Czy znasz uczucie bolesnego rozpierania w górnej części brzucha po prawej stronie, któremu towarzyszą nudności, odbijanie się? To występujące po posiłku dolegliwości wątroby. Jeśli lekarz stwierdzi podczas badania USG jej powiększenie i stłuszczenie, należy poddać się leczeniu.
Wątroba jest ważnym narządem wewnętrznym – odpowiada za syntezę hormonów, witamin, białek osocza, przeciwciał i czynników układu krzepnięcia. Magazynuje też glukozę i oczyszcza krew z toksyn. Poprzez produkcję i wydzielanie żółci do dwunastnicy pełni też funkcję trawienną.
Dlaczego wątroba boli? Po jedzeniu żyłą wrotną dociera do niej zwiększona ilość krwi i narząd powiększa się. Rozciągnięciu ulega jego torebka, zbudowana z tkanki łącznej i otaczająca wątrobę. To jej unerwienie powoduje, że wówczas odczuwamy ból.
Wątroba jest z kolei bardzo wrażliwa na toksyny dostarczane wraz z pożywieniem oraz na czynniki zakaźne. Pierwszym etapem uszko0dzenia jej jest stłuszczenie. Wtedy komórki wątroby – hepatocyty – włóknieją.
Następuje marskość narządu. Aby tego uniknąć należy ograniczyć spożywanie tłuszczów w potrawach, zwłaszcza tych smażonych. Ostatni posiłek powinien być spożywany ok. godziny 19.00, dwie godziny przed snem, by nie obciążać wątroby wieczorem. Lepiej jeść często, a mniej, dbając o wysoką zawartość białka w posiłkach.
Zamiast cukru do herbaty używać miodu, a śmietanę zastąpić kefirem lub jogurtem naturalnym. Dobry wpływ na stan wątroby mają warzywa, głównie sałata, marchew, brokuły i buraki.
Dodatkowo należy przyjmować witaminę A i witaminy z grupy B, preparaty z lecytyną, cynaryną, syllimaryną i asparganianem ornityny.
Zobacz również:
- Leczenie zapalenia trzustki – objawy i dieta
- Co powinniśmy jeść by poprawić funkcjonowanie naszych organów?
- Brokuły chronią serce i stawy
- 7 zasad dbania o serce