamy Kucharkiem i przyprawą do kurczaka, smażymy na rozgrzanej oliwie. Cebulę kroimy w kostkę i również smażymy. Patison i pomidor obieramy, kroimy w kostkę. Do garnka wrzucamy cebulkę, filet z kurczaka, pokrojony patison i pomidor, przyprawiamy Kucharkiem i pieprzem kolorowym, dusimy na wolnym ogniu około 20 minut. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, koperek i pietruszkę, mieszamy i dusimy jeszcze 5 minut.
Pomidory sparzyć, obrać ze skórki. Pokroić w kosteczkę.
Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na 2 łyżkach oliwy. Po chwili dodać drobno pokrojoną paprykę. Na średnim ogniu podsmażać, co jakiś czas mieszając, aż papryka zacznie pachnieć. Dodać pokrojoną w plasterki łodygę selera oraz startą na grubych oczkach marchewkę. Dusić 10 minut, następnie wrzucić pomidory. Dusić ok. 30 minut, w razie potrzeby podlać odrobiną wody.
Mięso mielone podsmażyć na oliwie z czosnkiem utartym ze szczyptą soli morskiej. Całość dodać do sosu pomidorowego, wymieszać, dusić 10 minut. Doprawić solą, pieprzem i mieloną słodką papryką, dodać natkę pietruszki, szczypiorek, oregano. Zagotować i zdjąć z ognia.
Patisony umyć, ściąć wierzch i wydrążyć środki. Do każdego nałożyć sos, gotowe ustawić w lekko naoliwionym naczyniu żaroodpornym. Piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni, ok. 40 minut. Pod koniec pieczenia każdy patison oprószyć łyżką sera. Piec aż ser się rozpuści a warzywa będą miękkie. Przed podaniem można jeszcze oprószyć drobno posiekanym szczypiorkiem.