Jak przygotować się do porodu

25 września 2014, dodał: MERI
Artykuł zewnętrzny

ciaza

Książkowa ciąża trwa co prawda dziewięć miesięcy, jednak prawdopodobnie większość z nas zdążyła przez lata zauważyć, że w przypadku ciała kobiety większość reguł dyktowanych przez literaturę można śmiało zignorować. Dowody na to dostarczał nam okres dojrzewania i późniejszy okres dorastania, podobnie sprawa wygląda w ciąży.

Przezorna zawsze ubezpieczona!

kobieta w ciązy Trzeci trymestr to moment, w którym już na poważnie musimy zacząć przygotowywać się do porodu i wizyty w szpitalu, odpowiednia organizacja pozwoli nam zapanować nad stresem i sprawi, że przez cały czas będziemy miały pełną kontrolę nad sytuacją! Nawet, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo nie zmienia to faktu, że termin porodu może się trochę przesunąć w przód lub w tył, dlatego warto już zawczasu przygotować sobie specjalną, „szpitalną” walizkę, do której spakujemy piżamę, szlafrok i ulubione miniaturki kosmetyków – w momencie, w którym zacznie się akcja porodowa, nikt nie będzie miał głowy do pamiętania o takich drobiazgach! Trzeci trymestr – a nawet końcówka drugiego – to również doskon ały moment na ustalenie tego, jak Twój poród powinien wyglądać. Na szczęście czasy, kiedy wszystko było nam narzucone z góry już dawno minęły i teraz możemy same zdecydować o przebiegu jednego z najważniejszych dni w naszym życiu!

W szpitalu czy w domu

Przede wszystkim powinnyśmy się zastanowić, czy decydujemy się na poród rodzinny. Pamiętajmy, że poród to ogromny wysiłek, przy którym obecność partnera może być ogromną pomocą, ale z drugiej strony… Może być też potwornie irytująca! Sprawę warto przedyskutować z mężem czy chłopakiem i spytać, czy nasz partner czuje się na siłach, by uczestniczyć w porodzie. Pamiętajmy, że mężczyźni to wrażliwe istoty. Druga sprawa – możemy też zdecydować o tym, czy wolimy poród naturalny czy cesarskie cięcie, oraz czy decydujemy się na wspomaganie porodu środkami farmakologicznymi. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, pamiętaj więc o tym, żeby zasięgnąć dokładnych informacji u swojego lekarza prowadzącego i świadomie wybrać sposób porodu. I ostatnia sprawa – obecnie możemy zdecydować też o tym, czy wolimy rodzić w szpitalu czy w domu, tak jak w przypadku wyboru rodzaju porodu, tak i w tutaj powinnyśmy myśleć racjonalnie. Na poród w domu możemy zdecydować się wtedy, kiedy ciąża przebiega bez zakłóceń i wszystko jest w najlepszym porządku, pamiętaj jednak o tym, że poród to ogromny wysiłek fizyczny, a jego przebieg nie zawsze da się przewidzieć!

No i na koniec najważniejsze – nie denerwuj się! Pamiętaj, że kobiety rodziły dzieci od zarania dziejów, a sam poród jest procesem naturalnym i całkowicie zaplanowanym przez markę naturę!porod

fot.:freedigitalphotos.net