Leśne grzyby – różne przepisy na dania i sposoby obróbki
Sezon na grzyby wciąż trwa, a zbieraczy nie odstrasza nawet deszczowa pogoda. Te dary lasu wykorzystać można na mnóstwo różnych, pysznych sposobów. Mrożone, suszone, marynowane będą doskonałym dodatkiem do każdej potrawy. Przetworami z grzybów możemy cieszyć się cały rok. Grzyby, szczególnie świeże mają sporą ilość białka. Nie jest to białko pełnowartościowe jak w mięsie czy jajach, ale jest bardziej wartościowe i lżej strawne niż to pochodzące z produktów roślinnych. Z dodatkowych atutów, o których warto wspomnieć: w grzybach występują dwa aminokwasy egzogenne, w bardzo korzystnych dla człowieka proporcjach. Jeśli chodzi o tłuszcz występuje on w minimalnych ilościach, stąd kaloryczność grzybów też jest niewielka. Jednak warto zaznaczyć, że jest to tłuszcz roślinny, więc jest naturalnie pozbawiony cholesterolu.
Grzyby marynowane
-500 g grzybów leśnych
-500 ml wody
-180 ml octu spirytusowego 10 %
-2 łyżki cukru
-1 łyżeczka soli
-2 liście laurowe
-2 sztuki ziela angielskiego
-kilka ziaren gorczycy na słoik
Sposób przygotowania:
- Grzyby dokładnie oczyść i wypłukaj w zimnej wodzie, a potem pokrój tak, aby były jednakowej wielkości. Następnie gotuj je na średnim ogniu przez 15- 20 minut i odcedź.
- Przygotuj zalewę- do garnka wlej wodę, dodaj sól, cukier, ocet i zagotuj. W słoiczkach umieść gorczycę, liść laurowy, ziele angielskie i odcedzone grzyby.
- Zawartość słoików zalej gorącą zalewą i dokładnie zakręć. Później przekręć do góry dnem i i odstaw do przestudzenia.
Grzyby w sosie pomidorowo-winnym
-1 kg grzybów leśnych
– pół szklanki octu
-pół szklanki oleju
-2 łyżki soli
-5 łyżek cukru
-180g koncentratu pomidorowego
-pół szklanki słodkiego, czerwonego wina
– kilka ziaren pieprzu czarnego
-odrobina soku z cytryny
Sposób przygotowania:
- Grzyby dokładnie umyj, osusz i pokrój, a następnie wrzucić do gotującej się z solą (jedna łyżka) wody. Po odcedzeniu obsmaż je na oleju i podduś przez parę minut.
- Do grzybów dodaj koncentrat pomidorowy, ocet, cukier, sól, wino, ziarnka pieprzu i dokładnie wymieszać. Sos przełóż do słoików.
- Całość szczelnie zamknij i pasteryzuj przez 20 minut.
Grzyby mrożone
Na początek należy je dokładnie wymyć i oczyścić. Większe okazy kroimy na kawałki o tej samej wielkości i wkładamy do pojemnika w zamrażalce. Pamiętajmy, że grzybów rozmrożonych nie powinno się ponownie zamrażać.
Niektóre gatunki takie jak: kurka i rydz należy przed zamrożeniem obgotować.
Zupa z mrożonych grzybów
-30 dag grzybów mrożonych
-2 marchewki
-1 cebula
-liść laurowy
-ziele angielskie
– 2 małe ziemniaki
-1 łyżka śmietany
-natka pietruszki
-litr bulionu warzywnego
-pieprz i sól
-1 łyżka oleju
-ulubione zioła: rozmaryn, natka pietruszki lub koperek
Sposób przygotowania:
- Na rozgrzanej patelni szklimy pokrojoną w kostkę cebulę, a następnie dodajemy zamrożone grzyby. Gotujemy w bulioni z liściem laurowym i zielem angielskim.
- Do wywaru dodajemy grzyby z cebulą oraz obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki i marchewkę. Całość gotujemy na średnim ogniu do miękkości warzyw.
- Zupę doprawiamy solą, pieprzem i dodajemy łyżkę śmietany. Podajemy z posiekanymi ulubionymi ziołami.
Sos grzybowo-winny
-0.5 kg grzybów leśnych
-4 łyżki masła
-1 łyżka mąki
-1 mała cebula
-2 łyżki słodkiego, czerwonego wina
-sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
- Grzyby podsmażamy na maśle z pokrojoną cebulką, dolewamy odrobinę wody i dusimy przez 30 minut. Na osobnej patelni przypiekamy mąkę aż zmieni kolor na brązowy. Wtedy dolewamy wino i energicznie mieszamy.
- Do wina dodajemy podduszone grzyby z cebulką i doprawiamy solą z pieprzem według własnego uznania.
- Sos podajemy na ciepło.
Grzyby suszone
Grzyby w tej formie są znacznie bardziej aromatyczne niż świeże i świetnie sprawdzają się jako dodatek do zup, pierogów, bigosu. Grzyby dokładnie oczyszczamy usuwając wszystkie leśne pozostałości i kroimy na małe kawałki. Następnie wykładamy je na papier i umieszczamy w ciepłym, nasłonecznionym miejscu lub w piekarniku nagrzanym do 50 stopni Celsjusza, do momentu aż będą całkowicie suche.
Grzybowy puder
-suszone grzyby
-ulubione suszone przyprawy
Sposób przygotowania:
- Suszone grzyby mielimy dokładnie w młynku do kawy lub ugniatamy w moździerzu. Do zmielonego suszu dodać można przyprawy: estragon, natkę pietruszki i pieprz. Gotową przyprawę należy przetrzymywać w szczelnym pojemniku. Świetnie posłuży jako dodatek do zup, sosów, bigosu i kapusty z grochem.
zobacz również:
Jesienne grzybobranie: co zawierają grzyby?
Sposoby na grzyby – suszenie
Duszone grzyby z papryką i cebulą
Grzyby – różne przepisy czytelników