Po zakończeniu II trymestru ciąży nasze dziecko ma ok. 25 cm długości i waży ok. 450 g. Znamy również jego płeć. Mama już czuje ruchy dziecka, a dziecko słyszy i potrafi rozpoznać głos mamy Zwykle wtedy puchną nam nogi oraz pojawiają się bóle w krzyżu. Skóra na brzuchu swędzi od rozciągania.
Rozwiązanie już coraz bliżej, więc obawy i wątpliwości narastają. Za kilka tygodni przyjdzie na świat długo wyczekiwane maleństwo. Ale co się dzieje w III i ostatnim trymestrze ciąży?
Zapraszam do lektury!
W dwudziestym czwartym tygodniu ciało dziecka pokryte jest drobnymi włoskami, zwanymi lanugo. Skóra dziecka pokryta jest mazią. Dziecko wykonuje ruchy oddechowe, z tym, że do płuc nie dostaje się powietrze, a płyn owodniowy.
Dziecko ma ok. 28 i waży ok. 540 gram.
W dwudziestym piątym tygodniu dziecko ma już ok. 32 cm długości i waży ok. 700 gram.
W dwudziestym szóstym tygodniu dziecko mierzy ok. 33 cm i waży około 910 gram. W tym okresie dzięki intensywnej opiece medycznej, dziecko ma szansę przeżyć przy nagłej potrzebie wykonania cięcia cesarskiego. Mama będzie odczuwać bardziej nasilone bóle w okolicach kości krzyżowej. Mogą również nasilać się puchnięcia w okolicach kostek, zwłaszcza gdy jest to okres letni.
W dwudziestym siódmym tygodniu powieki dziecka się otwierają, dzidziuś zaczyna mrugać powiekami, czasami nawet płacze. Maluch waży teraz ok. 1000 gram i ma ok. 34 cm długości.
W dwudziestym ósmym tygodniu dziecko waży ok. 1100 gram i ma ok. 35 cm długości
W dwudziestym dziewiątym tygodniu dziecko rośnie praktycznie z minuty na minutę, teraz jego waga wynosi ok. 1250 gram, a dziecko ma ok. 37 cm długości.
W trzydziestym tygodniu dziecko ma ok. 38 cm długości, i waży ok. 1360 gram. Na USG widoczna jest pępowina, która stanowi życiodajne połączenie pomiędzy organizmem mamy a rozwijającym się dzieckiem. Wszystkie substancję odżywcze, tlen z krwi mamy transportowane są do łożyska, a następnie pępowiną prosto do dziecka. Należy pamiętać, że tak samo, jak substancje odżywcze, do dziecka tą samą drogą przedostają się toksyczne substancje, np. alkohol.
W trzydziestym pierwszym tygodniu dziecko waży ok. 1800 gram i ma ok. 42 cm długości. W tym czasie dziecko przesypia prawie 90-95% czasu w ciągu dnia.
Do tego tygodnia waga mamy (od ostatniej miesiączki) powinna wzrosnąć o ok. 9-12 kg. Na wzrost wagi składa się: dzidziuś, łożysko, wody płodowe, powiększona macica (której dno sięga ok. 8 cm powyżej pępka), tkanka tłuszczowa odkładająca się głównie na biodrach, udach i ramionach oraz wzrost objętości płynów ustrojowych. Z brodawek sutkowych może zacząć wypływać żółtawy płyn, nazywany siarą.
W trzydziestym trzecim tygodniu dziecko waży ok. 2000 gram i ma ok. 43 cm długości. Ze względu na stale rosnące dziecko, powiększa się systematycznie macica. W związku z tym częściej będziesz odczuwać potrzebę pójścia do toalety, częściej wystąpi zgaga, szybciej będziesz się męczyć.
W trzydziestym czwartym tygodniu dziecko waży ok. 2275 gram i ma ok. 45 cm długości. Z każdym dniem dziecko staje się bardziej dojrzałe i staje się lepiej przystosowane do samodzielnego życia. Brzuszek mamy powiększa się, trudniej wstać, trudniej się wyprostować. Kręgosłup jest mocno obciążony, a dodatkowo ze względu na dodatkowe kilogramy i rozwijające się dziecko, środek ciężkości jest znaczenie przesunięty do przodu.
W trzydziestym piątym tygodniu dziecko waży 2550 gram i ma ok. 46-47 cm długości. Waga dziecka i jego długość zależy od wielu czynników: począwszy od genetyki, po stan odżywienia i wpływ innych substancji, dlatego wagę i wzrost podawane w tym zestawieniu należy potraktować jako bardzo orientacyjne, szczególnie w okresie okołoporodowym, gdy różnice w wadze pomiędzy dziećmi są znaczne, a nie są wyznacznikiem jego kondycji.
W trzydziestym szóstym tygodniu dziecko waży ok. 2750 gram i ma ok. 47-48 cm długości. Mogą pojawić się lub nasilić dolegliwości bólowe w pachwinach – szczególnie w trakcie wchodzenia po schodach lub przy zmianie pozycji podczas leżenia.
W trzydziestym siódmym tygodniu większość dzieci jest w stanie zaadoptować się do warunków świata zewnętrznego. Dziecko waży ok. 2950 gram i ma ok. 49-50 cm długości. W tym tygodniu zaczyna się okres szczególny dla mamy, związany z oczekiwaniem zbliżającego się porodu. W tym czasie kobieta powinna wykazać się szczególną dbałością o siebie i uczęszczać na wyznaczone kontrole, podczas których powinien być wykonany zapis KTG. Szczególnie należy zwrócić uwagę na intuicję, jeżeli mamę coś niepokoi, to powinna zgłosić się natychmiast do kontroli lekarskiej.
W trzydziestym ósmym tygodniu dziecko waży ok. 3100 gram i ma ok. 50-51 cm długości.
W trzydziestym dziewiątym tygodniu dziecko waży ok. 3300 i ma ok. 52-53 cm.
Czterdziesty tydzień – to już czas, to na ten moment czekałyśmy całe 9 miesięcy. Waga dziecka to ok. 3500 gram, długość ok. 54-55 cm. Dziecko osiągnęło stan gotowości do samodzielnego życia. Po porodzie i wykonaniu pierwszego wdechu dochodzi do rozprężenia płuc. I oczekiwanie na pierwszy krzyk.
Od teraz dla Ciebie słowo „mama” nabiera zupełnie innego znaczenia. No cóż… Po porodzie zostaje nam tylko wychowanie tego małego człowieka (co według mnie, jest milion razy trudniejsze niż sama ciąża i poród) tak, aby potrafił kochać i był kochany.
Zobacz również:
Jak przygotowac sie do porodu?
Sztuczne wywoływanie porodu – potrzebne czy szkodliwe?
Hipnoporód – metoda bezbolesnego porodu