Agrest – przepisy na pyszne przetwory i słodkości

18 sierpnia 2017, dodał: amethist
Artykuł zewnętrzny

Agrest od lat jest chętnie uprawiany w przydomowych ogródkach i na działkach. Nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych, jest łatwy w wyhodowaniu i utrzymaniu. Przy tym jest bogactwem witamin między innymi A, B, C, magnezu, fosforu, żelaza, potasu i kwasu foliowego.

Dzięki swoim właściwościom wspiera walkę organizmu z anemią, wzmacnia serce, stawy, łagodzi stres i odkwasza organizm, dlatego warto sięgać po niego jak najczęściej. Można jeść opłukane owoce, niemalże prosto z krzaczka, ale i przyrządzić na wiele różnych sposobów. Podpowiadamy jak wykorzystać te drogocenne owoce!

Sałatka z agrestem

Póki gałązki krzaka agrestu uginają się od owoców, warto wykorzystać sytuację i jeść ich jak najwięcej. Bardzo dobrze smakują prosto z krzaka, w towarzystwie innych owoców w sałatce owocowej, a także w połączeniu z sałatą i warzywami. Z powodzeniem mogą zastępować winogrona, dodając potrawom zupełnie innego wymiaru smakowego.

Składniki:

  • paczka mixu sałat
  • 1,5 szklanki agrestu
  • 250 g pomidorków koktajlowych
  • 1/3 czerwonej cebuli
  • 1 czerwona papryka
  • 1 mozzarella lub ser feta
  • winegret (4 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, 2 łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżka miodu, sól i pieprz do smaku)

Sposób przygotowania:

Agrest oczyścić z szypułek i dokładnie opłukać go pod bieżącą wodą (postępowanie w takiej właśnie kolejności znacznie ułatwi usuwanie ogonków). Pomidorki i paprykę umyć. Pomidorki wystarczy przekroić na pół, paprykę pokroić w kostkę. Cebulę pokroić w cienkie piórka. Mozzarellę odsączyć z zalewy i pokroić w kosteczkę. Do dużej miski wsypać sałatę, cebulę, paprykę, pomidorki, ser oraz agrest. Całość polać przygotowanym w osobnym naczyniu winegretem, wszystko wymieszać i cieszyć się smakiem odświeżającej, letniej sałatki.

Galaretka z agrestu

Owoce agrestu idealnie nadają się jako dodatek lub baza do deserów. Są lekko kwaskowate, dzięki czemu z łatwością przełamią mdły smak cukru. Są nie tylko smaczne, ale i bogate w cenne witaminy i minerały, nawet po poddaniu obróbce. Niczego nie tracą także przygotowane w postaci galaretki. Dzięki temu, że posiadają bardzo mało kalorii, można opychać się nimi do woli!

Składniki:

  • 1 kg agrestu (nie może być przejrzały)
  • 1/3 szklanki cukru
  • 1/4 szklanki wody

Sposób przygotowania:

Pozbawiony ogonków agrest umyć i osuszyć. Następnie wrzucić go do rondelka, zalewając wodą. Gotować na niewielkim ogniu przez około 35 minut, aż owoce się rozpadną. Po tym czasie garnek zdjąć z kuchenki. Owoce przetrzeć przez sitko, pozostały miąższ wycisnąć przez gazę. Skórki wyrzucić. Uzyskany płyn ponownie postawić na gazie, dodać do niego cukier. Całość gotować, co jakiś czas mieszając, aż do uzyskania gęstej konsystencji. Wówczas zawartość garnka porozlewać do salaterek, zostawić go ostygnięcia i stężenia. Kiedy galaretka się zsiądzie zajadać ze smakiem.

Ciasto jogurtowe z agrestem

Kolejną propozycją na wykorzystanie świeżych owoców agrestu jest przygotowanie pysznego, wilgotnego ciasta z dodatkiem agrestu. Wystarczy nieco ponad godzinę, by móc cieszyć się smakiem słodko-kwaśnego ciasta, będącego źródłem słodyczy oraz wielu witamin.

Składniki na spód ciasta:

  • 35 g mąki pszennej
  • 2/3 szklanki cukru
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka aromatu cytrynowego lub waniliowego
  • 1 jajko
  • 3 łyżki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 1 jogurt grecki (400 g)

Składniki na kruszonkę:

  • 7 dag masła
  • 5 łyżek mąki pszennej
  • 4 łyżki cukru trzcinowego

Sposób przygotowania:

Agrest pozbawić ogonków, ostrożnie umyć i wysuszyć. W przygotowanej misce umieścić jajko, cukier, olej, jogurt oraz aromat cytrynowy. Całość ubić trzepaczką, do uzyskania jednolitej, lekkiej masy. Następnie dodać przesianą mąkę oraz sodę oczyszczoną. Dokładnie wymieszać, tak by wszystkie składniki połączyły się ze sobą. Tak przygotowaną mieszankę wylać do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Szpatułką ostrożnie wyrównać powierzchnię, po czym ułożyć na niej poprzekrawane na pół owoce agrestu. Zająć się przygotowaniem kruszonki. Połączyć masło, cukier i mąkę. Wyrobić rękami, aż do uzyskania ciasta. Następnie pokruszyć je lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach nad agrestem. Tak przygotowane ciasto wstawić do rozgrzanego  piekarnika. Piec w temperaturze 150 stopni Celsjusza przez około 40- 45 minut. Gotowe ciasto ostudzić i podawać do kawy lub innego ulubionego napoju.

