Probiotyki wspomagają mikroflorę jelitową i pomagają jej zachować dobrą kondycję. Czy można podawać probiotyki dzieciom?
Probiotyki to dobre szczepy bakterii, które mogą wspomagać funkcjonowanie mikrobioty jelit. Szczepy bakterii probiotycznych, najczęściej są z rodzaju Lactobacillus oraz Bifidobacterium i mają udowodniony pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową. Probiotyki można przyjmować w okresach, kiedy mikrobiota potrzebuje dodatkowego wsparcia.
Probiotyki po cesarskim cięciu
Mikrobiom niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie różni się od mikrobiomu dzieci, które przyszły na świat siłami natury. W czasie porodu naturalnego dziecko jest kolonizowane bakteriami znajdującymi się w drogach rodnych mamy. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie nie przechodzą tej drogi i nie nabywają tych bakterii – ich pierwszy kontakt z nimi zazwyczaj pochodzi od personelu szpitala. Różnice w mikrobiomie pomiędzy dziećmi urodzonymi naturalnie i przez CC zazwyczaj wyrównują się w ciągu pierwszych miesięcy życia, ale można podawać maluchom probiotyki w celu wzbogacenia środowiska w ich mikrobiocie jelitowej.
Rozwój układu trawiennego u dziecka
W pierwszych miesiącach życia układ trawienny dziecka jest bardzo delikatny, dlatego dość często występują różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niemowlęta mogą stać się płaczliwe i marudne, ponieważ w ich brzuszkach nadmiernie gromadzą się gazy, co powoduje dyskomfort. Mogą mieć problemy z regularnymi wypróżnieniami lub z oddawaniem stolca. Nie czują też, kiedy są syte, mogą więc jeść zbyt dużo, a później ulewać pokarm. Wszystkie te sytuacje są związane z niedojrzałością układu pokarmowego. Rodzice zazwyczaj muszą uzbroić się w cierpliwość, bo gdy układ trawienny maluszka dojrzeje, skończą się te stresujące i trudne sytuacje, generujące dużo płaczu i nerwów.
Aby wspomóc funkcjonowanie układu trawiennego, warto korzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Zaleca się częstsze karmienia, ale mniejszymi porcjami. To pomaga uregulować procesy trawienne, nie przesycać żołądka i zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości trawiennych. Warto także odbijać dziecko po każdym karmieniu, by pokarm się nie cofał do przełyku i by maluch nie ulewał. Dobrze jest również przybrać odpowiednie pozycje do karmienia (niezależnie od tego, czy odbywa się ono piersią, czy butelką), by dziecko nie połykało dużej ilości powietrza. Nadmierna ilość pęcherzyków powietrza może doprowadzić do skurczów w brzuszku i wywołać dolegliwości.
Czy można podawać probiotyki dzieciom?
Niemowlętom można podawać probiotyki w celu wzbogacenia mikrobioty jelitowej. Bakterie probiotyczne uzupełniają florę jelitową, zwiększając jej różnorodność.
Wybierając probiotyk dla niemowlaka, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jakie zawiera szczepy bakterii. Powinny być one przebadane kliniczne, dobrze też, by były różnorodne, ponieważ dzięki temu ich działanie na mikroflorę jelitową będzie bogatsze. Estabiom Baby to suplement diety, który zawiera dobre szczepy bakterii oraz witaminę D3 wspierającą odporność.
Starszym dzieciom, w wieku przedszkolnym czy szkolnym, także można podawać probiotyki w celu wzbogacenia ich mikroflory jelitowej.