Sok z agrestu

Z dobrodziejstw agrestu tak jak i wielu innych owoców sezonowych warto korzystać przez cały rok, nie tylko w okresie, kiedy znaleźć je można na krzaczkach. Jedną z możliwości produktywnego wykorzystania i dobrego przechowywania tych owoców jest zrobienie z nich soku. Idealnie sprawdzi się w lecie, podawany z kostkami lodu i odrobiną cytryny oraz w zimie, dodawany do ciepłej herbaty.

Składniki:

  • 2,5 kg dojrzałego agrestu
  • 250 g cukru
  • 4,5 szklanki wody
  • 1 laska wanilii (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Agrest pozbawić go ogonków, by pozbyć się możliwego gorzkiego posmaku i dokładnie umyć. Do wysokiego garnka wlać wodę i wrzucić agrest. Gotować do momentu, w którym owoce zrobią się miękkie i zaczną się rozpadać. Następnie zdjąć garnek z ognia i przetrzeć jego zawartość przez sito. Pozostały miąższ odcisnąć przez wcześniej przygotowaną gazę lub wygotowaną ścierkę kuchenną. Mętny sok ostawić na kilka minut do ostygnięcia, po czym ponownie postawić go na kuchence, dodać cukier i laskę wanilii. Gotować przez 10-15 minut. Gotowy sok przelać do wyparzonych słoików, za pasteryzować. Przechowywać w suchym, zacienionym miejscu i cieszyć się ze smaku soku, o każdej porze roku.

Kompot z agrestu

Innym sposobem na cieszenie się z agrestu przez długie miesiące jest przygotowanie kompotu. W przeciwieństwie do soku kompot zawierał będzie całe owoce, które nawet po kilku miesiącach leżakowania w słoiku, zachowają swoją jędrność.

Składniki:

  • 2 kg dojrzałego agrestu
  • pół szklanki cukru
  • 1,5 l wody

Sposób przygotowania:

Agrest pozbawić szypułek i dokładnie opłukać go pod bieżącą wodą. Następnie przesypać go do przygotowanych wcześniej słoików. W każdym z nich należy zostawić około 3 centymetry wolnej od owoców przestrzeni. W garnku zagotować wodę i rozpuścić w niej cukier. Kiedy cukier całkiem połączy się z wodą, roztwór zdjąć z kuchenki i rozlać go do słoiczków. Te następnie zakręcić i wstawić do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika. Pasteryzować przez około 20 minut. Tak przygotowane słoiki przechowywać w zacienionym miejscu.

Dżem z agrestu

Agrest pod postacią dżemu idealnie nadaje się także jako dodatek do pieczywa, deserów czy mięsa. Jego lekko kwaskowy posmak doda smaku każdemu daniu. Dżem oprócz tego, że wyśmienicie smakuje, jest prosty i szybki w przygotowaniu.

Składniki:

  • 2 kg agrestu
  • 1,5 szklanki cukru
  • pół szklanki wody

Sposób przygotowania:

Owoce pozbawić ogonków, dokładnie umyć. Do garnka wsypać cukier i dodać wody. Kiedy  na dni zacznie tworzyć się syrop wsypać agrest. Smażyć owoce do momentu, aż zaczną się rozpadać (pomagać im szpatułką, rozgniatając je i mieszając stosunkowo często). Kiedy całość zgęstnieje mieszankę przelać do słoiczków. Dobrze je zakręcić i pasteryzować w piekarniku przez 20 minut. Można przechowywać przez kilka miesięcy, jeśli zawartość nie zostanie wcześniej wyjedzona przez domowników.

Nalewka z agrestu

Doskonałym sposobem na rozgrzanie się w chłodne, zimowe wieczory jest wypicie rozgrzewającego napoju. Jak wiadomo, nic tak dobrze nie smakuje jak domowy, samodzielnie przygotowany alkohol. Do przygotowania nalewki owocowej idealnie nadaje się agrest, ma bowiem niepowtarzalny, bogaty smak.

Składniki:

  • 1 kg dojrzałego agrestu
  • pół litra spirytusu lub wódki
  • pół litra wody
  • 1/3 szklanki cukru

Sposób przygotowania:

Agrest oczyścić z ogonków, dokładnie opłukać i osuszyć. Owoce ponacinać i delikatnie rozgnieść. Należy zrobić to bardzo ostrożnie, by całkowicie nie rozgnieść owoców. Powinny zostać delikatnie spłaszczone. Dzięki temu alkohol dogłębnie wniknie w strukturę owocu i wydobędzie jej smak. Agrest umieścić w słoju. W garnku zagotować wodę i wódkę Mieszanką zalać słój z owocami. Zakręcić go i odstawić w ciepłe, zacienione miejsce na 3 tygodnie. Po tym czasie nalewkę przelać do innego naczynia (najlepiej do słoików), a owoce zasypać cukrem i ponownie zakręcić wieko. Czekać aż cukier całkiem się rozpuści, co może trwać około 2 tygodnie. Po ich upływie należy ponownie połączyć owoce z nalewką. Całość wymieszać i odcisnąć przez gazę lub przefiltrować przy pomocy filtra. Tak przygotowany trunek rozlać do buteleczek, odstawić w suche i ciepłe miejsce na minimum 2,5 miesiąca. Po tym czasie nalewka powinna nabrać pożądanego smaku. Należy jednak pamiętać, że im starsza, tym smaczniejsza.

 

Zobacz również:

  1. Przepisy na różne dania z czereśniami
  2. Owocowe i warzywne koktajle
  3. Koktajle owocowe: dużo przepisów
  4. Odmiany truskawek i pyszne przepisy



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.